$
מוסף 19.8.10

הגיבורים של מייקל לואיס: סטיב אייזמן

האנשים שהלכו נגד וול סטריט וניצחו: סטיב אייזמן הוא האנליסט החצוף שחשד ראשון

בגיל 30 סטיב אייזמן היה אנליסט מתחיל בבית ההשקעות אופנהיימר, עם קומץ ידידים והרבה שונאים. הוא זכה להערכה על חריפותו, אך נודע גם כאדם גס רוח, חסר כבוד כלפי סמכות, וכזה שאמר לאנשים מה דעתו עליהם, בפניהם ובפומבי.

הוא החל את הקריירה שלו בתחילת שנות התשעים, כעשור אחרי המצאת

הסחר באג"ח המשכנתאות. באותם ימים שוק אג"ח המשכנתאות היה רווי, וחברות המימון הצמאות להכנסות חיפשו דברים חדשים שאפשר למכור. ואז הם יצרו את אג"ח הסאב־פריים, איגרות חוב עם ריבית גבוהה - שהתבססו על החזרי משכנתאות שלקחו אנשים דלי אמצעים.

אייזמן היה מהאנליסטים הראשונים שבחנו את איימס פייננשל, חברת המימון הראשונה ששהעניקה הלוואות נחותות מסוג סאב־פריים.

 

עד מהרה הסאב־פריים החל להיראות חשוד בעיניו. הוא שכר את וינסנט דניאל, רואה חשבון מארתור אנדרסן ששאל את הבוסים שלו יותר מדי שאלות על אג"ח משכנתאות, הכניס אותו לחדר מלא במידע שקיבל מחברת הדירוג מודי'ס, וביקש ממנו לא לצאת משם עד שיבין מה לא בסדר שם.

 

דניאל יצא מהחדר אחרי כחצי שנה. בהלוואות הללו יש שיעורים מדהימים של השתמטות מתשלום, אמר, והריביות אינן מצדיקות את הסיכון. דניאל הוסיף שלדעתו רווחי חברות הסאב־פריים הם על הנייר בלבד, והחברות מעניקות עוד ועוד הלוואות מסוכנות רק כדי לשמר את הפיקציה. בספטמבר 1997 כתב אייזמן דו"ח חריף נגד חברות הסאב־פריים. אתה טועה, אמרו לו שחקנים בשוק, הנתונים שלך שגויים. ואייזמן צעק עליהם בחזרה: "אלה הפאקינג נתונים שלכם!".

 

כעבור כמה שנים התפטר אייזמן מאופנהיימר והקים את קרן הגידור הפרטית פרונט פוינט פרטנרס, שנרכשה על ידי מורגן סטנלי. בתחילת 2005 הוא השתכנע שפיצוץ אג"ח הסאב־פריים קרב, והחל לתכנן את עסקת השורט הגדולה שלו. לימים אייזנר יספר ללואיס: "היה כיף להיות בשורט ב־2007 כי היינו בשורט על הרעים. אבל כאשר כל המערכת היתה בסיכון, פתאום כבר לא רצינו שהיא תתרסק". לבסוף פרונט פוינט מימשה את פוזיציית השורט שלה בספטמבר 2008, ברווח גדול.

 

אבל אז משהו קרה לאייזמן. בכנס של מריל לינץ' הוא הקניט את מנהל הכספים של מריל ג'ף אדוארדס – ולראשונה בחייו התחרט על כך, וחש שזה היה מגעיל מצדו. הוא התחיל להיות נחמד. אפילו אשתו, שאמרה עליו בעבר "נימוס לא מעניין אותו, ניסיתי", הודתה שהוא נהפך לאדם נעים לבריות ואף "מתוק להפליא".

 

"היום אייזמן הוא דמות חשובה ומשפיעה, וכשהוא אומר דברים הם מייצרים תנועה בשוק. ועכשיו בראד פיט קנה את הזכויות לסרט כדי לשחק אותו".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x