$
בארץ

בלעדי ל"כלכליסט": רשות המסים בעקבות האוצר שנגנב מ־HSBC

דיסק עם פרטי 24 אלף חשבונות, שנגנב מסניף HSBC בשוויץ ונמכר לצרפת, מעניין במיוחד את רשות המסים. הסיבה: הזדמנות לאתר מעלימי מס ישראלים. רוב החשבונות הישראליים הם של יהלומנים

הדר קנה 07:0024.03.10

רשות המסים בודקת בימים אלו בודקת אפשרות לדרוש משלטונות צרפת להסגיר את שמותיהם של הישראלים שהפקידו כסף בחשבונות סניף HSBC בשוויץ - כך נודע ל"כלכליסט".

 

לפני כשבועיים דיווחה הנהלת HSBC, תאגיד הבנקאות הבריטי ואחד הבנקים הגדולים בעולם, כי בתקופה שבין סוף 2006 לתחילת

2007 נגנבו פרטי חשבונותיהם של כ־24 אלף מלקוחות הבנק על ידי עובד לשעבר. העובד, הרב פאלקיאני, מומחה מחשבים שעבד בחטיבה הטכנולוגית בסניף השוויצרי, הודה כי העביר את המידע היקר לרשויות המסים בצרפת.

 

רשויות המס האירופיות מצדן לא עומדות מנגד, והחלו לנקוט צעדים לחשיפת הפרטים: בגרמניה הציע מודיע פרטי למכירה פרטים על גרמנים המחזיקים חשבונות סודיים בשוויץ, וממשלת גרמניה שקלה לרכוש ממנו את האינפורמציה. צרפת הודתה כי תעשה שימוש במידע שברשותה כדי לגלות אם אזרחים צרפתים מתחמקים מתשלום מס. ל"כלכליסט" נודע כי הלקוחות הישראלים שחשבונותיהם מופקדים כעת ברשות המס הצרפתית הם בעיקר יהלומנים.

 

הבדיקה מתבצעת במחלקה המשפטית של יחידת המיסוי הבינלאומית, ובין היתר נבדק אם לאור אמנת המס בין ישראל לצרפת יכולה רשות המסים בישראל לקבל את פרטי החשבונות. על פי ההערכות, המידע יהיה נגיש עבורה. "לישראל סמכות לקבל מידע על אותם חשבונות מכוח סעיף 26 לאמנות, למניעת כפל מס הקובע זכאות ל'חילופי מידע' בין ישראל לבין מדינת האמנה, במקרה הזה צרפת", מסביר עו"ד אורי כליף המתמחה במיסוי בינלאומי.

 

למרות הסיכון בחשיפת החשבונות, יש בכל זאת פתח מילוט. "ישראלים בעלי חשבונות המכילים כספים שלא דווחו כדין לרשויות המס, החוששים שפרטיהם חשופים, יכולים לפנות להליך הנקרא 'גילוי מרצון' מול רשויות המס", מסביר עו"ד כליף. "בתמורה לגילוי המידע זוכים אותם ישראלים לחסינות מפני הליך פלילי ובנסיבות מסוימות אף למזעור חובות המס". עם זאת, מדגיש כליף, כי על הישראלים לפעול במהרה. "אם תיפתח חקירה מצד כל רשות שהיא, לא יתאפשר עוד קיום של הליך זה", הוא מסביר.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x