שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
סביבה

האם יזמי החשמל הסולארי זנחו את הצרכן הפרטי?

בענף האנרגיה מעריכים, שיזמי ייצור החשמל באמצעות מתקנים פוטו וולטאים, העדיפו להתקשר עם המגזר העסקי והתעלמו ממשקי הבית

ליאור גוטמן ורויטל חובל 23:2314.12.09

השוק העסקי מבולבל: פניות רבות הגיעו אתמול (ב) למערכת כלכליסט בעקבות הודעת חברת החשמל על השלמת מכסת ייצור החשמל באמצעות מתקנים פוטו-וולטאים, שנקבעה במקור על 35 מגה וואט. הסיבה: יזמים רבים טרם הבינו האם תעריף החשמל שהובטח במקור – 1.97 שקל לקילו וואט שעה – יישמר גם במקרה

שהיקף הייצור יגיע מעבר ל-35 מגה וואט, או שמא השוק עומד בפני הורדת התעריפים, צעד שעלול להאריך את החזר ההשקעה בכמה שנים. חברות רבות נותרו עם סימני שאלה בנושא כאשר לא ברור האם מערכות שהוזמנו או נמצאות בהליך הקמה יזכו לתעריף המקורי.

 

יצוין שתמרוץ תחום ייצור החשמל מחום השמש עולה למדינה כ-1.2 מיליארד שקל בשנה, סכום שהוא שווה ערך להתייקרות של כ4% בתעריף החשמל של כלל האזרחים. במילים אחרות, המדינה העדיפה לעודד את התחום הצומח על חשבון האזרח הפרטי, זאת לתקופה ולמכסה מוגבלת עד שהטכנולוגיה תהפוך למוכרת ונפוצה. המגמה לא נעלמה מעיני המשקעים, וחברות האנרגיה הגדולות במשק, כגון פז, שיכון ובינוי וגרנית הכרמל כבר פועלות בתחום, זאת במקביל לעשרות חברות ויזמים פרטיים. באוקטובר האחרון אף רכשה סימנס העולמית את חברת סולל שעוסקת בתחום בעבור כ420 מיליון דולר. עם זאת, רשות החשמל ציינה לא פעם שבטווח הארוך לא יהיה ניתן לשמור על התעריף הנוכחי, שכן עלול להיווצר מצב אבסורדי בו חברת החשמל תשלם יותר כסף מזה שהיא מכניסה לקופתה.

 

 

הצרכן הפרטי שוב נזנח

 

 

אולם גורמים בענף האנרגיה תוהים כיצד מכסת ייצור החשמל מתאים פוטו וולטאים עבור המגזר העסקי התמלאה כל כך מהר, זאת כאשר מכסת המגזר הפרטי - 15 מגה וואט – נותרה כמעט יתומה: על פי נתוני רשות החשמל עד היום נוצל במגזר הפרטי רק מגה וואט בודד. אחת הסברות שמועלות היא שהיזמים העדיפו להתקשר עם המגזר העסקי, או כמו שהגדיר זאת גורם בכיר בשוק האנרגיה "כולם מיהרו להקים חברות ו'לתפור' גגות של מבני ציבור ורפתות. את מי מעניין גג הבית המשותף בשכונה? עדיף להשקיע במקומות שם שטח הגג גדול וניתן להתקין הרבה תאים, שם ההכנסה החודשית גבוהה יחסית".

 

ברשות החשמל מסרו ל"כלכליסט" שהם מתכוונים לבדוק את נתוני חברת החשמל ולהצליבם עם נתוני היצרנים. "במסגרת הדיווחים השוטפים שמועברים לרשות החשמל דיווחה חברת החשמל ב15 בנובמבר על היקף זכאות של צרכנים מסחריים של 19 מגה וואט. מאז לשמחתנו כנראה שקצב הזכאים גבר ועל כך אין לנו אלא לשמוח. אמש הודיעה חברת החשמל לצוות המקצועי ברשות שמכסת 35 המגה וואט התמלאה. ההודעה הפתיעה את רשות החשמל ולכן חברת החשמל נדרשת לספק נתונים מפורטים לאלתר. ברגע שנתונים אלו יתקבלו, ותיבדק כשירותם של כל המצטרפים, הרשות תדאג להמשכיות התהליך ועל כך בדעת יו"ר הרשות אמנון שפירה להתייעץ עם שר התשתיות, הדר' עוזי לנדאו", אמרו ברשות. עוד נודע "לכלכליסט" שרשות החשמל תקיים בשבוע הבא ישיבה מסודרת בנושא, זאת ברגע שסגן יו"ר הרשות דר' אילן סולימאן, ששוהה כרגע בועידת האקלים בקופנהגן, יגיע לישראל. בחברת החשמל הסבירו את השלמת המכסה בפריחה של המגזר העסקי פרח והוסיפו שכל הנתונים יועברו לגורמים המתאימים. ממשרד התשתיות הלאומיות הוסיפו שהם "מקיימים מגעים והתייעצויות בנושא טרם גיבוש עמדה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x