$
מוסף 2.9.10

החקירות בהתאחדות וברשות המסים: "לכל תנועה בחשבון הבנק יש הסבר"

ירון קוריס: "אני צריך לסיים את העניינים מול מס הכנסה ולהוכיח שאני בסדר, ואחרי זה אתחיל פרק חדש בחיים ואמשיך הלאה"

הדר קנה, עמיר קורץ ואוריאל דסקל 10:3002.09.10

בסוף 2009 היתה הפועל רמת גן, כמו כל קבוצות ליגת העל, אמורה להגיש דו"ח שנתי לבקרה התקציבית של ההתאחדות לכדורגל, אלא שהדו"ח התמהמה. החודשים נקפו, איומי הבקרה התקציבית לא הועילו - ובמקביל החלו להגיע לאוזניה שמועות על אי־סדרים בהתנהלותה הכספית של הקבוצה.

 

בדיקה

ראשונית שערכה הבקרה התקציבית, בראשותו של רו"ח עופר אורליצקי, חשפה תנועות חריגות של מאות אלפי שקלים שנכנסו ויצאו מחשבון הבנק של הקבוצה מדי יום במשך שלושה שבועות בנובמבר האחרון. המום, פנה אורליצקי לחברת החקירות ויצמן־יער כדי שתחקור את התנהלותה של הקבוצה ותבדוק חשדות להלבנת כספים. קוריס עצמו זומן למשרדי חברת החקירות, ועד מהרה סיפר שם כיצד הסתבך ושקע בחובות. "אמרתי להם שאני שקוף, אין לי מה להסתיר, אבל הכל נשאר פה", אומר קוריס ל"מוסף כלכליסט" בהתייחסות פומבית ראשונה לחקירה. "לכל תנועה בחשבון הבנק יש הסבר. זה היה בשלב הגלגול של הכסף, ומה שנכנס בכל יום היה לכיסוי החריגה היומית. כל מה שנכנס לקבוצה גם יצא מהקבוצה, לא שקל יותר ולא שקל פחות. כל רואה חשבון מתחיל היה מבין את זה".

 

בבקרה התקציבית קיבלו את ההסברים של קוריס, והבינו את המצוקה שאליה נקלע. כל רצונו של אורליצקי בשלב זה היה להרחיק את קוריס מהכדורגל, ובמרץ הסכימו הצדדים לסגור את הסיפור בשקט, בתמורה לכך שקוריס יעביר את כל זכויות הניהול של הקבוצה לנאמן.

 

"אמרתי לאורליצקי שאני שם בפרונט את עו"ד שחר בן עמי והוא ינהל מול כל השחקנים את המשא ומתן לגבי החובות שלנו", מספר קוריס. "הצגנו להם את מקור המימון לזה וביקשנו שיעזבו אותנו בשקט. בדקנו איך אנחנו יכולים לשלם לשחקנים וגילינו שחסרים לנו כ־3 מיליון שקל. מי שעזרו לנו גם פה בצורה מסיבית היו משפחת ארקין".

 

מה המעמד שלך היום בהפועל רמת גן?

"אני אמנם בעל החברה - מועדון הכדורגל הפועל רמת גן־גבעתיים בע"מ - אבל אני כבר לא בעל הקבוצה, כי נתתי לשחר בן עמי את כל הסמכויות", אומר קוריס, "הוא מנהל את הקבוצה בפועל, את תקציבה, הוא עובד מול ההתאחדות, הבקרה, השחקנים. יש לו היום יכולת למכור את הקבוצה לכל מי שהוא יחליט בכל עת שהוא ימצא לנכון. בחודש שעבר גם הודעתי על התפטרותי מהחברות בהתאחדות לכדורגל. אני רוצה לצאת לגמרי מהכדורגל, הסיפור שלי ושל הכדורגל הישראלי נגמר".

 

אלא שלפני שיוכל לסגור מאחוריו סופית את הדלת על הפרק העגום הזה בחייו יצטרך קוריס להתמודד עם עוד משוכה אחת: רשות המסים. כך גילה ב־28 ביולי, כאשר בעקבות דליפה לתקשורת של סיפור חקירתו בבקרה התקציבית התדפקו חוקרי מס הכנסה על דלת ביתו כשבידיהם צו חיפוש. באותו יום פשטו חוקרי הרשות גם על משרדי ויצמן־יער ועל משרדי הבקרה התקציבית ולקחו עמם את כל מסמכי החקירה ב"פרשת קוריס". בבקשת המעצר והשחרור בערבות שהוגשו לבית המשפט נכתב כי קוריס חשוד שהשתמש בחשבון הפועל רמת גן לצרכיו האישיים, וכי הוא חשוד גם בהחתמת שחקנים על חוזים כפולים. מאז נחקר קוריס כמה פעמים ברשות המסים, והכחיש את כל החשדות נגדו.

 

"בואו נעשה סדר", מסביר עכשיו קוריס לראשונה. "אין לי שום עסקים אישיים, למעט זה שהייתי שותף במשך שנה אחת בבר ליאונרה, שכבר נסגר. מעולם לא היה לי עסק אישי אחר וכל הפעילות בחשבון היתה בענייני הקבוצה. בעניין הטענה לחוזים כפולים - אלה שטויות. לא היו חוזים כפולים, וחבל על המילים בכלל".

 

עורך דינו של קוריס, רונן רוזנבלום, אמר ל"מוסף כלכליסט" כי "קוריס נמצא כרגע בהליך חקירה ואני סמוך ובטוח שהיחידה החוקרת במס הכנסה תדע לעשות את ההבחנה הדרושה במקרה המיוחד הזה".

 

בית הדין של ההתאחדות לכדורגל הרשיע שלושה משחקני הקבוצה והפחית לה 4 נקודות על עבירות בקרה וחוזים כפולים.

 

קוריס: "ההתאחדות לא הוכיחה שום דבר, והקבוצה לא הודתה בשום דבר, היא חתמה על עסקת טיעון במסגרת כל מיני טענות שעלו כלפיה על התנהלות לא תקינה. לא הוכח קיום של שום חוזה כפול, ואף שחקן לא הודה בדבר כזה. לראיה, אם הם היו מורשעים בזה העונשים שלהם היו הרבה יותר חמורים מהעונש על תנאי שהם קיבלו. יתרה מכך, אני לא מופיע כלל בכתב האישום, וכלל לא נחקרתי על העניין בהתאחדות או בויצמן־יער".

 

מה קורה עכשיו?

"אני עדיין הולך לחקירות ברשות המסים, כולל כמה פעמים השבוע. אני צריך לסיים את העניינים מול מס הכנסה ולהוכיח שאני בסדר, ואחרי זה אתחיל פרק חדש בחיים ואמשיך הלאה".

 

אתה עדיין אוהד הפועל רמת גן?

"נולדתי אוהד הפועל רמת גן וגם אמות אוהד הפועל רמת גן ואני עדיין אוהב את הקבוצה בכל נימי נפשי, אבל החלטתי לא להגיע השנה למשחקים כחלק מההתמודדות עם מה שעברתי. אני מקווה שבשלב כלשהו אתגבר על זה".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x