שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
דעות

דנקנר הימר על חברה מאובקת

נוחי דנקנר מאמין שסאנופי-אבנטיס נסחרת בזול - אבל חברת התרופות הצרפתית שבה החל להשקיע עומדת בפני צמתים אסטרטגיים שיקבעו את עתידה. ללא אורך נשימה מתאים, זו עלולה להתגלות כהשקעה מסוכנת

רן נוסבאום 13:0824.08.10

מסע הרכש של נוחי דנקנר נעצר לאחרונה בסאנופי־אבנטיס - חברת תרופות צרפתית ותיקה שמנוהלת ע"י יוצא GSK (גלאקסו־סמית'־קליין) רעב ומוכשר בשם כריס ויבכר. ויבכר זה חתם מאז כניסתו לתפקיד בספטמבר 2008 על עסקאות בשווי מצרפי של כ־17 מיליארד דולר - וזה עוד בטרם הזכרנו את הרכישה המתוכננת של ג'נזיים.

 

סאנופי היא בהחלט השקעה יוצאת דופן בארסנל של אי.די.בי. קבוצת דנקנר מחפשת השקעות גלובליות שיהפכו את פעילותה למבוזרת, תוך ניסיון ליצור ערך למשקיעי הקונצרן. המגמה התחילה בהשקעה בקרדיט סוויס, נמשכה בהשקעה בקרן השווקים המתפתחים (לצדם של ממשלת קטאר ואנשי עסקים סעודיים), ועכשיו אנו עדים לניסיון המעניין של אי.די.בי להיחשף לחברת התרופות סאנופי. מכל מקום, ברור כי מדובר בהשקעה פסיבית לחלוטין מבחינתו של דנקנר (אגב, ברקורד של סאנופי זווית ישראלית נוספת: החברה הצרפתית היתה שותפה של טבע להשקת ושיווק הקופקסון בארה"ב - אבל מאז עברו הרבה מים בסיין).

 

השקעה לטווח ארוך

 

סאנופי נסחרת בשווי של 75 מיליארד דולר ומצויה בפני צומת דרכים משמעותי לעתידה. מחד, מנסה החברה להשתלט על חברת הביוטק החבוטה ג'נזיים, בעסקה של 21-22 מיליארד דולר שעשויה לחזק את צנרת המוצרים שלה. אם העסקה תושלם, תבסס סאנופי יכולות ביוטכנולוגיות לצד חוזקותיה בכימיה מסורתית וחיסונים.

 

אבל יש גם הפתעה בשרוול: אם ג'נזיים תצליח לקבל אישור לתרופת הקאמפת' לטרשת נפוצה (תרופה שנראה כי היא בעלת פוטנציאל עצום), אז סאנופי עושה עסקה שתחזיר את שווייה בתוך שנתיים בלבד. יתרה מכך, לג'נזיים שיתוף פעולה גם עם חברת ISIS, ואם תרופת המיפומירסין שלה (המורידה את רמת הכולסטרול ה"רע") תושק בהצלחה - סאנופי תחזיר את עלות רכישת ג'נזיים בתוך שנה בלבד. סאנופי מעוניינת בג'נזיים עקב פקיעת פטנטים הצפויה למוצריה, והסנונית הראשונה היא האישור שקיבלו המתחרות מומנטה וסנדוז לפיתוח גרסה גנרית לתרופת הלובונוקס שלה.

 

החברה הצרפתית לא תציג צמיחה השנה, וההשקעה במנייתה הנה לטווח ארוך. בעלי מניותיה העיקריים, חברת הנפט טוטאל וקבוצת לוריאל, הודיעו כי בכוונתן להתנזל מהשקעה זו (למכור אחזקות) בשנים הקרובות, ועד אז הן שולטות בדירקטוריון. ייתכן כי כניסתו של קונצרן כור, עם עוד משקיעי ערך כגון וורן באפט, מציינים סיום תקופה בסאנופי - אבל ספק אם בכור יבקשו להשפיע על תהליכים פנימיים בסאנופי.

 

נראה יותר שכוונתם לנסות לעשות סיבוב פיננסי, מתוך תפיסה שלפיה הנייר נסחר בדיסקאונט מסוים (עם מחזור מסחר ממוצע של 90 מיליון דולר ביום). סאנופי נוקבת בתחזית רווח של 5.9 יורו למניה, אך בינתיים המומנטום שלה בשוק שלילי. אם יימשך מסע הקניות של המנכ"ל ויבכר, ספק גם אם הדיבידנד הנדיב (5.5%) שמשלמת החברה לבעלי המניות יישאר בעינו.

 

סאנופי רכשה עד כה באגרסיביות חברות קטנות, כשהבולטות ביניהן הן ביי־פאר, טרג'ן, מטבוליקס, אסכנטה, גלנמרק וצ'טהאם. שיתופי פעולה איכותיים (ויקרים) בתחום הנוגדנים ביצעה סאנופי עם חברות מובילות, בהן רג'נרון, אימיונג'ן ומיקרומט.

החברה אינה סוחבת חובות על גבה, ובכל זאת רובצת מעליה עננה גדולה - מחקרים המצביעים, לכאורה, כי תרופת הלנטוס לסוכרת אינה בטוחה עלולים לפגוע בה פגיעה אנושה. הלנטוס, יחד עם האפידרה (תרופה מאותה משפחה), אחראיות על לא פחות מ־11% מהכנסות החברה. גם מוצרי הליבה האחרים שלה, כגון תרופת הפלביקס (הסובלת מירידה של 25% במכירות) והלובונקס (שצפויה לאבד יותר מ־50% מהשוק) מאבדים גובה בשל גנריקה קשה.

 

השוק דורש יותר

 

סאנופי מנסה לשמר את כוחה כשחקנית חיסונים מובילה, שמוכרת למעלה מ־3 מיליארד דולר בשנה. אולם יתר ה־pipeline (צבר המוצרים) שלה בינוני ביותר, וזולת תרופה לסרטן השד (אחרי רכישת BiPar), האפיברסט (תרופה אנגיוגנית לסרטנים קשיחים) והטריפלונומיד (נגד טרשת) לא תמצאו שם הפתעות גדולות. המולטק אמנם הושק השנה בהצלחה (מכירות של 50 מיליון דולר ברבעון), אולם השוק דורש הרבה יותר.

 

המנכ"ל ויבכר ממשיך ומתרכז במדינות ה־BRIC (ברזיל, רוסיה, סין והודו) ובשווקים מתפתחים, וברבעון האחרון אכן ראה ברכה בעמלו עם 30% עלייה במכירות - אך עסקי הליבה שלו נחלשים.

 

סאנופי היא חברה מאובקת שויבכר הוציא מהבוידעם ומנסה לבנות אותה בדמות GSK חדשה, אבל זה לא הולך להיות פשוט. כדי להתחרות בחברות החכמות של עולם הפארמה - ובראשן רוש ונוברטיס - צריך המון זמן, ובעיקר המון מזל.

 

כשרפורמת הבריאות מכה בעולם הפארמה מצד אחד ואימת הגנריקה מרחפת מצד שני, שום דבר לא הולך להיות קל. עבור דנקנר זו ריצת מרתון לכמה שנים טובות, לא השקעה שתניב רווח מיידי. ללא אורך נשימה זו השקעה שעלולה להיות מסוכנת.

 

הכותב הנו מנהל שותף בקרן ההשקעות פונטיפקס

בטל שלח
    לכל התגובות
    x