$
בארץ

שביתת החקלאים: רשות ההגירה טוענת כי החקלאים אשמים במחסור בעובדים זרים

ברשות ההגירה אומרים כי 622 חקלאים לא ניצלו את זכאותם להביא 1,055 עובדים מחו"ל, וכך נוצר מחסור. התאחדות החקלאים: "שלא יספרו סיפורים"

אורנה יפת 15:5921.11.10

רשות ההגירה והחקלאים מפילים את האשמה במחסור בעובדים זרים אחד על השני, כשבינתיים החקלאים יפתחו בשביתה מחר (ב'). בעוד שהחקלאים מאשימים את הממשלה בהפרת ההסכם בעניין מימוש מכסת העובדים לחקלאות, ברשות ההגירה מאשימים את החקלאים במצב הקיים. ברשות טוענים, כי מבדיקה שערכה התברר כי 622 חקלאים לא ניצלו את זכאותם להביא 1,055 עובדים מחו"ל, וכך נוצר מחסור של יותר מ-1000 ידיים עובדות. עוד טוענים ברשות כי כדי לסייע לחקלאים, הם מפעילים פיילוט ייחודי שבמסגרתו הביאו 300 עובדים ייעודיים מסרי לנקה, שנחתו לאחרונה בארץ.

 

 

בתגובה לטענות אמר אבו וילן, מזכ"ל התאחדות החקלאים: "שלא יספרו סיפורים. הפיילוט מסרי לנקה רק החל עכשיו והוא 'טיפה בים'. נראה קודם כל

שהוא מתרומם. נכון שחקלאים מחכים לתחילת שנה להביא עובדים זרים, אבל רשות ההגירה סגרה את השמיים בשנתיים האחרונות במשך יותר מ-50% מהזמן, וגם כשאישרו לוקח ארבעה חמישה חודשים עד שנותנים לעובדים להיכנס. זה ממש 'הגנבת וגם ירשת'".

 

החל ממחר יפגינו החקלאים בצמתים בפריפריה: צומת הערבה, צומת נתיבות המזלג, צומת אחווה, צומת ביל"ו, צומת פרדיס, צומת אמץ אחיטוב, צומת הגשר הרומי וצומת מחניים. החקלאים יפגינו בין השעות 14:00 ל-16:00. במקביל, השוק הסיטונאי יהיה סגור אך רשתות השיווק נערכו מבעוד מועד עם סחורה של פירות וירקות במחסנים, כך שהמחסור לא יורגש לפני יום רביעי, וביום רביעי בלילה כבר תשווק מחדש תוצרת לשוק הסיטונאי.

 

גם בעופות לא צפוי להיות מורגש המחסור. מגדלי מטילות הביצים הונחו לא לשווק ביצים מיום שני עד יום רביעי, אך מגדלי הפטם וההודים הונחו לא לספק עוף טרי למשחטות רק ביום שלישי, בגלל פיגור באספקת העופות שנוצר מחג הקורבן.

 

על ההערכות כאילו בעקבות השביתה צפויים המחירים של הפירות והירקות לעלות, אמר וילן: "המחירים לא יעלו. זה הכל אגדות. אולי יהיה מחסור ביום רביעי, אבל אנחנו לא באים להעניש את הציבור. הבעיה שלנו היא עם הממשלה ולא עם הצרכנים".

 

משרד האוצר: "הממשלה עומדת בהסכם"

 

ממשרד האוצר נמסר בתגובה: "בניגוד לטענות הנשמעות, ממשלת ישראל עומדת בהסכם שנחתם עם נציגי החקלאים. על פי הסכם זה, ניתנו בשנת 2010 כ-26 אלף רישיונות לעובדים זרים חוקיים בתחום החקלאות. בפועל בחרו החקלאים, מסיבות שלהם, להביא לארץ רק 24 אלף עובדים זרים חוקיים.

 

"בישיבה שנערכה לאחרונה עם נציגי החקלאים סוכם כי יוקם צוות משותף אשר יבחן בתוך שבועיים את הפערים בין המדינה לחקלאים וכן ייבחנו צעדים נוספים שעיקרם סיוע לחקלאים.

 

"לאור ישיבה בונה זו לא נותר לנו אלא להצר על כך שהחקלאים החליטו בכל זאת לצאת לשביתה בת שלושה ימים ולגרום נזק מיותר לציבור בישראל".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x