$
בארץ

המכרז למכירת קרן הפנסיה ה.ע.ל יוצא לדרך

היום פורסם המכרז למכירת הקרן שבה חברים כ־38 אלף עמיתים. הגוף שירכוש את ה.ע.ל יתחייב שלא לשנות את דמי הניהול ללא אישור האוצר במשך עשר שנים

מיקי פלד 18:2517.11.09
מכירת קרן הפנסיה הוותיקה ה.ע.ל יוצאת לדרך - מנהלת הקרן, יעל אנדורן, פרסמה היום (ג') את המכרז למכירת הקרן שבה חברים כ־38 אלף עמיתים וגמלאים.

 

הקרן, שמנהלת נכסים בשווי של כ־5 מיליארד שקל, מנוהלת בשנה האחרונה על ידי אנדורן, שמונתה לתפקיד על ידי משרד האוצר במטרה להבריאה ולהביא למכירתה. ההכנסות ממכירת הקרן, הצפויות לעמוד על כמה עשרות מיליוני שקלים, יצטרפו למצבת הנכסים שלה.

 

מסמכי המכרז יחלו להימכר מחר במשרד עו"ד נשיץ ברנדס ושות', היועץ המשפטי של קרן ה.ע.ל.

 

מספר גופים מוסדיים גדולים, בהם חברות ביטוח ובתי השקעות, כבר הביעו עניין במכרז. אלו מעוניינים בקרן לשם הגדלת היקף הנכסים המנוהלים אצלם, ובשל הנגישות למאגר המידע של עשרות אלפי עמיתים, להם יוכל הגוף הרוכש לשווק מוצרים נוספים. הגוף שירכוש את ה.ע.ל לא יוכל לצרף לקרן עמיתים חדשים, שכן היא סגורה להצטרפות כמו כל שאר קרנות הפנסיה הוותיקות.

 

על פי תנאי המכרז, דמי הניהול השוטפים המירביים המשולמים למנהל הקרן מדי חודש יעמדו על 7% מההפרשה החודשית, בעוד דמי הניהול מהצבירה, המשולמים בסוף השנה, יעמדו על מקסימום על 0.65% מהנכסים של העמית. כיום עומדים דמי הניהול מהצבירה בקרן על 10%, ללא דמי ניהול שוטפים. הרוכש מתחייב שלא לשנות את דמי הניהול או את תקנון הקרן ללא אישור האוצר במשך עשר שנים.

 

אחת הבעיות היא שבמאגר הנתונים של הקרן חסרים נתונים על אלפי עמיתים. לדברי ששי שדה, יו"ר עובדי קופת חולים לאומית שרבים מעובדיה עמיתים בקרן, כ־3,000 עמיתים רשומים רק בצד הנכסים של הקרן, ולא בצד ההתחייבויות שלה. בנוסף ישנם 5,000 עמיתים שהפרטים לגביהם אינם מדוייקים. אנדורן לא אישרה נתונים אלו, אך הצוות בניהולה עמל בחודשים האחרונים על הליך מקיף של טיוב נתוני העמיתים. לא מן הנמנע כי לאחר שיושלם הטיוב, יהיה צורך לבצע שינויים בחשבונות האקטואריים של הקרן (הנכסים העתידיים פחות ההתחייבויות העתידיות), ואף לעדכן בהתאם את כספי הפנסיה שיקבלו העמיתים עם יציאתם לגמלאות.

מה דעתך על מניית מיטב דש:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

 

לפני כשלושה שבועות הוסר המכשול האחרון להפרטתה של הקרן, עם חתימת ההסכם להעברת 13% ממניות בית ההשקעות דש־איפקס מהסתדרות העובדים הלאומית (הע"ל) לקרן הפנסיה. באוצר טענו כי המניות, בשווי של כ־120 מיליון שקל, הן הכרחיות לתיק הנכסים של הקרן לפני הפרטתה, ומהוות פיצוי על הניהול הכושל הקודם של הקרן, שגרם לה להפסדים של כ־150 מיליון שקל. בתחילת השבוע אישרה מזכירות הע"ל בראשות היו"ר, יואב שמחי, את הסכם העברת המניות, והתאפשרה מכירת הקרן.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x