$
משפט

הסתעפות דרמטית בפרשת הולילנד: דני דנקנר חשוד במתן שוחד למנכ"ל מינהל מקרקעי ישראל לשעבר בעסקה של חברת תעשיות מלח

במהלך חקירת פרשת הולילנד עלה חשד שיו"ר הפועלים לשעבר שיחד את יעקב אפרתי, המשמש כיום כיו"ר רכבת ישראל; זאת במסגרת העסקה בין חברת תעשיות מלח והמדינה, בשעה שמשפחתו של דנקנר היתה בעלת השליטה בחברה; מעצרם של דנקנר ואפרתי הוארך ב-5 ימים; דנקנר חשוד גם בקשירת קשר לביצוע פשע, מרמה והפרת אמונים, עבירות מס והלבנת הון

איתי הר אור 18:4421.04.10

הסתעפות דרמטית בפרשת הולילנד. יו"ר בנק הפועלים לשעבר דני דנקנר נעצר לאחר שבמהלך חקירת הפרשה עלה חשד שנתן שוחד ליעקב אפרתי, יו"ר רכבת ישראל, ובעבר מנכ"ל מינהל מקרקעי ישראל. סגן נשיא בית משפט השלום בראשון לציון אברהם הימן נעתר לבקשת המשטרה קבע כי מעצרו של דנקנר יוארך בחמישה ימים. בקשת המעצר מתבססת לטענת המשטרה על עדויות, ומסמכים שנתפסו אצל החשודים ומסמכים בנקאיים. גם מעצרו של אפרתי הוארך ב-5 ימים.

מה דעתך על מניית פועלים:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

 

החשד כלפי דנקנר קשור בעסקת קרקעות שבין חברת תעשיות מלח בע"מ לבין מדינת ישראל. מתן השוחד נעשה, על פי החשד, בתקופה בה חברת מלח תעשיות היתה בשליטת משפחתו של דני דנקנר. העדויות על פרשה זו התגלו במהלך החקירה המתבצעת בנושא פרשת הולילנד.  

 

דנקנר חשוד בביצוע עבירות של קשירת קשר לביצוע פשע, מתן שוחד, מרמה והפרת אמונים, רישום כוזב במסמכי תאגיד, עבירות מס והלבנת הון. דנקנר מיוצג בידי עו"ד נבות תל צור ויורם ראב"ד. עם כניסתו לאולם סירב דנקנר לומר דבר.

 

השופט: "חשד סביר לעבירות כולן"

 

בהחלטה להאריך את מעצרו אמר השופט: "קיים חשד סביר לעבירות כולן, אלא שעיקר החשד שלפני על פי הפרשה שנגלתה מחומר החקירה היא עבירת מתן השוחד. על פי חומר החקירה המפורט באופן בהיר, ברור ונחרץ במסמך הדו"ח הסודי, קיים חשד סביר כמשמעותו בדין הקושר החשוד לעבירות המיוחסות לו בבקשה, ואף אומר שככל שאני בוחן בעין ראייתית-משפטית את חומר החקירה - קיים אף למעלה מזה". 

 

"יחד עם זאת", אמר השופט, "אין לשכוח שזה שלב החקירה ואין לקבוע קביעות נחרצות שיצביעו על סופו של ההליך הפלילי. לא בכדי תבע השופט את המונח "חשד סביר". אשר לשאלה אם יש חשש קונקרטי, אומר כי לנוכח מהות החשדות, לנוכח חומר החקירה המצוי בתיק החקירה, מורכבותה של החקירה, המעורבים בחקירה זו ומעורבים רבים יש בה, טיבם של החשדות, כל אלה בצירוף האיזכורים שאליהם הפנתה נציגת המשטרה, יוצרים את אותו חשש לשיבוש הליכי החקירה. לא יהיה זה נכון לשחרר את החשוד ממעצר. יש אינטרס ציבורי רב ביותר ליתן למשטרה מלוא האפשרות למצות את החקירה בלי הסיכון שתשובש".

 

דני דנקנר בהארכת המעצר דני דנקנר בהארכת המעצר צילום: יריב כץ

 

השופט הוסיף: "אכן יש ממש בטענה שהחוזה עליו מדובר סבב סביב הנסיבות שפירט הסנגור. אך אין בכך לגרוע כהוא זה מהחשדות שלפני. לא ארחיב הדיבור על כך מטעמים ברורים. על פי חקירה מתנהלת מזה זמן מה, יש גם יש ממש בבקשת המשטרה. הצטבר חומר חקירה רב בטרם נעצר ונחקר החשוד. אשר על כן, לנוכח החשד המצוי בפני בדבר מעורבותו של החשוד במעשי שחיתות כה חמורים, אני נעתר לבקשת המשטרה במלואה".

 

החשדות נגד אפרתי - שוחד, מרמה והפרת אמונים

 

לאחר דנקנר, הובא בפני השופט החשוד יעקב אפרתי. רפ"ק צחי חבקין מהמשטרה אמר: "אנו עוסקים בפרשיית שוחד חמורה. מדובר בעובד מדינה בכיר שקיבל שוחד בהיותו מנהל ממנהל מקרקעי ישראל במספר פעמים בסכומים גבוהים".

