שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
מוסף 17.6.10

הפך לכלכלן בזכות ספר מדע בדיוני

בילדותו מצא קרוגמן מפלט בספרי הפנטזיה: "גיבורי הילדות שלי היו אנשים שעמדו עם גיר, כתבו על לוח שחור והסבירו לקיסר החלל שאם לא יעשה כך האימפריה שלו תקרוס"

עידן גרינבאום וארז רומס 10:1617.06.10
ספרו של אסימוב ספרו של אסימוב

פול קרוגמן, ביסודו, הוא חנון מדע בדיוני. בעבר סיפר איך כילד בשנות החמישים היכו אותו בבית הספר, ואיך ספרי הפנטזיה העניקו לו מפלט. הם גם אלה ששינו את חייו. בסדרת ספרי המד"ב "המוסד" של אייזיק אסימוב פול הצעיר קרא על דמותו של הארי סלדון, מתמטיקאי בדיוני שפיתח את הנוסחה שיכולה לחזות את עתיד הציווילזציה. הנוסחה של סלדון משקללת את כל משתני החברה האנושית וסביבתה, ומנבאת כיצד ינהגו כל האנשים בכל מצב שהוא. בספרים של אסימוב, הנוסחה מצילה את העולם. "גיבורי הילדות שלי היו אנשים שעמדו עם גיר, כתבו על לוח שחור והסבירו לקיסר החלל שאם לא יעשה כך האימפריה שלו תקרוס", אמר פעם בראיון. "זה מה שרציתי להיות. כלכלה היתה הדבר המציאותי הכי קרוב לזה, אז נכנסתי לזה חזק בשנות העשרה שלי".

 

קרוגמן גמל לאסימוב פעמיים. פעם אחת ב־1978, כאשר כדוקטור צעיר בן 25 הוא פרסם מאמר אקדמי היתולי בשם "תיאוריית הסחר הבין־כוכבי", שם קבע ש"בעת טיסה במהירות האור, על הריבית להיקבע לפי שעון הארץ ולא לפי שעון חללית הסחר". את המאמר סיכם במילים "אנו, העוסקים בענף, עדיין מעטים, אך 'הכוח' עמנו".

את המחווה השנייה העניק בחודש אוגוסט האחרון, פחות משנה אחרי שקיבל פרס נובל, כאשר הופיע בכנס מדע בדיוני במונטריאול, קנדה. בהרצאתו שם חזה קרוגמן את מצב העולם בעוד 30 שנה. התחזית היתה שרק מעט ישתנה. "הקדמה אינה מואצת, אלא מאטה", אמר.

"אדם מ־1909 לא היה מזהה דבר בעולם של שנת 1959, כי המון השתנה בשנים האלה. אבל אדם מ־1959 היה מזהה הרבה בתקופתנו, כי מאז לא היתה קפיצה משמעותית באמת. לכן ספרי המדע הבדיוני של שנות השישים ניבאו שב־2009 ניישב את החלל. זו לא היתה נאיביות, זה היה הקצב שהורגלו בו. היום, כמונו, גם הדמיון יותר מהוסס".

 

לכתבות נוספות ממוסף כלכליסט - לחצו כאן

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x