$
משפט

גרינשפון לא הורשע; יבצע עבודות לתועלת הציבור

כפי שנחשף ב"כלכליסט", קבע ביהמ"ש כי אין זה בסמכותו להטיל קנס בסך 750 אלף שקל אותו ביקשו הצדדים וזאת משום שאין זה בסמכות ביהמ"ש להטיל קנס ללא הרשאה

איתי הר אור 10:0615.07.10

בית המשפט קיבל חלקית את הסדר הטיעון שהושג בעניינו של נדב גרינשפון, בגין העברת מידע פנים בפרשת פוקס. השופט מרדכי פלד הטיל על גרינשפון עונש של 200 שעות עבודה לתועלת הציבור וזאת ללא הרשעה. עם זאת מתח ביהמ"ש ביקורת על הסדר הטיעון שהושג עם גרינשפון לגבי הקנס שאותו ביקשו הצדדים

להטיל על גרינשפון.

 

כפי שנחשף ב"כלכליסט", קבע ביהמ"ש כי אין זה בסמכותו להטיל קנס בסך 750 אלף שקל אותו ביקשו הצדדים וזאת משום שאין זה בסמכות ביהמ"ש להטיל קנס ללא הרשעה. פירוש הדבר, כפי שהסכימו הצדדים, סכום הקנס יהפוך לתרומה אותה יעביר גרינשפון למוסד חינוכי.

 

על גרינשפון כאמור הוטל לבצע 200 שעות עבודה לתועלת הציבור. בהמ"ש קבע כי העבודות יבוצעו בעמותת עלם בפרויקט דרך המלך לנוער בקשיים, שם ישמש כחונך.

 

עורכות הדין אורלי דורון ואילנה מודעי מפרקליטות מיסוי וכלכלה הגיבו להחלטת ביהמ"ש: "ביהמ"ש אימץ את עקרונות הסדר הטיעון שסוכמו בין הצדדים בהטלת של"צ עבודות לתועלת הציבור ללא הרשאה וסנקציה כספית משמעותית המוטלת על הנאשם. הועבר היום מסר חשוב לשוק ההון שמסירת מידע גם בנסיבות של התייעצות דרושה של החברה מחייבת ריסונים ונקיטת אמצעי זהירות אקטיביים מצידו של מוסר המידע שאם לא כן הוא בבחינת מבצע העבירה. הציפייה היא שמסירת המידע תיעשה בין החברה הציבורית לבין נותני השירות תוך שהחברה מזהירה כי מדובר במידע פנים". בפרקליטות מיסוי וכלכלה הדגישו כי הם רואים בתיק בבחינת קו פרשת מים לאזהרת הציבור והדבר צפוי לסתכם הן בהרשאה והן באזהרה מכאן ולהבא.

 

סנגוריו של גרינשפון, עורכי הדין גיורא אדרת, נתי שמחוני ונגה ממן מסרו: "אנו שמחים שבית המשפט קיבל את הסדר הטיעון והחליט שלא להרשיע את נדב גרינשפון ובכך איפשר לו להמשיך בפעילותו בשוק ההון. כדרכו, נדב מסתכל תמיד קדימה ורוצה לראות פרק זה בחיו מאחוריו".

 

בין היתר, כתב השופט פלד בהחלטתו: "כישלונו של הנאשם בפרשה זו, מתבטא בכך, שנועץ עם מקורבו, שהיה פעיל בשוק ההון, ולא הזהירו לגבי השימוש במידע פנים, ולא בדק עמו כי אינו מחזיק בנייר הערך בתיקיו, ולא שקל בקפידה את נושא ההתייעצות והסיכונים הכרוכים בכך לפגיעה בציבור המשקיעים. כתוצאה ממעשיו אלו, נטען, כי מקבל המידע השתמש במידע לביצוע עיסקאות, בהיקף של מאות אלפי שקלים, וגרף רווחים לכיסו".

 

בעניין הסמכות לפסוק עונש של קנס ללא הרשעה, כתב פלד: "לא שלא שוכנעתי כלל ועיקר, כי נתונה בידי הסמכות לנהוג כפי שביקשו הצדדים לעניין הקנס, באשר סמכות זו אינה נתונה בידי, משהנאשם אינו מורשע בדין, ואין בנמצא אפשרות כי הקנס ידור בכפיפה אחת עם החלטה בדבר אי הרשעה. על כן, גם ההסכמה אליה הגיעו הצדדים לעניין הטלת הקנס, אין בה כדי לאפשר הטלתו במקרה של אי הרשעה".

 

גרינשפון יחל בביצוע השל"צ בתאריך 1.8.2010.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x