בארץ

יו"ר ועדת הכספים: אבקש מרבנים חוות דעת על נושאים כלכליים מהותיים

אחרי ששר המשפטים יעקב נאמן אמר אתמול כי משפט התורה צריך להיות המחייב במדינה, אומר ח"כ משה גפני: "אבקש מהרבנים להכין מסמך עמדה לפי דעת תורה לכל הדיונים של ועדת הכספים. חוות הדעת של הרבנים חשובה כמו כל חוות דעת אחרת שאנו מקבלים טרם הדיונים"

תומר אביטל 10:1709.12.09

כנס דיני ממונות ממשיך לייצר כותרות. לאחר שאתמול (ג') אמר שר המשפטים, יעקב נאמן, כי משפט התורה צריך להיות המשפט המחייב במדינת ישראל, גם יושב ראש ועדת הכספים משה גפני מבקש לחזק את עמדת התורה בדיונים בוועדתו.

 

ביומו השני של הכנס אמר ח"כ גפני כי בכוונתו לבקש מהרבנים

להכין מסמך עמדה לפי דעת תורה לכל הדיונים של וועדת הכספים. "אני רוצה לשמוע בוועדה שלי את עמדת הרבנים", הדגיש גפני, וציין עוד בפני "כלכליסט": "אני אשמח לקבל חוות דעת של רבנים על נושאים מהותיים שנידונים בוועדה. חוות הדעת של הרבנים חשובה כמו כל חוות דעת אחרת שאנו מקבלים טרם הדיונים". בוועדת הכספים דנים, בין השאר, בענייני תקציב המדינה, המיסים, מטבע חוץ וענייני בנקאות.

 

לדברי גפני: "אני עומד מאחורי הדברים. לאחר שתקפו את שר המשפטים אני אומר ביתר שאת כי אביא את חוות הדעת ההלכתיות להתייעצות בוועדת הכספים. אם מבקשים חוות דעת מהאקדמיה צריך גם לשמוע את עמדת הרבנים. בכל דיון גורמים שונים מביאים נציג, למה שלא נשמע גם מה אומרת ההלכה?"

 

בתוך כך יו"ר ועדת הכנסת, ח"כ יריב לוין (ליכוד), ויו"ר ועדת חוק, חוקה ומשפט, ח"כ דוד רותם (ישראל ביתנו), הגישו אמש (ג') הצעת חוק לתיקון לחוק יסוד: כבוד האדם וחירותו, המבקשת לבסס את "צביונה היהודי" של מערכת המשפט. על פי ההצעה, עקרון העל לפיו יפסקו בתי המשפט הוא כי מדינת ישראל היא מדינה יהודית שבתוכה מתקיים משטר דמוקרטי.

 

לדברי מגישי ההצעה, היא תהפוך את המצב הנוכחי לפיו, לדבריהם, בית המשפט העליון מציב את היותה של המדינה דמוקרטית בראש סולם העקרונות. כך, הצעת החוק דורשת לשנות את ההגדרה הקיימת מ"מדינה יהודית ודמוקרטית" ל"מדינה יהודית בעלת משטר דמוקרטי".

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x