$
בארץ

מנכ"ל נובל אנרג'י: שוקלים בחיוב הזרמת הגז מתמר דרך האסדה של ים תטיס

הבדיקה שעושה החברה בעניין נחשפה לאחרונה ב"כלכליסט"; בשבוע הבא יגיע המנכ"ל דיווידסון לישראל וידון עם גורמי ממשל בכוונה להגדיל התמלוגים מהפקת הגז

ליאור גוטמן 22:2530.07.10

חברת נובל אנרג'י, השותפה בקידוח הגז תמר, שוקלת בחיוב את הזרמת הגז מהקידוח דרך האסדה של ים תטיס שנמצאת מול חופי אשקלון, כך אמר היום (ו') מנכ"ל החברה, צ'אק דיווידסון, בשיחת אנליסטים. דיווידסון הסביר את הדברים בחשש לעיכוב באספקת הגז לחברת החשמל וליצרני חשמל פרטיים. בחינת

אפשרות זו מצד נובל אנרג'י נחשפה לאחרונה ב"כלכליסט". 

 

בשבוע הבא יגיע המנכ"ל לישראל כדי לבחון האם האפשרות ישימה מבחינה לוגיסטית. במהלך הביקור הוא צפוי להיפגש עם גורמי ממשל, גם בנושא הכוונה להגדיל את שיעור התמלוגים שנבחן בימים אלה בוועדת ששינסקי.

 

הגז מקידוחי תמר היה אמור להגיע לחופי ישראל עד סוף 2012. גז זה מיועד לשרת את תחנות הכוח של גורמים שונים, בהם חברת חשמל, כפי שנחתם עם נובל אנרג'י. עם זאת, לפי כחודש וחצי החליטה המועצה הארצית לתכנון ובנייה לדחות לעת עתה את הקמת נקודת הקליטה לגז בחופי ישראל, והטילה על משרד התשתיות לבצע סקר ימי במסגרתו תיבחן אפשרות להקים אסדה ימית להפקת הגז. סקר זה עלול להימשך בין תשעה חודשים עד שנה, מה שיגרום לכך שהגז יגיע באיחור. לאור הקושי בחנו השותפות אפשרות לחבר את מאגר תמר בצינור תת ימי לאסדה הקיימת בים תטיס ומשם להזרימו לישראל. יצוין שמהלך זה יאפשר לספק את הגז במועד המובטח בחוזים לאור העובדה שקיימת נקודת קליטה פעילה ועובדת כבר היום.

 

בחודשים האחרונים ניהלו תושבי אזור זכרון יעקב וארגונים ירוקים מאבק שמטרתו למנוע הקמת נקודת קליטה לגז במקום, מהלך שתרם לבחינת הזרמת הגז לים תטיס. הקושי הלוגיסטי העיקרי המונע מהשותפות מליישם את הרעיון של הזרמת הגז מתמר לים תטיס הוא נושא הפחתת הלחץ: הגז שמגיע מקידוחי תמר הוא בלחץ של 450 באר ואילו לחץ הגז שמוזרם מים תטיס לישראל הוא רק 90 באר. הפחתת הלחץ מרמה גבוהה ובלב ים הוא פיתרון שטרם נוסה, מה שמנע מהשותפות בתמר מלבצעו.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x