$
בארץ

בלעדי ל"כלכליסט": "טרה מנסה להשתלט על שוק החלב בכל מחיר"

לפי גורמים בענף, טרה, שמקימה בימים אלה מחלבה חדשה בדרום הארץ, מציעה ליצרני החלב של תנובה ושטראוס הטבות חסרות תקדים וחותמת איתם על חוזי בלעדיות ארוכי טווח, כדי להגדיל את הנתח שלה בשוק על חשבונן

נעמה סיקולר 06:5601.06.10

שוק החלב סוער: טרה, יצרנית החלב השלישית בגודלה בשוק, מציעה בשבועות האחרונים שורה של הטבות כספיות לרפתנים, בניסיון לפתות אותם לחתום על חוזי בלעדיות ארוכי טווח לאספקת חלב גולמי - על חשבון המחלבות המתחרות תנובה, שטראוס וגד.

מוזי ורטהיים, בעלי קוקה קולה, השולטת בטרה מוזי ורטהיים, בעלי קוקה קולה, השולטת בטרה צילום: צביקה טישלר

 

כדי לרכוש יותר חלב גולמי, טרה אינה יכולה להמריץ את יצרני החלב לייצר כמות גדולה יותר, כיוון שהיקף שוק החלב בישראל מוגבל מראש על ידי מועצת החלב: זו קובעת מדי שנה את מכסת ייצור החלב הגולמי, העומדת כיום על 1.2 מיליארד ליטר חלב בשנה. לפיכך, כדי להגדיל את חלקה על חשבון המתחרות, טרה חייבת להתקשר עם יצרנים נוספים.

 

יצרני החלב הגולמי, הרפתנים, עובדים עם מחלבה אחת בלבד: מדי שנה סביב אוקטובר הם מדווחים למועצת החלב עם איזו מחלבה יעבדו בבלעדיות בשנה האזרחית הנכנסת. המחלבות, מצדן, מציעות לרפתנים הטבות תמורת חוזי התקשרות בחוזי בלעדיות לתקופות של שנה עד חמש שנים.

 

כעת מדווחים מקורות בשוק החלב ל"כלכליסט" כי טרה מבקשת להעביר לצדה יצרני חלב שעובדים היום בבלעדיות עם מחלבות מתחרות - ובעיקר עם תנובה, שהיא כיום יצרנית החלב הגדולה בישראל.

 

לדברי המקורות, החברה פנתה באחרונה ליצרני חלב באזור נתיבות, אופקים, אשקלון וקריית מלאכי, והציעה להם שורה של הטבות אטרקטיביות, ובהן הלוואות, מענקים, מחירים גבוהים יותר מ"מחיר המטרה" (מחיר המינימום שבו נמכר החלב למחלבות, שנקבע על ידי מועצת החלב ועומד על כשני שקלים לליטר), וכן תשלום גבוה מהמקובל עבור חלב גולמי "מיוחד" - למשל חלב ברמת כשרות גבוהה יותר.

 

 

על פי הדיווחים, עיקר המאמץ של טרה מרוכז בדרום הארץ - זאת לקראת המעבר המתוכנן של המחלבה המרכזית של החברה מתל אביב לפארק נעם, סמוך לנתיבות, בעוד כשנתיים. טרה צפויה להשקיע במעבר 515 מיליון שקל, והתחייבה להעסיק 500 עובדים באתר החדש.

 

המחלבה בתל אביב פועלת מול ריכוז גדול של רפתנים, אך עלות שינוע החלב לדרום צפויה להיות גדולה, ולכן מבקשת טרה ליצור שיתופי פעולה מסחריים עם רפתנים בקרבה למחלבה החדשה.

 

"שוק החלב היה מאז ומתמיד שוק תחרותי, אבל המהלכים האחרונים של טרה מעוררים סערה גדולה בקרב יצרניות החלב", אמר ל"כלכליסט" גורם בכיר בשוק. "כבר סביב חג השבועות ראינו אותה נוקטת במאמצים שיווקיים ומבצעים חסרי תקדים, וכעת היא מציעה לרפתנים הטבות גדולות מאלה שהיו נהוגות בענף בעבר, ומאיימת לשבור את השוק.

 

"המהלך הזה הוא חלק מהמאמץ הכולל של טרה להגדיל את נתחי השוק שלה בכל מחיר - גם אם המשמעות היא שבטווח הקצר היא תשקיע הרבה מעבר לכוחה ולהערכתי אף תפסיד כספים", העריך הבכיר.

 

מטרה נמסר בתגובה: "בכל מה שקשור למשק החלב ולרכישת חלב מרפתות, טרה פועלת בשיתוף פעולה עם מועצת החלב ועם היצרנים".

 

בתנובה סירבו להגיב לדברים. משטראוס לא נמסרה תגובה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x