שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
משפט

עתירה: משרד הביטחון העדיף בגדי חורף מיובאים לצה"ל

חברת הטקסטיל בן ליין עתרה לבית המשפט המחוזי בתל אביב נגד משרד הביטחון, בטענה שהעדיף שלא בצדק יבואנית במכרז לפריטי ספורט וביגוד חורף עבור צה"ל

מארק שון 08:4331.08.10

בתחילת השבוע עתרה חברת הטקסטיל בן ליין לבית המשפט המחוזי בתל אביב נגד משרד הביטחון, בטענה שהעדיף שלא בצדק יבואנית במכרז לפריטי ספורט וביגוד חורף עבור צה"ל. בן ליין מעסיקה 20 עובדים במפעל בפתח תקווה ומספקת בגדי פליז וכובעים לצה"ל.

 

מהעתירה עולה כי במסגרת המכרז

התבקשו המתמודדים לתת הצעות מחיר ל־37 פריטי לבוש שונים עבור חיילי צה"ל. המכרז קבע גם העדפה של חברה כחול־לבן. חוק חובת המכרזים מאפשר העדפת יצרנים ישראלים במכרזים, ולפיו אם הצעת היבואן נמוכה בשיעור של עד 15% מזו של היצרן הישראלי, ניתנת ליצרן הישראלי אפשרות להשוות את הצעתו אליה.

 

בתחילת החודש פרסם משרד הביטחון כי חברת אברסט פרו זכתה במכרז בגדי החורף לצה"ל. מדובר בחברה ישראלית המייבאת את כלל מוצריה. במשרד הביטחון הסבירו לבן ליין כי הבחירה באברסט פרו נעשתה נוכח העובדה כי רק 30% מהפריטים בהצעתה הם כחול־לבן, בעוד שההכרה בתוצרת כחול־לבן, על פי המכרז, היא רק במקרה שבו לפחות 35% מהמוצרים יוצרו בישראל. בן ליין טענה כי הייצור שלה בארץ מסתכם ב־38%, ועל כן שקלול המחיר שגוי.

 

לאחרונה התקבלה בכנסת הסכמה, ולפיה החוק שיחייב את כוחות הביטחון לרכוש טקסטיל מתוצרת ישראלית יאושר בכנסת לאחר הפגרה. הפשרה שהושגה בין התאחדות התעשיינים ומשרד הביטחון קובעת כי על חלק מהמוצרים - כמו גרביים ותחתונים - לא יהיה חיוב גורף לרכישה כחול־לבן. כמו כן ייקבע אומדן מחיר עבור כל פריט, כך שמערכת הביטחון תוכל להעדיף ספק ישראלי במקרים מסוימים גם אם הצעתו תהיה גבוהה ב־20% מהאומדן.

 

ממשרד הביטחון נמסר בתגובה כי "משרד הביטחון הוא המשרד המוביל מבין משרדי הממשלה במתן העדפה לספקים כחול־לבן. במקרה זה קובע החוק כי כל פריט שיש בו יותר מ־35% כחול־לבן, זכאי ליתרון במכרז גם אם מחירו גבוה יותר, וזאת עד לשיעור המותר בחוק".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x