שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

בלעדי ל"כלכליסט": עימות סביב ההצעות נגד קבוצות ריכוז

ח"כ אמנון כהן החליט לקדם את הצעת החוק הפרטית שיזם בנושא, משום שהצעת החוק הממשלתית מאפשרת לממונה על הבנקים ולמפקח על שוק ההון להטיל וטו על פעולות הממונה על ההגבלים העסקיים

תומר אביטל 06:5725.08.10

עימות סביב שתי הצעות החוק להגבלת קבוצות ריכוז במשק שאישרה במושב הקודם הממשלה. ח"כ אמנון כהן (ש"ס) שהגיש את אחת ההצעות, החליט לא לאפשר

את הצמדתה להצעה דומה של הרשות להגבלים עסקיים. שתי ההצעות מיועדות להתמודד עם ריכוזיות בתחומים שבהם מעט שחקנים.

 

ההצעות אושרו בממשלה לאחר יותר משלוש שנות מאבק סביבן. הצעת החוק של הרשות להגבלים עסקיים אושרה בממשלה רק לאחר שהממונה על ההגבלים רונית קן הגיעה להסכמות עם המפקח על הבנקים בבנק ישראל ועם הממונה על הביטוח ושוק ההון באוצר, שלפיהן היא תוכל לפעול רק אם שני הממונים יחליטו שאין בכך סכנה ליציבות הבנקים וחברות הביטוח. מנגנון נוסף שיסרבל את השימוש בחוק קובע כי הממונה תוכל להפעיל את סמכותה רק כדי למנוע פגיעה בתחרות, בעוד שכל פעולה לקידום תחרות תדרוש הסכמה מוקדמת של כל הרגולטורים.

 

אז יש או אין ריכוזיות במשק הישראלי?

אי.די.בי: "אין בעיה אמיתית של ריכוזיות בישראל"

יהודה טלמון: "המשק הישראלי הוא משק ריכוזי שנשלט בידי מעטים"

מחקר של הכנסת: "שוק כרטיסי האשראי בעל רמת ריכוזיות גבוהה"

 

כעת טוען ח"כ כהן כי "הצעת החוק שעליה התפשרה הממונה גורעת למעשה מהסמכויות שלה. כיום היא יכולה להודיע על קבוצת ריכוז, אך לאחר שהצעתה תאושר תהיה לשאר הרגולוטורים זכות להטלת וטו". לדברי כהן, הוא כבר שוחח על כך עם שר המשפטים יעקב נאמן, שתמך בהצעת החוק המקורית, והודיע כי ינסה לגייס תומכים נוספים בממשלה להצעה המלאה. "אחרי שעשו החרגה אחת", מוסיף כהן, "יבואו משרדים נוספים וידרשו חריגות גם עבורם. אני מתכוון להילחם על זה".

 

השר להגנת הסביבה גלעד ארדן (ליכוד), שהביע תרעומת על החלשת הצעת החוק הממשלתית, צפוי להירתם גם הוא למאבק של כהן ונאמן מול שר האוצר.

 

הצעת החוק המקורית של הרשות להגבלים עסקיים מאפשרת להכריז על קבוצות ריכוז בשווקים שבהם פועלים "בני אדם מועטים, שבידיהם נתון ריכוז של יותר ממחצית מכלל אספקת הנכסים או השירותים. החוק מעניק סמכויות רחבות לממונה, וקובע כי הוא רשאי להורות לחברי קבוצת הריכוז על צעדים שעליהם לנקוט כדי למנוע חשש לפגיעה בציבור או בתחרות, ואף ליצור תנאים להגברת התחרות.

 

מקורב לקן אמר אתמול כי "זו זכותו של ח"כ כהן, אבל הרשות האמינה שרק דרך הפשרה יהיה ניתן לזכות בתמיכה ממשלתית. גם ככה צפוי מאבק קשה בוועדת הכלכלה".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x