שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
מוסף 8.7.10

תקציר מנהלים: "התנהגות שטייניץ - אלימות מהסוג הקשה ביותר נגד האוכלוסיות החלשות"

עמיר פרץ מאוכזב מדחיית הצעתו להעלאת שכר המינימום; לדבריו, "עובדי שכר המינימום לא מזמינים את שטייניץ ונתניהו לקוקטיילים"

עמיר קורץ 09:1608.07.10

1. מה דעתך על המהלך של שר האוצר שטייניץ, שהזהיר השבוע את השרים כי תמיכה בהצעתך להעלאת שכר המינימום תגרום לקיצוץ בתקציבי משרדיהם?

"זה מעשה שיש בו קריסה מוסרית, יש בו אלימות מהסוג הקשה ביותר כנגד האוכלוסיות החלשות שאין להן מי שיעמוד לצדן מול שר האוצר. איזו זכות יש לשר האוצר לומר לשר אחר: 'אני אקצץ במשרדך רק כי הצבעת בעד העלאת שכר המינימום?'. איזו זכות יש לו לומר לשר הבריאות שהוא יקצץ מיטות אשפוז, או לשר השיכון שהוא יקצץ בניינים? מה אתה מאיים עליו שבגלל ההצבעה שלו משרדו ייפגע? זהו מעשה שלא ייעשה. נתניהו ושטייניץ נחשפו כאן במלוא מערומיהם, כשהתברר שהם יודעים להיות חזקים רק על חלשים. כשצריך לטפל טיפול מהיר בשכר הבכירים אז משום מה הם מדשדשים. זה מקומם".

 

2. מדוע שטייניץ ונתניהו נוהגים כך? האם הם חוששים מהטייקונים?

"עובדי שכר המינימום לא מזמינים אותם לקוקטיילים, לא עושים מפגשי ראווה ולא תורמים לפריימריז. אז 'קהילת החיכוך' שיש לה יכולת להשפיע - מצליחה. אבל אני חושב שבמקרה הזה הם הגדישו את הסאה. התפיסה של עגל הזהב שביבי שיווק בצורה מוצלחת, שלפיה ככל שהעשירים יתעשרו יותר הם ישאירו לעניים יותר פירורים, פשטה את הרגל, כי גם פירורים לא נשארו. ואני אומר, תשאירו להם לפחות את הפירורים".

 

3. אבל האוצר טוען ששכר המינימום בישראל הוא מהגבוהים במדינות המערב.

"האוצר טוען שהאחוז היחסי של שכר המינימום מהשכר הממוצע במשק הוא מהגבוהים במדינות המערב והוא צודק באמירה הזאת, אבל הוא רק שוכח לציין שני נתונים שהופכים את העובדה הזאת לשקר לבן. ראשית, העובדה שישראל היא אולי המדינה היחידה בעולם שבה כשליש מהעובדים משתכרים שכר מינימום, מה שמוריד את השכר הממוצע. זו חוצפה לעשות כזו מניפולציה שקופה. הדבר השני שהם שוכחים לספר הוא שבאופן אבסולוטי, בדולרים, שכר המינימום בישראל הוא עדיין מהנמוכים ביותר במערב".

 

4. אתה מתעלם מהחשש מפני עלייה באבטלה כתוצאה מהעלאת שכר המינימום?

"כל האמירות הבומבסטיות מזרות האימה, כאילו העלאת שכר המינימום תביא לאבטלה ולקריסה, נאמרו באותה עוצמה בתחילת 2006, ועל ידי אותם גורמים - התאחדות התעשיינים, משרד האוצר ובנק ישראל. וראה זה פלא, שכר המינימום עלה אז, ולא רק שזה לא יצר משבר, אלא להפך: זה הביא לתנופה ולהגדלת הפעילות במשק. הרי ברור שקבוצת העובדים החלשה הזאת מוציאה את כל כספה בשוק הישראלי.

 

"הדבר המדהים הוא שכאשר בודקים את דו"ח בנק ישראל, שפורסם לפני שלושה חודשים, רואים שבעשור האחרון מספר העובדים העניים רק הלך ועלה, כלומר גם כששוק העבודה מתרחב והאבטלה מצטמצמת, רוב האוכלוסיות החדשות שמצטרפות לשוק העבודה מצטרפות תמורת שכר מינימום. וזה לא שכר שאפשר לחיות איתו".

 

5. התאכזבת מכך שיו"ר ההסתדרות עופר עיני לא יצא השבוע בתמיכה פומבית בהצעה שלך?

"אני שמעתי את עיני אומר שהוא תומך באופן עקרוני בהעלאת שכר המינימום. ברור שהייתי שמח אילו התמיכה שלו היתה באה לידי ביטוי בעוצמה גדולה יותר, אבל אני בהחלט מברך על כך שההצהרה שלו היתה חיובית, ומקווה שבשלבים הבאים היא תהיה נחרצת יותר".

 

6. ומה בנוגע לעמדתו של אהוד ברק?

"אני מקווה שהוא הפעיל את כל הכוח האפשרי, אבל אני לא בוחן כליות ולב. אני יוצא מנקודת הנחה שגם הוא וגם שרי העבודה האחרים עשו כמיטב יכולתם.

 

"באופן עקרוני אני חושב שברק לא היה צריך להוביל את מפלגת העבודה לתוך ממשלת נתניהו, כי בישיבתה שם היא נותנת לראש הממשלה לגיטימציה למדיניות שלו. אבל אני מעריך שבחודשים הקרובים, אם לא ישתנו דברים מהותיים בפן המדיני מפלגת העבודה לא תוכל להמשיך לשבת בקואליציה".

 

7. אולי ההחלטה שלך לקחת את תיק הביטחון בממשלת אולמרט היתה טעות היסטורית, ולולא היא אתה ומפלגת העבודה הייתם היום במקום אחר?

"בנקודת הזמן ההיא הדבר החשוב ביותר היה לשים קץ למצב של ממשלות עם קואליציות לא יציבות ולהקים ממשלה עם תפיסת עולם ברורה. לאחר שדרישתי לקבל את תיק האוצר לא נענתה, הלכתי להיות שר הביטחון, והקמנו ממשלה שקווי היסוד שלה היו ההתכנסות ושינויים חברתיים מהותיים. אילו התהליכים היו מתרחשים כפי שציפינו, אני מניח שמשרד הביטחון היה נהפך לאחד המשרדים המשפיעים ביותר מבחינה חברתית, משרד שיוצר את האווירה לשלום עם הפלסטינים. אבל אירועים היסטוריים הם דבר שאיש אינו יכול לצפות, וצריך לדעת לקבל את המשברים כמו שמקבלים את ההצלחות. אני מאמין שבעבודה קשה אפשר אט אט לחזור לתרום לציבור בישראל. זה מה שאני עושה".

 

בן 58, חבר כנסת, לשעבר יו"ר מפלגת העבודה, שר הביטחון ויו"ר ההסתדרות. הצעתו להעלאת שכר המינימום בהדרגה מ־3,850 ל־4,600 שקל בחודש נדחתה השבוע על ידי הממשלה, בלחצם של ראש הממשלה ושר האוצר

בטל שלח
    לכל התגובות
    x