• תפריט
בארץ

הכנסת מציגה: פערי שכר בין עובדי הניקיון

בדיקת "כלכליסט": מעלה: באגף אחד במשכן מקבלים המנקים כ־9,000 שקל בחודש וימי נופש, ובאגף אחר כ־5,000 שקל, בניכוי הפסקת הצהריים

תומר אביטל 06:5917.02.10

מתברר שבכנסת הכל תלוי במיקום, לפחות בכל הקשור לעובדי הניקיון. באגף הישן של המשכן העובדים זוכים למשכורת גבוהה מהממוצע ולתנאים הוגנים, ובמרחק פסיעה משם, באגף החדש, המנקים עובדים מספר שעות כפול ומרוויחים כמחצית מעמיתיהם באגף הישן.

 

לפני כשלוש שנים החליט מנכ"ל

הכנסת דאז אבי בלשניקוב כי במשכן לא יועסקו עוד עובדי קבלן. בצעד גורף נהפכו כלל עובדי התחזוקה והניקיון לעובדים מן המניין עם משכורת התחלתית של כ־9,000 שקל ברוטו, יציאות לנופש ותנאים נוספים. לפני כשנתיים, כשהושלמה הרחבתו של המשכן ונחנך האגף החדש (קדמה), חתמה הכנסת על חוזה לתחזוקתו השוטפת של האגף ל־25 שנה עם חברת שפיר הנדסה, שביצעה את עבודת הבנייה. לפי החוזה, הכנסת משלמת כ־8 מיליון שקל מדי שנה עבור תחזוקת האגף וניקיונו. לשם כך שפיר מעסיקה 35 עובדים שתנאיהם רחוקים שנות אור ממקביליהם באגף הישן.

 

"אני עובדת שלושה ימים בשבוע משש וחצי בבוקר עד שבע בערב, וביומיים הנותרים משמונה בבוקר עד שלוש בצהריים", מספרת ל"כלכליסט" מ', אחת מעובדות הניקיון באגף החדש ששכרה החודשי נמוך מ־5,000 שקל. עוד סיפרה מ' כי היא יוצאת לחצי שעת הפסקת צהריים מדי יום שאותה מנכים ממשכורתה. עובדים נוספים מהאגף החדש איששו את הדברים: "המשכורת המקסימלית שהגענו אליה היא 4,800 שקל נטו בחודש, וזאת כשעובדים 52 שעות בשבוע".

 

עובדי הניקיון באגף הישן, כאמור, מקבלים תנאי העסקה מלאים הכוללים חופשות בהודעה מראש לכל אורך השנה, נופש, שכר התחלתי של 9,000 שקל ברוטו ודירוג שכר שעולה עם הוותק. "עצוב שהכנסת כבולה בחוזה שהופך את העובדים לעבדים", אמרה ח"כ שלי יחימוביץ' (עבודה), שהעלתה את הנושא בפני מנכ"ל הכנסת דן לנדאו.

מהכנסת נמסר בתגובה כי "אין בסיס להשוואה בין שני הארגונים. אין עובדי קבלן בכנסת. אנו קוראים לעובדי הניקיון באגף החדש 'עובדי שפיר'. בבדיקות תקופתיות שערכנו נמצא כי שפיר מעסיקה את עובדיה על פי חוק".

 

מחברת שפיר הנדסה נמסר בתגובה: "כל עובדי שפיר במשכן הכנסת מועסקים ישירות על ידי החברה ולא דרך קבלני כוח אדם. השכר שלהם נע משכר מינימום ועד משכורות הגבוהות משכר ממוצע, בהתאם לתפקיד ולוותק. העובדים נהנים מכל ההטבות הסוציאליות הקבועות בחוק, ומהטבות נוספות כגון דמי ביגוד, הלוואות בתנאים נוחים ומענקים. כל המשכורות מועברות לביקורת אצל חשב הכנסת. עובדים יכולים לקחת חופשה בתיאום מראש בכל עת שיחפצו".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x