שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
משפט

בלעדי ל"כלכליסט": יוסי שגב תובע 8 מיליון שקל מרוני מאנה בהליך רווי השמצות

הליך בוררות בין שגב למאנה נחשף לראשונה: שגב טוען כי מאנה חומק מתשלום שכר טרחה על ייצוגו מול גאידמק, בעוד שמאנה, התובע משגב 15 מיליון שקל, טוען כי התרשלות עוה"ד וניגוד העניינים שלו, גרמו לכך שלא קיבל את כספו מגאידמק

גולן חזני 07:0010.06.10

הליך בוררות סודי המתנהל יותר משלושה חודשים בין רוני מאנה לעו"ד יוסי שגב נחשף כאן לראשונה, לאחר שמאנה ביקש מבית המשפט המחוזי לעצור את ההליך. הבורר הוא עו"ד יורם אלרואי. במסגרת הבקשה מתברר לראשונה סכום הפשרה שהוחלט שארקדי גאידמק ישלם למאנה לאחר שהשניים תבעו זה את זה: כ־10.4 מיליון שקל.

 

ארקדי גאידמק ארקדי גאידמק צילום: בועז אופנהיים

הליך הבוררות מתנהל סביב תביעתו של עו"ד שגב, שייצג את מאנה בהליכים נגד גאידמק, שמאנה וחברת רוי גרופ שבבעלות עו"ד יורם יוסיפוב ישלמו לו כ־8 מיליון שקלים עבור שכר טרחה. מאנה דורש בתביעה נגדית נגד שגב פיצוי של 15 מיליון שקל, על נזקים שגרם לו לכאורה עורך הדין במעשיו ובמחדליו בעת שייצג אותו מול גאידמק, וטוען גם כי שגב פעל תוך ניגוד עניינים. הליך הבוררות עצמו נקבע כברירת מחדל בהסכם שכר הטרחה שעליו חתמו הצדדים.

 

סכום התביעה של שגב נוצר על ידי צירוף של כמה דרישות. האחת היא דרישה ל־15% מתקבולי הפשרה שהשיגו מאנה וגאידמק. דרישה נוספת היא ל־15% מריבית הפיגורים שאמור גאידמק לשלם מדי חודש, בסך 200 אלף שקל, על העיכוב בתשלום חובו שהוסכם בפשרה. דרישה שלישית של שגב היא לקבל 15% מסכום התביעה הנגדית שהגיש גאידמק נגד מאנה: 30 מיליון שקל.

 

מאנה מיוצג בהליך בידי משרד עו"ד מורן מאירי ממשרד מאירי מטרי, ואילו שגב מיוצג בידי עו"ד רנן גרשט ממשרד נאור־גרשט, שעבד עמו בעבר.

 

מאנה מסביר את בקשתו לביטול ההליך בכך ששגב מסרב לחשוף במסגרת הבוררות מסמכים הנוגעים לטיפול המשפטי שהעניק משרדו לגאידמק. לטענת מאנה, שגב פעל לכל אורך הבוררות במטרה להסתיר את האמת, ולהותיר את עיניו ואת עיני הבורר "קשורות", על ידי כך שסירב להעביר את המסמכים לעיונו ולעיון הבורר, אף שהאחרון הורה להעבירם.

 

לדברי מאנה, הוא שילם לעו"ד שגב 100 אלף דולר מראש עבור הטיפול בתביעתו נגד גאידמק - סכום שהוא טוען בדיעבד שגם לו שגב לא היה זכאי, משום שהתנהלותו היא "דוגמה לאופן שבו לא ראוי למשרד עורכי דין, ותיק ככל שיהיה, לנהוג כלפי לקוחותיו". הוא מוסיף כי הסכום של כ־10.4 מיליון שקל שנקבע בהסכם הפשרה לא התקבל מעולם מגדיאמק, בין היתר בשל "התנהלות רשלנית ונגועה בניגוד עניינים של שגב עצמו".

 

לטענת מאנה, שגב לא פעל למימושם של שטרי חוב שקיבל מגאידמק לתשלום החוב, ובמקביל ניסה לרכוש בעצמו את מניותיו של גאידמק בחברת אוסיף, תוך "הכשלת עסקאות אחרות, לרבות כאלה שמאנה תיווך בהן, כפני הנראה מתוך החלטה אסטרטגית של שגב כי עסקאות אלה כדאיות יותר כלכלית".

