$
בארץ

סרוסי: "המטרה של הבנקים - חזרה לתשואה סבירה והבטחת צמיחה"

יו"ר הפועלים: "מערכת בנקאית חסונה ורווחית - נכס אסטרטגי למשק". לדבריו, יש לאפשר לבנקים להציע "פיקדון לגמל" לאוכלוסייה בוגרת

תומר זלצר 14:4330.11.10

"המערכת הבנקאית הישראלית יציבה, תחרותית, צומחת וחזרה לתוואי של רווחיות סבירה במציאות הכלכלית הנוכחית. האתגר המרכזי שאני רואה למערכת בשנים הקרובות דומה לאתגרים של הבנקים החזקים בארה"ב: אתגר הצמיחה והתשואה בנות-הקיימא. אנו חייבים להעמיד לנגד עינינו את המטרה של חזרה לתשואה סבירה והבטחת צמיחה, בזהירות המתחייבת, תוך ערנות לסיכונים הקיימים" - כך אמר היום (ג') יו"ר בנק הפועליםיאיר סרוסי באסיפה השנתית של איגוד הבנקים.

 

לדברי סרוסי, "המציאות הכלכלית מורכבת, וקובעי המדיניות מחויבים להסתכלות רב ממדית. גם הנגיד אינו מסתפק בתפקיד הקלאסי של בנק מרכזי, הבטחת יציבות מחירים בלבד. הוא נדרש במקביל גם לשיקולים של צמיחה, תחרותיות בינלאומית ותעסוקה, והוא נדרש לדילמות ששיקולים מנוגדים אלו מציבים.

 

"אנחנו, כבנקאים, נדרשים לדילמות דומות. אנו חייבים לאזן בין הסיכון לתשואה, בין השמרנות לצמיחה. וכאן עלי להדגיש: דווקא בראייה ארוכת טווח מתחדד הצורך בחוזקם של הבנקים, שכן מערכת בנקאית חסונה ורווחית היא נכס אסטרטגי למשק. והבטחת החוסן של המערכת הבנקאית מחייב שמירה על רווחיות ועל אטרקטיביות הבנקאות הישראלית למשקיעים.

 

"המעבר לקבוצת המדינות המפותחות במדדי ה-MSCI וההצטרפות ל-OECD הם נקודת פיתול למשק הישראלי. משמעותם של שינויים אלו היא, בין היתר, החלפה של סוג המשקיעים המוסדיים הזרים במשק הישראלי. זוהי הזדמנות למשק להגדיל בצורה משמעותית את חלקם של המשקיעים הזרים באחזקה בחברות הציבוריות המובילות, ובכלל זה בבנקים".

 

סרוסי הוסיף: "הסקטור הבנקאי הינו שער הכניסה למשקיעים הבינלאומיים לישראל. אני רואה חשיבות רבה בתהליך זה. כניסת משקיעים המתמחים בשווקים מפותחים יכולה לתרום הרבה מעבר להון זר: החשיפה ל- benchmark גלובלי, לפרקטיקות ניהוליות מתקדמות ולרף ציפיות של משקיעים מתוחכמים תאפשר לכולנו להתחדד ולהשתפר.

 

"על מנת להבטיח את שגשוג המערכת לאורך זמן, חשוב שהבנקים ימשיכו להתפתח ויגוונו את מקורות ההכנסה ויפתחו פעילויות חדשות. בתוך העולם התחרותי בו אנו פועלים יצטרך כל בנק לגבש לעצמו, על סמך יכולותיו וחוזקותיו, את האסטרטגיה להגדלת הרווחיות מותאמת הסיכון ולצמיחה בישראל ובחו"ל, בפעילויות הקיימות ובפעילויות חדשות.

  

סרוסי הוסיף כי "שמענו הבוקר על תוכנית האוצר בתחומי הפנסיה ואנו נלמד אותה לעומק - אבל חשוב לי לשוב ולהדגיש כבר עכשיו, כי בניגוד למערכות שיווק אחרות בסקטור הפיננסי, מערכי הייעוץ של הבנקים אובייקטיביים לחלוטין.

 

"לדעתי קיים צעד משמעותי אחר שיכול לתרום תרומה מכרעת לשכלול השוק הפנסיוני. מתן האפשרות לבנקים להציע "פיקדון לגמל", לאוכלוסייה בוגרת. מוצר חסכון פיננסי ארוך טווח המאפשר ניידות בינו לבין קופות גמל, שייהנה מהטבות המס הניתנות לחסכון פנסיוני. מוצר זה יאפשר אלטרנטיבת השקעה פשוטה, ברורה, ובטוחה ויצור רף מינימאלי לתשואה אפקטיבית נטו של מוצרי חסכון פנסיוני".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x