$
בארץ

ת"א: 30 מיליון שקל בשנה על חניה בצד הלא נכון

עיריית תל אביב הטילה כ-285 אלף דו"חות ב־2008 לחונים באזור המיועד לתושבי השכונה בלבד

תומר אביטל 11:1828.01.10

נהגים רבים שחונים בשעות הערב במדרכות הצבועות בכחול־לבן בתל אביב מתפלאים לגלות בעת שובם לרכב דו"ח חניה. הסיבה לכך היא כי אזורים מסוימים מיועדים בשעות הערב רק לתושבי השכונה בעלי תו אזורי מתאים. נהגים רבים מלינים, דרך מכתבים לחברי כנסת וקבוצה מיוחדת בפייסבוק, כי הם כלל

לא מודעים לאיסור. לטענתם, סימון רגיל של צבעי כחול־לבן על שפת המדרכה מבלבל אותם, וכי הסייג לחניה - תמרור אשר מופיע בתחילת הרחוב - רחוק, גדוש במלל ולא נהיר לנהג. ל"כלכליסט" נודע כי עיריית תל אביב גוזרת קופון לא קטן על הבלבול הזה. מרכז המחקר והמידע של הכנסת ביצע מחקר בנושא, ולפי הנתונים שנחשפים כאן לראשונה, הטילה העירייה מספר אסטרונומי של דו"חות חניה לכלי רכב שחנו באזורים אלה ללא תו אזורי מתאים. כך, בתל אביב בשנת 2008 נרשמו כ־285 אלף דו"חות לחונים באזור המיועד לתושבי השכונה בלבד. שיעור הקנס ההתחלתי בגין חניה זו הנו 100 שקל, כלומר הכנסות העירייה מקנס זה מגיעים עד לכ־30 מיליון שקל בשנת 2008, וככל הנראה אף יותר, אם הנקנס לא שילם את הסכום במועד הראשוני וקיבל כפל קנס.

 

המצב המשפטי מאפשר לעיריות יד רחבה בקבלת החלטות על שילוט של אזורי חניה, מה שמוביל לחוסר אחידות בשילוט אזורי חניה בין עיריות שונות. בכנסת מתגבשת בימים אלו הצעת חוק המבקשת ליצור הבחנה בין מקום חניה לתושבים בלבד לבין מקום חניה לכלל הציבור. הצעת החוק, שמגבשת ח"כ יוליה שמאלוב ברקוביץ' (קדימה), תבקש להציב תמרורים השונים באופן מובהק מהתמרורים הקיימים ולצבוע את המדרכות האמורות בצבעים שונים. ח"כ שמאלוב ברקוביץ' אמרה ל"כלכליסט" כי "יש בהצעת החוק המתגבשת כדי להבטיח איזון בין צורכי העירייה המבקשת לדאוג לתושביה החונים בקרבת הבית לבין צורכי הציבור הרחב המבקש לחנות לפי החוק ולהימנע מדו"חות מיותרים. העיריות יצטרכו למצוא מקורות הכנסה אחרים".

 

מעיריית תל אביב נמסר: "חלוקת העיר לאזורי חניה נועדה להקל על תושבי העיר ולתת להם העדפה בחניה באזור מגוריהם. ברחובות אלו, בהם החניה מוגבלת לתושבי האזור בלבד, בעלי תו חניה מיוחד, מוצב תמרור המציין מפורשות החניה ללא התו המיוחד אסורה. נציין כי האכיפה הינה בהתאם לחוק העזר העירוני (העמדת רכב וחנייתו)".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x