$
בארץ

החלו הדיונים מול הדרוזים לפתרון המחלוקת על תוואי צינור הגז הטבעי

מנכ"ל משרד ראש הממשלה, אייל גבאי, החל את סבב השיחות עם העדה הדרוזית שאמור להסתיים עד ה-1 בדצמבר. גבאי צירף לצוות המו"מ את הממונה על מחוז חיפה במשרד הפנים, האלוף (במיל') יוסף מישלב, השייך לעדה הדרוזית

רויטל חובל 15:5318.11.09

מנכ"ל משרד ראש הממשלה, אייל גבאי, צירף לשיחות המשא ומתן בינו לבין העדה הדרוזית לפתרון המחלוקת על התוואי הצפוני של צינור הגז הטבעי את הממונה על מחוז חיפה במשרד הפנים, האלוף (במיל') יוסף מישלב.

  

לצוות המשא ומתן צורפו גם מנכ"ל משרד התשתיות, שאול צמח, מנכ"ל
משרד התחבורה, יעקב גנות ומנהל מינהל מקרקעי ישראל, ירון ביבי.

  

היום התקיים סבב הדיונים הראשון מול נציגי השלטון המקומי והעדה הרוחנית של העדה הדרוזית, לאחר שלפני שבועיים החליט ראש הממשלה, בנימין נתניהו על כניסה למשא ומתן אינטנסיבי בן חודש על מנת להגיע לפתרון מוסכם בעניין.

  

מישלב, בן 57, תושב הכפר אבו סנאן שבגליל המערבי, היה לקצין הדרוזי הראשון שמונה לדרגת אלוף וכיהן בין 2001-2003 כאלוף פיקוד העורף, ולאחר מכן מונה למתאם פעולות הממשלה בשטחים. מישלב היה בין המועמדים הסופיים לתפקיד מנכ"ל נמל חיפה, אך לבסוף מונה לתפקיד הממונה על מחוז חיפה במשרד הפנים.

  

גבאי ינסה להגיע לפתרון עם בעלי הקרקעות הדרוזים עד ה-1 בדצמבר. אם לא יצליחו להגיע לתמימות דעים, המדינה תפקיע את הקרקע. הפתרון שיגובש אמור להתבסס על שני עקרונות: סלילת התשתיות של שלושת הפרויקטים: רכבת העמק, המשך סלילת כביש 6 והנחת צינור הגז הטבעי ופיצוי הוגן תמורת הקרקעות. ההערכה היא כי הפיצוי יכלול פיצוי כספי והחלפת קרקעות, כאשר הדרוזים דורשים תמורת הקרקעות בעמק יזרעאל קרקעות חלופיות באזור הכרמל. בעבר המינהל סירב לחילופי קרקעות אלה.

  

נתניהו מאמין בחשיבות של שלושת הפרויקטים ולכן הסכים להקציב חודש בלבד לצורך המשא ומתן. כוונתו לשדר אולטימטום לדרוזים כי אם תוך חודש לא יושג הסכם, הקרקע תופקע בכל מקרה. בין השאר נערכים לאפשרות כי אם לא יושג הסכם, יחלו התפרעויות מצד הדרוזים ועל כך תודרכו נציגי משטרת ישראל.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x