$
בארץ

מאבק התושבים נגד חברות קידוחי הגז: "הנזק יהיה בלתי הפיך לכל האזור"

העמותה לאיכות הסביבה בדיון בבג"ץ: "לא הגיוני לתת ליזם לקבוע איפה לתכנן את המתקן". השופט ריבלין: "אין מה לדאוג. כפי שהדברים נראים לא עומדים להתקין בקרוב את המתקן הזה"

מארק שון 14:3205.08.10

מאבקם של תושבי אזור הכרמל נגד הקמת מתקן הגז של חברת נובל אנרג'י בחופים באזור הגיעה היום לדיון בבג"ץ. נציגי התושבים טוענים שלא ניתן לתת לחברה לקבוע היכן למקם את המתקן. האופציה שנבחנת כרגע היא הקמת המתקן בים, אופציה שאמורה להיות יקרה בהרבה.

 

"יש סכנה לכל האזור
והמרחב והנזק יהיה בלתי הפיך", אמר בדיון עורך הדין יוסף פרוכטמן שמייצג את העמותה לאיכות הסביבה בחוף הכרמל, כחול וירוק. עורך הדין אלי וילצ'יק, המייצג את המועצות המקומיות באזור, טען כי "לא הגיוני לתת ליזם לקבוע איפה לתכנן את המתקן. ברור איפה הוא יציע, הוא רוצה מקום שזה יהיה הכי זול בשבילו".

 

המאבק של התושבים החל לאחר שנובל אנרג'י, ושותפתה דלק של יצחק תשובה - בעלות קידוחי הגז תמר ודלית – ביקשו להקים את המתקן לטיהור הגז (על שטח של כ-200 דונם) בחוף דור בחיפה. מאז עלו אופציות נוספות, מחדרה ועד עכו. התוכנית נמצאת בשלבי אישור בוועדה הארצית לתכנון ובניה.

 

השופט אליעזר רבלין הביע ספק לגבי העיתוי של העתירה. "אנו רואים שבמועצה יש בדיקה רצינית שהיא מכוונת לכיוון הים ולכן לא ברור למה אתם רוצים שבג"ץ ישים רגל עכשיו", אמר השופט רבלין, "אנו מניחים שאחרי שתתקבל החלטה תבוא עתירה ולכן אין לאדוני מה לדאוג כי העניין ימשך שנים. כפי שהדברים נראים לא עומדים להתקין בקרוב את המתקן הזה".

 

לקראת סוף הדיון החליט נציג נובל אנרג'י, עורך הדין צבי אגמון , להציג את התמונה מנקודת המבט של היזם. "ה-200 דונם מיועדים לגז שלי ולא לגז של אחר. זה לא תשתיות לאומיות לכלל מדינת ישראל. לכן צריך לבחון את זה בזוית הזו", אמר אגמון. לגבי בחינת החלופות ציין אגמון, כי "אמרו לי להתחיל מחדרה צפונה כי רוצים מתקן בצפון הארץ כי באשדוד יש מתקן. לא אני החלטתי. זאת לא דרישה שלי, לי אין שום בעיה שהמתקן יהיה באשדוד. לבוא ולצייר תמונה שהיזם הוביל באף לחלופה מסוימת זה לא נכון".

 

ההחלטה בעתירה נדחתה בשלב זה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x