$
בארץ

קן ביקשה לסיים תפקידה כממונה על ההגבלים עסקיים

לאחר שש שנים בראש הרשות ביקשה רונית קן משר התמ"ת לפרוש: "נפלה בחלקי זכות גדולה להוביל את הרשות בתקופה כלכלית סוערת"

נעמה סיקולר 12:3816.11.10

הממונה על ההגבלים העסקיים, רונית קן, הודיעה היום (ג') לשר התמ"ת בנימין בן אליעזר על רצונה לסיים את כהונתה. קן ציינה כי נפלה בחלקה "זכות גדולה להוביל את רשות ההגבלים העסקיים בתקופה כלכלית סוערת להישגים בתחום התחרות לטובת הצרכן הישראלי והמשק בכללותו".

 

קן אמרה כי היא "בטוחה שרשות ההגבלים העסקיים תמשיך להיות המגן הקדמי של התחרות במשק הישראלי", והודתה לשר התמ"ת "על תמיכתו בעשיית הרשות וקידום התחרות, ולצוות עובדי הרשות על מקצועיותם ומסירותם יוצאת הדופן שבאה לידי ביטוי בכל מישורי הפעילות של הרשות והישגיה". 

בן אליעזר. "הישגים משמעותיים בתחום הגנת הצרכן" בן אליעזר. "הישגים משמעותיים בתחום הגנת הצרכן" צילום: מומנטום הפקות

 

שר התמ"ת בנימין (פואד) בן אליעזר הודה לקן על תרומתה לקידום התחרות והגנת הצרכן בישראל ואמר כי ״בשנים האחרונות הצליחה הרשות להגבלים עסקיים לקדם אכיפת החוק, לשמור על התחרות ורווחת הצרכן. התחרות היא אחת מהדרכים להתמודד עם המשבר הכלכלי ועל כן תפקיד הרשות הוא מרכזי וחשוב במיוחד בימים אלו - רונית הצליחה להשיג הישגים משמעותיים גם בתחום זה״.

 

האישה הראשונה

 

קן היא האשה הראשונה שמונתה לתפקיד הממונה על הגבלים עסקיים בשנת 2005 וזוהי השנה השישית והאחרונה לכהונתה. טרם מינויה, כיהנה כסמנכ"ל לסחר חוץ במשרד התמ"ת ונספח מסחרי בשגרירות ישראל בלונדון.

 

אחד הנושאים המרכזיים שקודמו על ידי קן במהלך כהונתה הוא החוק בנושא קבוצות ריכוז. מטרת הצעת החוק היא להעניק לממונה סמכויות אשר יאפשרו טיפול בתופעת השווקים הריכוזיים ובבעיות התחרותיות הקיימות בשווקים אלה.

 

עוד נושא אותו קידמה הוא קביעה בנושא עמלות הבנקים: ב-2009 קבעה הממונה כי התקיימו הסדרים כובלים בין חמשת הבנקים הגדולים בישראל שעניינם העברת מידע הנוגע לעמלות. הקביעה פורסמה בעקבות חקירה שניהלה הרשות בנושא.

 

הממונה קידמה גם הסדר סליקה צולבת בין חברות כרטיסי האשראי אשר פתח לראשונה את כרטיס המסטרכרד לסליקה צולבת. במסגרת ההסדר, אשר הוגש לאישור בית הדין להגבלים עסקיים, חויבו חברות כרטיסי האשראי להוריד את עמלת הסליקה הצולבת בין החברות במתווה הורדה, משיעור של 1.25% שהיה נהוג טרם ההסדר ועד לשיעור של 0.875%.

 

מלחמה בקרטלים

 

בנושא התעופה קידמה קן את החלת חוק ההגבלים העסקיים על תחום התובלה באוויר, במטרה להביא לפתיחתו של התחום לתחרות. חוק ההגבלים העסקיים תוקן על מנת לאפשר בחינת התחום ובהמשך הותקן פטור סוג המגדיר את סוגי ההסכמים שאינם פוגעים בתחרות. משמעות התיקון היא כי הסכמים בין חברות תעופה הפוגעים בתחרות לא יאושרו. בעקבות בדיקת הרשות לא אושרו הסכמים אשר פגעו בתחרות וגרמו לעליות מחירים בקווים בהם התקיימו.

 

כמו כן, בתקופת כהונתה של קן התנהלו שורה של תיקים פליליים בבתי המשפט ובהם קרטל הגז, קרטל המעטפות, קרטל הרמזורים, קרטל חטיפי בריאות, ועוד שורה של תיקים. הוגש כתב אישום בגין הפרה של תנאי מיזוג וניסיון להסדר כובל כנגד שופרסל ומנהליה הבכירים, נפתחו חקירות בחשד לקיומו של קרטל בתחום מדי המים וחשדות לקיומו של קרטל בלחם.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x