$
בארץ

אחרי חודשיים של הפוגה פישר הפתיע והעלה את הריבית במשק ב-0.25% ל-1%

העלאת הריבית הנוספת נובעת מהעובדה כי לדעת בנק ישראל רמת הריבית הנוכחית נמוכה מדי גם ביחס לרמת הפעילות הכלכלית במשק וגם ביחס לשיעור האינפלציה. נתונים שפרסמה הלמ"ס בשבוע שעבר מראים בבירור כי המשק נחלץ במהירות מהמיתון

אמנון אטד 17:3023.11.09
אחרי חודשיים של הפוגה בהעלאות הריבית, שב הערב (ב') נגיד בנק ישראל, פרופ' סטנלי פישר, הפתיע והעלה את הריבית לחודש דצמבר ב-0.25%, לרמה של 1%. זאת לאחר שלפני שלושה חודשים היה פישר נגיד הבנק המרכזי הראשון שהעלה את הריבית מאז תחילת המשבר הכלכלי לפני שנה.

 

 

קונצנזוס הכלכלנים היה כי בנק ישראל לא יעלה הערב את הריבית. בית ההשקעות מיטב ציינו כי בנק ישראל מעוניין לתמוך בפעילות הכלכלית ולא יעלה את הריבית". לעומת זאת בהראל הלכו נגד הזרם והעריכו כי מרבית הסיכויים הם שהריבית תעלה ל-1%.

 

העלאת הריבית הנוספת נובעת מהעובדה כי לדעת בנק ישראל רמת הריבית הנוכחית נמוכה מדי גם ביחס לרמת הפעילות הכלכלית במשק וגם ביחס לשיעור האינפלציה.

 

נתונים שפרסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס) בשבוע שעבר מראים בבירור כי המשק נחלץ במהירות מהמיתון: ברבעון השלישי של השנה נרשמה צמיחה בשיעור שנתי של 2.2%, בהמשך לצמיחה בשיעור שנתי של 1% ברבעון הקודם, ולאחר שברבעון הראשון של השנה נרשמה במשק צמיחה שלילית של 3.2%.

 

האינפלציה מתחילה אומנם להתמתן לאחרונה, אולם מתחילת השנה עלה כבר המדד בשיעור מצטבר של 3.6% והחשש של פישר הוא שגם השנה לא יצליח בנק ישראל לעמוד ביעד האינפלציה השנתי שקבעה הממשלה (1%-3%).

 

האינפלציה הצפויה ל-12 החודשים הבאים נמוכה כעת מהאינפלציה בפועל המחושבת לאחור והיא מסתכמת ב- 2.3%. כתוצאה מכך הריבית הריאלית (המחושבת כיחס בין ריבית בנק ישראל לבין האינפלציה הצפויה) במשק הישראלי היא כיום בין הנמוכות ביותר בקרב מדינות המערב.

 

תגובות

 

רפי גוזלן, אסטרטג המאקרו של לידר שוקי הון: "העלייה בציפיות לאינפלציה היא זו שהכריעה את הכף להעלאת הריבית. לא ניראה כי חל שינוי מהותי במדיניות העלאת הריבית ההדרגתית . ההחלטה צפויה להוביל לירידה בציפיות לאינפלציה ואם הן יתבססו ברמה נמוכה יותר במהלך החודש הקרוב תישאר הריבית לינואר ללא שינוי".

 

כלכלני ישיר בית השקעות: "בנק ישראל בוחר להעלות את הריבית בשל יציאתו המהירה של המשק מהמיתון כפי שהופיע בנתוני הצמיחה של הרבעון השלישי (2.2%), עלייה של המדד המשולב לחודש אוקטובר (0.5%) זה החודש השביעי ברציפות ומהאופטימיות שעלתה בקרב החברות במשק באשר לציפיותיהן להאצת הצמיחה ברבעון הבא (סקר החברות של בנק שיראל). לערכתנו, עליות הריבית הבאות יהיו במשורה, כך שאחת לחודשיים-שלושה תבוצע עליה של 0.25% תוך בחינת ההתאוששות המשק וצמיחה בת קיימא".

 

נשיא איגוד לשכות המסחר, אוריאל לין: "החלטת נגיד בנק ישראל להעלות את הריבית היא החלטה נכונה נוכח העובדה שהמשק נמצא בתחילתו של תהליך לחידוש הצמיחה ולצמצום האבטלה. העלאת שיעור הריבית בצורה מדורגת ומצומצמת לא תיפגע במגזר העסקי".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x