שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

בנק ישראל: אם תימשך עליית מחירי הדירות - נהיה בבועת נדל"ן

"בחינה עדכנית של מחירי הדירות יחסית לגורמים המשפיעים עליהם מראה כי הם אינם סוטים מתנאי הסביבה המסבירים אותם", נכתב בפרוטוקולים של בנק ישראל

שהם לוי 10:5506.09.10

בנק ישראל מפרסם הבוקר את הפרוטוקולים המוניטריים הנוגעים להחלטת הריבית האחרונה אך ההתייחסויות המעניינות יותר של בנק ישראל נוגעות למחירי הדירות.

 

"בחינה עדכנית של רמתם של מחירי הדירות יחסית לגורמים היסודיים המשפיעים עליהם, הכוללים את: היצע הדירות ביחס לאוכלוסיה, מחזור העסקים ורמת הריבית, מראה כי מחירי הדירות אינם סוטים במידה משמעותית מהסביבה המוסברת על ידי גורמים אלו", כך נכתב בפרוטוקולים המוניטריים של החלטת הריבית האחרונה.

 

בבנק ישראל מציינים כי הועלתה האפשרות לשקול צעדים נוספים לקירור שוק הנדל"ן המקומי, מעבר לאלה שכבר החל בהן. 

 

בנק ישראל לא מרוצה מקצב עליית המחירים ומביע חשש לגבי העתיד: "עם זאת, קצב עלייתם המהיר של המחירים אינו מוסבר במלואו על ידי גורמי היסוד ומתבטא בעלייה מהירה של המחיר הריאלי (מחולק במדד המחירים לצרכן) של הדירות. כמו גם ביחס שבין מחירי הדירות לשכר הדירה, והמשך העלייה ביחס שבין מחירי הדירות והשכר הממוצע. אם עלייתם בקצב הנוכחי תימשך גם בעתיד, עלולה רמת מחירי הדיור להתרחק מהרמה התואמת את גורמי היסוד הכלכליים".

 

המשתתפים בדיונים המוניטריים עסקו בהתפתחויות בשוק הדיור בחודשים האחרונים. בבנק ישראל ציינו כי נמשכת העלייה המהירה במחירי הדירות (שאינם נכללים במדד המחירים לצרכן). אלה עלו במאי ב-2.2% ושיעור עלייתם ב-12 החודשים האחרונים מסתכם בכ-22%.

 

עוד הוסיפו: "עלייה מהירה זו מתבטאת בפער שהולך ומתרחב בין מחירי הדירות לבין מחירי הדיור (הנמדדים על פי שכר הדירה ונכללים במדד המחירים לצרכן) שעלו בכ-5.6% ב-12 החודשים האחרונים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x