 

שגב, מצדו, טוען כי לאחר שתביעתו של גאידמק נגד מאנה נדחתה, הוא ביקש ממאנה לשלם שכר טרחה אך הלה לא שילם אף שלא התכחש לחובו. לטענת שגב, העובדה שגאידמק לא משלם את חובו אינה מהווה צידוק לאי־תשלום שכר הטרחה מצד מאנה. על הסכם שכר הטרחה, אומר שגב, היה חתום גם עו"ד יוסיפוב.

 

שגב מוסיף כי בשלב מסוים החתים את מאנה ואת יוסיפוב על הסכם שכר טרחה חדש, לאחר שהתברר כי "כתב ההגנה והתביעה (בין מאנה לגאידמק - ג"ח) העלו שורה של טענות חדשות שלא היו ידועות לשגב, ואשר היה חשש כבד שהועלמו מעיניו במכוון" - טענות המעלות ספק ביחס להתנהלותו של מאנה מול גאידמק.

 

מאנה מכחיש את כל העובדות האלה, וטוען כי על שגב להחזיר את המקדמה של 100 אלף דולר שקיבל, ולפצות אותו ואת יוסיפוב על העובדה שאינם יכולים לקבל את הסכום שנקבע בהסכם הפשרה עם גאידמק. מאנה ויוסיפוב טוענים עוד שהתביעה הנגדית שהגיש גאידמק היתה תלושה מהמציאות וחסרת סיכוי, וכי גאידמק עצמו זנח אותה והסכים לשלם 10 מיליון שקל כפשרה.

 

השניים מוסיפים וטוענים כי התנהלו באופן עצמאי מול גאידמק בהסכם הפשרה. "לא התחייבנו לשלם לשגב אגורה מסכומים שלא קיבלנו, וספק אם נקבל בעתיד מגאידמק", הם טוענים. מאנה ויוסיפוב תובעים כאמור 15 מיליון שקל משגב.

 

השופט יהודה זפט החליט אתמול לא להיענות לבקשת מאנה ויוסיפוב, והציע להם לשמור את הטענות לשעה הראויה, לאחר פסיקת הבורר. עם זאת, השופט הורה לשגב להתייחס לבקשת מאנה ויוסיפוב בתוך שבעה ימים.

היום תימשך הבוררות, ובמסגרתה אמור מאנה להגיש תצהירים. בימים הקרובים אמור להתקיים דיון הוכחות שבו הוא אמור להיחקר.

 

רוני מאנה ויוסי שגב רוני מאנה ויוסי שגב צילום: אוראל כהן

 

היחסים של מאנה וגאידמק

 

בקשתו של מאנה לבית המשפט, שלוותה בתביעות שהגישו הוא ושגב במסגרת הליך הבוררות, חשפה פרטים חדשים על היחסים וההתנהלות העסקית שבין מאנה לגאידמק. שיא היחסים היה כאשר מאנה תיווך מטעם גאידמק בעסקת רכישת השליטה בחברת הנדל"ן אוסיף.

 

מאנה, מתברר, דרש מגאידמק שכר טרחה בעקבות ייצוגו בחמש עסקאות: אוסיף, גילאון, מנרב, הר חומה וטיב טעם. רק שתי העסקאות הראשונות יצאו אל הפועל. משיקולים שונים, מציין שגב, תבעו מאנה ויוסיפוב בשלב הראשון רק את העמלה מעסקת אוסיף.

 

בעקבות התביעה שהגיש מאנה נגד גאידמק באמצעות שגב, הגיב גאידמק בתביעה משלו ודרש ממאנה 30 מיליון שקל, בטענה לשורה של מעשי מרמה, מצגי שווא ותחבולות, המגיעים עד כדי סחיטה באיומים.

 

שגב מציין בתביעה נגד מאנה כי "התנהלותו של מאנה מול גאידמק לא היתה נקייה מכל רבב". שגב מציין כי מאנה

ביקש מגאידמק עמלה שכבר שולמה לו וכן ביקש עמלה נוספת בגין אותה עסקה: "מאנה ויוסיפוב התנהלו בדרך עקלקלה, שכל מטרתה להתחמק מתשלום שכר הטרחה".

כאמור, גאידמק לא העביר עד כה למאנה את כ־10.4 מיליון השקלים שהוסכם בפשרה שישלם.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x