בארץ

האוצר משיק תוכנית סיוע לייצוא במיליארד שקל

התוכנית תקפה עד סוף השנה, והסכום יינתן כהשתתפות של המדינה בסיכון שנוטלים על עצמם הבנקים בעסקאות יצוא. החשב הכללי שוקי אורן: "אנו רואים חשיבות גדולה בלקיחת סיכונים מדודים על ידי הממשלה לטובת עידוד פעילות המשק"

מיקי פלד 12:0206.01.10

משרד האוצר השיק היום (ד') תוכנית סיוע חדשה לייצואנים בהיקף של מיליארד שקל עד סוף 2010. הסכום יינתן כהשתתפות של המדינה בסיכון שנוטלים על עצמם הבנקים בעסקאות יצוא. הסכום יחולק בין בנקים בהתאם לגודלו היחסי של הבנק בשוק.

 

מדובר בערבויות לעסקאות יצוא: ערבות מכרז, ערבות ביצוע וערבות מקדמה. עוד הוחלט, כי הליך העמדת הערבויות לא יהיה כפוף לאישור פרטני של אגף החשב הכללי, שכן הבנק מעמיד הערבות ישתתף בסיכון ביחד עם המדינה. ממשרד האוצר נמסר, כי צעד זה יביא לייעול התהליך ויצמצם את הביורוקרטיה הנלוות לאישור הערבות.

 

הראשון להשתמש בכסף יהיה בנק לאומי, שחתם כבר היום על כתב הערבות במסגרת התוכנית. בנקים נוספים שיהיו מעוניינים להשתתף בתוכנית הערבות, יוכלו להצטרף אליה עד לסוף חודש ינואר 2010.

 

באוצר אומרים, כי הצורך בתוכנית נולד כתוצאה מהקושי שנתקלים בו יצואנים בהעמדת ערבויות לטובת היבואנים בחו"ל, בשל התקנת מסגרת האשראי שמספקים הגופים הבנקאיים. מצב זה, מוסיפים באוצר, גרם כבר בעבר לביטול של מספר עסקאות יצוא, בעיקר במכרזים בחו"ל בהם דרושים ערבות מכרז לצורך השתתפות במכרזים, ערבות ביצוע לצורך ההתקשרות עצמה לאחר הזכייה במכרז וערבות מקדמה הנועדה לקבלת מקדמה מהקונה שתאפשר ליצואן לממן את ייצור הסחורות.

 

שטייניץ: חלק בלתי נפרד מהתוכנית הכלכלית

 

שר האוצר, ד"ר יובל שטייניץ אמר, כי "המדינה תשתתף בסיכון זה על מנת לעודד את הייצוא הישראלי ולסייע לייצואנים בקידום עסקאות באופן שיקטין את העומס על מסגרות האשראי הקיימות. מדובר בכלי נוסף לתמיכה בייצוא, שהוא אחד ממנועי הצמיחה המרכזיים של המשק. עידוד הייצוא יביא לניצול היתרון היחסי של המשק הישראלי בתקופה בה העולם מתמודד עם היציאה מהמשבר. זהו חלק בלתי נפרד מהתוכנית הכלכלית שנועדה לתמוך ביציאת המשק מן המשבר".

 

מה דעתך על מניית לאומי:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

החשב הכללי במשרד האוצר, שוקי אורן: "הערבויות יאפשרו לייצואנים הישראלים להתמודד במכרזים חדשים בחו"ל, להתחרות עם חברות זרות ולחתום על עסקאות יצוא חדשות. צעד זה מצטרף לפעולות נוספות שבוצעו בשנה האחרונה לטובת עידוד הייצוא הישראלי, ובהן הרחבת ביטוחי סחר חוץ והגדלת הכיסוי הביטוחי שניתן לייצואנים. אנו רואים חשיבות גדולה בלקיחת סיכונים מדודים על ידי הממשלה לטובת עידוד פעילות המשק, תוך חלוקת הסיכון עם הסקטור הפרטי".

 

משרד האוצר העמיד בשנה האחרונה מספר כלים לטובת הייצואנים. בין השאר, מדובר על תכנית ה-TOP-UP להרחבת ביטוחי סחר חוץ, בה המדינה משתתפת בביטוח משנה לחברות ביטוח האשראי הפרטיות בהיקף כולל של 4 מיליארד שקל, והתוכנית להגדלת ערבות המדינה לחברת "אשרא" ל-1.25 מיליארד דולר לצורך ביטוח סיכון פוליטי בעסקאות יצוא.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x