$
בארץ

חברת החשמל: בסיס התעריף החדש יביא למחיקת רכוש בהיקף של כמיליארד שקל

הנושא, שנחשף לפני מספר ימים ב"כלכליסט", מגיע היום גם לעיון המשקיעים באמצעות הודעה לבורסה שהוציאה החברה לפני זמן קצר

ליאור גוטמן 14:3311.03.10

חברת החשמל מתריעה שבסיס התעריף החדש, שנקבע על ידי רשות החשמל בתחילת פברואר, עלול לעצור את ההשקעות שלה במשק בפיתוח משק החשמל ויגרום למחיקת רכוש בהיקף של כמיליארד שקל. הנושא, שנחשף לפני מספר ימים ב"כלכליסט", מגיע היום (ה') גם לעיון המשקיעים באמצעות הודעה לבורסה שהוציאה

החברה לפני זמן קצר.

 

בסיס התעריף נקבע על ידי רשות החשמל אחת לכמה שנים. האחרון שבהם נקבע לאחרונה והוא תקף עד 2014. למעשה מדובר בהכרה של רשות החשמל בהוצאות חברת החשמל בפיתוח ובאחזקת חלפים ומתקנים, מהם גוזרת רשות החשמל את התעריף הסופי לצרכן העסקי והפרטי.

 

בהחלטת רשות החשמל מלפני כחודש נקבע שיש להעלות את בסיס התעריך ב7.8 אחוז, אולם כפי שנחשף ב"כלכליסט" מנכ"ל חברת החשמל, עמוס לסקר, הסביר ש"להחלטות הרשות בקביעת בסיס התעריף השלכות קשות על מצבה הפיננסי של החברה, על יכולת גיוס ההון, על מאזן החברה ועל תזרים המזומנים הצפוי. חברת החשמל לא תוכל להמשיך ולתפקד באופן תקין ולמלא את מחויבותה כספק שירות חיוני תחת מתווה תעריף זה".

 

במכתב ששלח לסקר למנכ"ל רשות החשמל, אמנון שפירה, מתייחס לסקר להחלטה לייקר את בסיס התעריף כ"מוטעית בלשון המעטה, שכן מחצית מהתוספת נגזרת מהסטת עלויות השקעה לעלויות תפעול כך שהיא מהווה למעשה הקדמת כיסוי עלויות ובשום פנים ואופן אינה מגדילה את רווחיות החברה".

 

בהמשך המכתב מפנה לסקר טענות קשות לרשות בדבר מאגר חלקי החילוף של חברת החשמל. לדבריו, החברה מחזיקה דרך קבע מחסן חלפים עבור מתקני הייצור של החברה, אולם רשות החשמל הסכימה להכיר רק במחצית מעלויות אלו. יצוין שעלות החלפים השנתית נאמדת ב-30 מיליון שקל. "האם בהקטנת המלאי למחצית הרשות לוקחת אחריות למעשה על אמינות האספקה במשק החשמל?", תוהה לסקר.

 

הנושא הבא עליו מלין לסקר, שמהווה אולי הנושא הרגיש והכאוב ביותר, הוא הטיפול בעלויות השכר והתפעול. לדברי לסקר "הרשות בחרה להצמיד את שכר עובדי החברה למדד השכר הכללי במשק, תוך ידיעה שבמדד זה חלק שחיקה ריאלית של 10% משנת 2006 ועד 2010, כך שהחברה תפגע משימוש בו".

 

לסקר מחדד ומזכיר לרשות החשמל שהסכמי השכר בחברה החשמל הם הסכמים קיבוציים שעוברים את אישורו של הממונה על השכר במשרד האוצר, כך שרשות החשמל אינה יכולה לתפקד כפוסק עליון ו"אין בסמכותה לעקוף החלטות שנמצאות בגדר גופים אחרים במדינה".

 

את ההודעה לבורסה מסיים לסקר באזהרה ש"החברה עדיין לומדת את ההשלכות המלאות של בסיס התעריף ועתידה להיפגש עם צוות מקצועי ברשות החשמל על מנת להציג את טענותיה בהתאם".  

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x