 

לגבי עילת המעצר, אמר השופט הימן כי טיבה של החקירה, מהות החשדות, מהות והיקף חומר החקירה וטיבו, מספר מהעורבים בפרשה, מורכבותה, ומבט אל פעולות החקירה, יש בהן כדי לבסס אותה עילת מעצר אליה כיוונה המשטרה בבקשה למעצר.

 

 

 

"אני סבור כי בחקירות אלה יש ליתן למשטרה מלוא האפשרויות לחקור מבלי שיהיה חשש או סיכון לחקירה, והכל נוכח מהות חומר החקירה המצוי בידי המשטרה. אשר על כן אני סבור שאין לעשות שימוש בחלופת מעצר. אני סבור שמיצוי החקירה הוא במעצר החשוד. מורה על הארכת המעצר כפי המבוקש בבקשת המשטרה", אמר השופט הימן.

 

יעקב אפרתי, תושב ירושלים, יליד 50', כיהן כמנכ"ל המינהל בשנים 2008-2001. לטענת המשטרה, בתקופת כהונתו קיבל כספי שוחד בכל הקשור למקרקעין של תעשיות מלח בע"מ. בנוסף, על פי החשד, לקח אפרתי שוחד על מנת להיטיב עם פרויקטים שונים שענייניהם טופלו אותה עת במינהל מקרקעי ישראל. אפרתי חשוד בביצוע עבירות של לקיחת שוחד ומרמה והפרת אמונים. המשטרה טענה בדיון הארכת מעצרו כי קיים יסוד סביר לחשש כי שחרורו או אי מעצרו יביא לשיבוש הליכי חקירה. אפרתי מיוצג בידי עו"ד ירון קוסטליץ ממשרד יעקב וינרוט.

 

יעקב אפרתי בהארכת המעצר יעקב אפרתי בהארכת המעצר צילום: יובל חן

 

בתוך כך, על רקע מעצרו של יעקב אפרתי, עולות הערכות בענף התחבורה כי מנכ"ל הרכבת יצחק הראל יישאר בתפקידו עד למציאת מחליף. הסיבה - אפרתי, המכהן היום כיו"ר רכת ישראל, עומד בראש ועדת האיתור למציאת מנכ"ל חדש לרכבת.

 

פרשת הולילנד הוגדרה על ידי בית המשפט כ"חמורה בתולדות המדינה" וכזו "שתזעזע את אמות הסיפים". על פי החשד, העצורים, בהם מסר, שטרית, צ'רני וחסון, נתנו, קיבלו והעבירו שוחד של עשרות מיליוני שקלים לעשרות גורמים שונים על מנת להיטיב עם בעלי הקרקע עליה הוקם פרויקט הנדל"ן השנוי במחלוקת במתחם הולילנד.

 

מתחם הולילנד ממוקם על צלע הר מול שכונת מלחה בסמוך למלון הולילנד ועל גבול השכונות רמת שרת, בית וגן ועמק הצבאים. הוא משתרע על 100 דונם ומיועד לבניית כ-1,000 יחידות דיור וכ-13,700 מ"ר של מלונות. בסך הכל ייבנו בפרויקט שני מקבצים של חמישה בניינים בני 20 קומות המחוברים ביניהם וכן שני מגדלי יוקרה בני 32 קומות. נכון לסוף שנת 2009 הסתיימה בנייתם של 6 בניינים ו-415 דירות.

 

סנגורה של מי שהייתה ראש לשכתו של ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט שולה זקן, עו"ד מיכה פטמן, אמר לפני זמן קצר כי מעולם לא היו עמה מגעים להסדר טיעון עם הפרקליטות וכי נערך חיפוש בביתה. בכך מצטרף פמטן להכחשת המשטרה והפרקליטות שטענו כי מעולם לא התקיימו מגעים עם זקן להסכם עד מדינה.

 

חשודים נוספים שנעצרו בפרשה - איש העסקים ובעלי הקרקע לשעבר עליה הוקם פרויקט הולילנד, הלל צ'רני, חשב קבוצת הולילנד, אליהו חסון, מהנדס העיר ירושלים לשעבר, אורי שטרית, מי שהיה מנהל חברת פולאר שרכשה את קרקע מתחם הולילנד, אביגדור קלנר, ראש העיר ירושלים לשעבר, אורי לופוליאנסקי, מאיר רבין, שנחשד כי היה מתווך בין נותני השוחד לבין אלו שקיבלו אותו, ומנחם שמחיוף שנגדו עומדים חשדות של לקיחת שוחד במאות אלפי שקלים ותיווך לשוחד למענם של בכירים אחרים.

 

קבלו ישירות למייל שלכם את החדשות האחרונות בתחום המשפט. לחצו להרשמה

בטל שלח
    לכל התגובות
    x