שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

מתחם הולילנד - שנוי במחלוקות מאז שאושר לראשונה ב-1996

הפרויקט המיועד לבניית כ-1,000 יחידות דיור וכ-13,700 מ"ר של מלונות גרר מראשיתו שורה של התנגדויות בעיקר של הארגונים הירוקים שטענו כי מדובר במפגע סביבתי

דותן לוי 16:2007.04.10

מתחם הולילנד ממוקם על צלע הר מול שכונת מלחה בסמוך למלון הולילנד ועל גבול השכונות רמת שרת, בית וגן ועמק הצבאים. הוא משתרע על 100 דונם ומיועד לבניית כ-1,000 יחידות דיור וכ-13,700 מ"ר של מלונות. בסך הכל ייבנו בפרויקט שני מקבצים של חמישה בניינים בני 20 קומות המחוברים ביניהם

וכן שני מגדלי יוקרה בני 32 קומות. נכון לסוף שנת 2009 הסתיימה בנייתם של 6 בניינים ו-415 דירות.

 

הפרויקט אושר לראשונה בשנת 1996 בזמן שאהוד אולמרט כיהן כראש העיר וכבר אז גרר אחריו שורה של התנגדויות בעיקר של הארגונים הירוקים אשר טענו כי מדובר במפגע סביבתי. במקור יעוד המתחם היה למלונאות אך בעקבות בקשת היזמים, הוועדה המקומית אישרה את שינוי הייעוד למגורים. בהמשך, גם התנגדויות שהוגשו לוועדה המחוזית נדחו על ידה והפרויקט יצא לדרך.

 

בתחילתו הוחזק הפרויקט על ידי היזם הירושלמי הלל צ'רני, הבעלים של מלון הולילנד ששכר את שירותיו של האדריכל פרופסור רם כרמי לצורך תכנון המתחם. בשנת 1996 נחשף כי צ'רני יחד עם עורכי-דין ושמאים התאגדו יחד כדי להוציא הערכת שווי לקרקע הנמוכה משוויה האמיתי. מטרת הערכת השווי הייתה העברת הבעלות על המתחם מחברה זרה בבעלות צ'רנוי לחברה מקומית, תהליך הנקרא "גיור" באמצעות הערכת שווי נמוכה. תשלום מס השבח ומס הרכישה היו צפויים לחסוך לצ'רני כ-10 מיליון דולר. שווי של המתחם באותה תקופה הוערך ב-80 מיליון דולר ואילו על פי החשדות צ'רני ביקש להעריך את השווי בספרים ב-11-12 מיליון דולר. בעקבות חקירה משפטית שנפתחה בהוראתו של אליקים רובינשטיין, אז היועץ המשפטי לממשלה הופסקה כהונתו של דורון לוי כנציב מס הכנסה ונפתח הליך משמעתי נגד שני השמאים מרדכי זייד ורמי סויצקי שהוציאו את השומה.

 

מאז עבר המתחם מספר גילגולים. בשנת 1999 הציע צ'רני את המתחם למכירה והוא מוחזק כיום על ידי חברת פולאר נדל"ן המחזיקה ב-60% מהפרויקט 20% במישרין והיתרה באמצעות חברת קלדש בניה וקרדן נדל"ן המחזיקה ב-30% מהמתחם. 10% נוספים הוחזקו בעבר על ידי חברת נידר שנקלעה לקשיים והוצאו למכירה על ידי כונס נכסים ובנק לאומי שהיה אחד הנושים המרכזיים של החברה. על הקרקע בשטח 9 דונם התמודדו מספר חברות ביניהן פרשקובסקי אך בחודש פברואר האחרון היא נרכשה על ידי רמי לוי בתמורה ל-145.5 מיליון שקל.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x