$
בארץ

בעקבות ועדת ששינסקי - השותפים בקידוח לוויתן דורשים להקפיא את תעשיית חיפושי הגז והנפט

יו"ר איגוד תעשיות חיפושי הגז והנפט בישראל: "לא מתקבל על הדעת, כי בעלי הזכויות יידרשו להמשיך את תוכניות העבודה הקיימות ולהשקיע סכומים בלתי מבוטלים מבלי שהם יודעים מהם התנאים הפיסקאליים שיושתו עליהם"

ליאור גוטמן 14:1901.12.10

"לא מתקבל על הדעת, כי בעלי הזכויות יידרשו להמשיך את תוכניות העבודה הקיימות ולהשקיע סכומים בלתי מבוטלים מבלי שהם יודעים מהם התנאים הפיסקאליים שיושתו עליהם" – כך דורש היום (ד') אורי אלדובי, יו"ר איגוד תעשיות חיפושי הגז והנפט בישראל.

 

האיגוד, שהוקם לפני כחודש

וחצי פועל במסגרת איגוד לשכות המסחר מול משרדי האוצר והתשתיות בנושאי חלוקת רישיונות החיפוש, גובה תמלוגי הגז והעדפת גז ישראלי. יצוין שאלדובי הוא מבעלי השליטה ב"הזדמנות ישראלית" ומנכ"ל בית ההשקעות הלמן-אלדובי.

 

במכתב שנשלח לממונה על הנפט במשרד התשתיות, דר' יעקב מימרן, כותב אלדובי שהמלצות ועדת ששינסקי, הקוראות להעלות באופן חד את המיסוי המוטל על ספקי גז ישראליים, "יש בהן כדי לפגוע באופן אנוש בכדאיות הכלכלית של פרויקטים של חיפוש גז ונפט בישראל". אלדובי מציין את הכוונה לביטול ניכוי האזילה כצעד שיפחית בחצי את תזרים המזומנים של החברות שפועלות בתחום, מה שמוביל לטענתו למסקנה ש"השינויים המוצעים (במערכת המיסוי – ל"ג) הנם כה קיצוניים עד כי ברור לכל כי לא ניתן להמשיך בביצוע פרויקטים מתוכננים רבים".

 

על המכתב חתומים חברי דירקטוריון האיגוד, שמהווים הלכה למעשה נציגי שלושת השותפים בקידוח "לוויתן": יוסי אבו, מנהל הרגולציה של דלק אנרגיה (45.34% בלוויתן, באמצעות "אבנר" ו"דלק קידוחים"); ביני זומר, מנהל קשרי החוץ של נובל אנרג'י בישראל (39.66% בלויתן) וליגד רוטלוי, יו"ר השותף הכללי ברציו (15% בלוויתן). עוד מציין אלדובי שמימון פרויקטי הפקת הגז עלול להיפגע קשות ולכן האיגוד יפעל בכל האמצעים המשפטיים העומדים לרשותו כדי להתמודד עם ההשלכות הצפויות משינוי מתווה המס.

 

לאור האמור לעיל מבקש אלדובי באופן נחרץ שכל לוחות הזמנים של החברות הישראליות שפועלות בתחום – היתרי חיפוש, קידוח והפקה בפועל - יוקפאו, עד שניתן יהיה להעריך נכונה את השפעת מתווה המיסוי החדש על החברות האמורות. בין החברות הפעילות באיגוד ניתן לציין את קבוצת דלק, נובל אנרג'י, ישראמקו, רציו, הזדמנות ישראלית, הכשרת הישוב עמנואל אנרגיה, IDB פיתוח, גלוב, אלון חיפושי גז, ACC, לפידות, גבעות עולם, זרח חיפושי נפט, פלג'יק, מודיעין אנרגיה, אדירה, IEI וציון חיפושי נפט.

 

הממונה על ענייני הנפט במשרד התשתיות הלאומיות איננו רואה הצדקה לאישור הבקשה לדחייה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x