$
בארץ

בז"ן עתרה לבג"צ: על המדינה למלא אחר התחייבותה להביא גז טבעי לחיפה

מתקני בז"ן אמורים היו להתחבר למערכת הגז כבר לפני מספר שנים אולם הנושא התעכב בגלל מחלוקת בין המדינה לבעלי קרקעות. החברה עתרה גם נגד המשרד להגנת הסביבה בגין הצווים האישים שהוצאו לה על ידי השר גלעד ארדן שמחייבים אותה להתקין סולקנים במתקני בתי הזיקוק

ליאור גוטמן 17:0704.01.10

בתי זיקוק נפט (בז"ן) עתרה היום (ב') לבג"צ כנגד משרדי האוצר, הגנת הסביבה והתשתיות, בטענה לאי עמידה בהתחייבויות לחבר את אזור מפרץ חיפה למערכת הולכת הגז הטבעי.

 

מתקני בז"ן, שממוקמים במפרץ חיפה, אמורים היו להתחבר למערכת הגז כבר לפני מספר שנים אולם הנושא התעכב גם

בגלל המחלוקת בין המדינה לבעלי קרקעות דרוזים בדבר העברת הצינור בשטחם.

 

בנוסף עתרה החברה כנגד המשרד להגנת הסביבה בגין הצווים האישים שהוצאו לה על ידי השר גלעד ארדן שמחייבים אותה להתקין סולקנים (פילטרים) במתקני בתי הזיקוק.

 

פרויקט הנחת הצינור היה אמור להסתיים עד סוף 2009 בעלות של כ־250 מיליון שקל. אורך הקו המקורי 68 ק"מ, והוא אמור לעבור בשטחי קרקעות באזור דליית אל־כרמל. לפני כשלושה שבועות הודיע משרד ראש הממשלה, שמינה את מנכ"ל משרדו אייל גבאי לטפל בנושא, ושנמצאה פשרה עם בעלי הקרקעות, שלפיה יחלו העבודות על צינור הגז באופן מיידי ובמקביל תכין המדינה מתווה להנחת מסדרון תשתיות לאורך התוואי העתידי של כביש 6.

 

בתמורה הציעה המדינה פיצוי נדל"ני בקרבת העיר כרמל. אולם כפי שנחשף ב"כלכליסט", הוראות החוק בישראל מונעות החלפת קרקעות על בסיס "דונם תמורת דונם", מה שעצר את קידום הנושא. כעת מפחדים תעשיינים שונים - וביניהם בז"ן  - שהנחת צינור הגז תתעכב עד שינוי הוראות החוק. טרם נתקבלה תגובת המשרדים הרלוונטיים.

 

תגובת השר ארדן: "מצער שבזן מעדיפה לבזבז זמן בעתירות סרק במקום לבצע את מחויבותיה להפחית את זיהום האוויר הקשה שהיא גורמת יום יום ופוגעת בבריאותם של תושבי מפרץ חיפה. הממשלה פועלת ללא הרף על מנת לקדם את הנחת צינור הגז למפרץ חיפה אך זה לא פוטר את בז"ן מלפעול בסטנדרטים סביבתיים החלים על כל בתי הזיקוק בעולם המערבי. בניגוד להודעת בז"ן, ניתן להזיג את הפחתת זיהום האוויר הנדרש בצו האישי שהוציא השר גם באמצעות התקנות סולקנים (פילטרים - ל"ג), כך שאין הכרח לחכות לחיבור תשתית הגז. כל מטרת העתירה היא להרוויח זמן ולצמצם את הוצאות הכספים של בז"ן והכול על חשבון טובת הציבור ובריאותו".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x