שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
קריירה

אושר לקריאה שנייה ושלישית: חובה לתת לעובד לצאת לשירותים בהתאם לצרכיו

הצעת החוק שיזמה ח"כ שלי יחימוביץ' עתידה להתווסף לחוק שעות עבודה ומנוחה, וקובעת בנוסף כי על המעביד לוודא קיומו של מתקן שירותים במקום העבודה

מיקי פלד 15:5116.11.09
ועדת העבודה של הכנסת אישרה לקריאה שנייה ושלישית הצעת חוק שקובעת כי עובד יהיה רשאי לצאת להפסקות שירותים בהתאם לצרכיו. הצעת החוק אושרה בוועדה כחלק מתיקון לחוק שעות עבודה ומנוחה, וצפויה להיות מוגשת לאישור מליאת הכנסת בשבוע הבא.

 

על פי החוק, ההפסקה תיחשב במניין

שעות העבודה. עוד קובע החוק כי על המעביד לוודא כי קיים מבנה שירותים תקין וראוי במקום העבודה או בקרבתו ויבטיח את העמדתו לשימוש העובד. בדיון היום (ב') הסכימה חה"כ שלי יחימוביץ' (עבודה), יוזמת הצעת החוק, כי החוק ייכנס לתוקף בעוד חצי שנה, כדי לאפשר למקומות עבודה שאין בהם מתקני שרותים לבנות מתקנים מתאימים.

 

לדברי יחימוביץ', "לצערנו, הולך וגדל מספר מקומות העבודה בענפי המסחר והשירותים המתעלמים מזכותו הבסיסית של העובד ללכת לשירותים על פי צרכיו. עובדים מועסקים מהלך שעות ארוכות (9-8), ללא כל אפשרות לעשות את צרכיהם. מצב זה מביא לפרקים את העובדים לנקוט באמצעים "יצירתיים" שיש בהם סיכון חיים של ממש, כגון הימנעות משתייה של נוזלים במהלך שעות העבודה. אי אפשר, חוקית, בריאותית ומוסרית, לשלול זכויות בסיסיות של עובדים כבני אדם".

 

הסנקציות על החוק יהיו כפולות, מצד אחד סנקציה פלילית דומה לזו החלה על הפרת חוק שעות עבודה ומנוחה כולו, ומאידך יוכל גם העובד עצמו, או ארגון לזכויות עובדים, לתבוע "פיצויים לדוגמא" גם בלא הוכחת נזק, בשיעור של 20 אלף שקל, ובמקרים מיוחדים עד 200 אלף שקל. ההסתדרות תוכל לתבוע בשם העובדים גם אם במקום העבודה אין כלל ועד, ובלבד שההסתדרות יציגה בענף, כלומר שרוב עובדי הענף חברים בה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x