שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
משפט

זכיין קפה קפה תובע את הרשת: המטבח קטן מדי

הזכיין תובע מהרשת 975 אלף שקל בטענה שבעלי הרשת פיתו אותו לרכוש זיכיון, אף שגודל המטבח לא אפשר לו לקבל אישור ממשרד הבריאות

ענת רואה 07:1014.12.09

זכיין ברשת קפה קפה, שהפעיל עד לפני כחצי שנה בית קפה בהיכל התרבות בשוהם, תובע מהרשת 975 אלף שקל. הזכיין טוען שפותה באמצעות מצגים כוזבים מבעלי הרשת רונן נימני לרכוש ממנו זיכיון, ובדיעבד התברר לו כי הסניף אינו מקבל אישורים של משרד הבריאות בגלל מטבח קטן מדי בשטח של 7.5 מ"ר בלבד.

 

התביעה הוגשה לבית משפט השלום בתל אביב באמצעות עו"ד אורי דניאל. התובע, אליהו דבח, טוען כי הסתמך על מה שמסרה לו הרשת. בית הקפה ממוקם בקומה העליונה של היכל התרבות ושטחו 124 מ"ר, והמטבח נמצא בקומת הקרקע, בתוך חלל גרם המדרגות המוביל לקומה העליונה. לטענת התובע, בפגישה שנערכה לפני כשנתיים תהה בנוגע לשטחו הקטן של המטבח, אך נימני הרגיע אותו והסביר שהמטבח מתאים ולא תהיה כל בעיה לפעול בו ולקבל את ההיתרים הדרושים.

 

עיכובים ותלונות

 

בינואר 2008, התקשר התובע בהסכם זיכיון להפעלת בית הקפה, ובתמורה שילם 50 אלף דולר במזומן והתחייב לשלם לרשת 8,000 שקל לחודש בתוספת מע"מ. התובע טוען כי החל בשיפוץ בית הקפה לפי דרישות הרשת, אך מרגע שנפתח, בפברואר 2008, התעוררו בעיות שנבעו מגודל המטבח. בין היתר, אי אפשר היה לאייש את המטבח הקטן בעובדים שיעמדו בקצב ההזמנות בשעות לחץ, מה שגרם לעיכובים ולתלונות מצד הלקוחות.

 

במקביל הגיש התובע בקשה לרישיון עסק. במסגרת דו"ח של משרד הבריאות, שצוות מטעמו ביקר במקום, צוין כי המטבח קטן, ואינו מאפשר הפרדה מוחלטת בין סוגי המזון השונים ואינו מתאים לייעודו. לטענת התובע, הוא עמד בכל התנאים והדרישות למעט עניין המטבח. כדי לקבל אישור ממשרד הבריאות, טוען התובע, היה עליו להפוך את הקפה למזנון ללא בישול במטבח - מה שהיה פוגע ברווחיותו.

 

ביוני 2009 שיגר הזכיין הודעת ביטול לרשת, ולטענתו במועד זה נמכר הזיכיון לזכיין אחר תמורת 280 אלף שקל, שהחל להפעיל את בית הקפה ביולי 2009. התובע מבקש לקבל בחזרה 354 אלף שקל ששילם בעבור הזיכיון, וכן פיצוי על מלוא השקעותיו בסכום של 621 אלף שקל.

 

לפני כשבועיים הוגש כתב הגנה מטעם הרשת, באמצעות עו"ד חמי אורן. בכתב ההגנה נטען כי מדובר בסיפור מעשה פשוט: התובע חתם על הסכם זיכיון והקים את הקפה, תוך שהוא נמנע מלהיעזר בנותני שירות רלבנטיים. לפי הנטען, בית הקפה הפועל כיום במקום אוחז ברישיון עסק לניהול "בית קפה כולל פסטות, כריכים, סלטים, וללא מזון מן החי".

 

לפי הנטען בכתב ההגנה, אם התובע היה פועל בהתאם להנחיות שקיבל מהרשת, הוא היה מקבל רישיון עסק, אלא שהוא ניסה להיתלות בעניין הרישיון כדי להשתמש בו כ"פתח מילוט מהסכם הזיכיון". לפי הנטען, התובע קיבל רגליים קרות עוד בטרם התקשר בהסכם הזיכיון, בחר למעט את השקעותיו, והתרשל באופן ניהול המקום ובשמירה על רמת התברואה בו עד כדי יצירת נזק. לטענת רשת קפה קפה, נגרמו לה נזקים הנאמדים ב־910 אלף שקל, בין היתר בשל פגיעה במוניטין ובזבוז זמנו של נימני.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x