$
משפט

אדם טבע ודין בעתירה: מרכז ההשקעות מסרב לחשוף את התנאים למענק שניתן לפרויקט המלונאות בתמנע

עו"ד נירית לוטן מאדם טבע ודין: "מדובר בעשרות מיליוני שקלים מכספי ציבור המועברים ליזם פרטי מבלי שנחשפים לציבור כל הפרטים העומדים מאחורי מתן המענק"

מארק שון 12:4413.06.10

מרכז ההשקעות במשרד התמ"ת סירב לחשוף את כל פרטי כתב האישור שעל בסיסו הועברו כספי ציבור ליזם הפרטי, יואב איגרא מקבוצת איגרא, העומד מאחורי פרויקט המלונאות בעמק ססגון בתמנע. כך עולה מעתירה שהגיש ארגון אדם טבע ודין לביהמ"ש לעניינים מנהליים בירושלים, במסגרתו התבקש המרכז לחשוף

את כל פרטי המענק.

 

הארגונים הירוקים מנהלים מזה כשנתיים מאבק משפטי יחד עם תושבי הערבה במטרה לעצור את פרויקט המלונאות באזור. מדובר בפרויקט המשתרע על פני שטח של 200 דונם הכולל מתחמי מלונאות, מרכז כנסים ונהר מלאכותי, שלטענת הארגון יגרום נזק בלתי הפיך לנופים של תמנע.

 

במסגרת המאבק פנה הארגון לאחרונה לצוות מבקר המדינה, שיבדוק את הליך אישור המענק כולו, והנושא נמצא בימים אלה בבדיקה של המבקר.

 

בשנת 2008 הגיש הארגון עתירה בעניין לבית המשפט המחוזי בבאר שבע, בעקבותיה נקבע כי בהליך אישור התוכנית המפורטת למלונות בוועדה לתכנון ובנייה של מחוז דרום נפלו פגמים "העולים כדי פגיעה בשלטון החוק", והחזיר את התוכנית לדיון מחדש בוועדה המחוזית. למרות ההחלטה כספי המענק שאישר מרכז ההשקעות עדיין נשמרים עבור היזם.

 

לטענת הארגון, למרות שמרכז ההשקעות הוא גוף ציבורי אשר מעביר כספי ציבור ליזמים פרטיים, סירבו במרכז למסור את פרטי כתב האישור בטענה כי מדובר במידע שחשיפתו תפגע פגיעה כלכלית ממשית ביזם. גם לאחר התכתבויות ארוכות בנושא זה ואיום בפניה לביהמ"ש, מרכז ההשקעות העביר רק חלק מפרטי כתב האישור שניתן ליזם.

 

מהעתירה עולה, כי בתחילה משרד התמ"ת השיב לבקשת המידע בסירוב מוחלט, בטענה שקבוצת איגרא מתנגדת לבקשה משום ש"גילוי מידע זה יפגע בסוד המסחרי המקצועי, ופגיעה ממשית בערכו". לאחר עשרה חודשים, ואיומים לגבי פנייה לביהמ"ש, הועבר לידי הארגון כתב האישור בהשמטה של סעיף העוסק בשלבי הביצוע של הפרויקט.

 

עו"ד נירית לוטן מאדם טבע ודין אמרה, כי "למיטב הבנתנו מדובר בעשרות מיליוני שקלים מכספי ציבור המועברים ליזם פרטי מבלי שנחשפים לציבור כל הפרטים העומדים מאחורי מתן המענק. לא ייתכן שגוף ציבורי כמו מרכז ההשקעות, יאמץ באופן אוטומטי כל טענה של יזם בדבר 'פגיעה כלכלית', כאשר הפגיעה היחידה והחמורה שיש כאן היא פגיעה בזכות הציבור לדעת מה נעשה בכספו".

 

ממשרד התמ"ת נמסר בתגובה, כי "המשרד דוחה בתוקף את טענות עמותת אדם טבע ודין כפי שפורסמו. יחד עם זאת לאחר שהוגשה עתירה מינהלית על ידי העמותה באותו עניין, תגובתנו המפורטת תוגש לבית המשפט באמצעות הפרקליטות".

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x