$
בארץ

ישראל בדרך ל-OECD: אושר תיקון לפיו אסור לנכות לצרכי מס תשלומים המהווים עבירה על החוק

ועדת הכספים אישרה את התיקון אותו הגיש שר האוצר. האמנה בדבר המאבק בשוחד של עובדי ציבור זרים בעסקאות בינלאומיות היא הכלי המרכזי של ארגון ה-OECD במדיניותו במאבק בשחיתות הבינלאומית

הדר קנה 15:2315.11.09

ישראל עושה צעד נוסף על מנת להצטרף למדינות ה-OECD. היום (א') אישרה ועדת הכספים של הכנסת את התיקון לפקודת מס הכנסה שהגיש שר האוצר, יובל שטייניץ, לפיה אסור לנכות תשלומים המהווים עבירה על החוק (כדוגמת שוחד). שטייניץ הגיש את התיקון בדבר איסור ניכוי תשלומים המהווים עבירה, מההכנסה

החייבת של אדם.

 

מדובר בהצעת חוק שעיקריה לעגן החקיקה שלפיה לא ניתן יהיה לנכות כהוצאה בייצור הכנסה תשלום שיש יסוד סביר להניח שנתינתו מהווה עבירהן. זאת גם אם המשלם לא הואשם או הורשע בבית משפט בשל העבירה.

 

שר האוצר אמר כי "זהו צעד משמעותי נוסף לקראת צירופנו כחברה בארגון ה-OECD, הצטרפות שתעמיד את ישראל בשורה אחת עם כלכלות המדינות המובילות בעולם".

 

היועצת המשפטית של מינהל הכנסות המדינה, עו"ד טליה דולן-גדיש, הדגישה בפני חברי הוועדה כי כבר כיום קיימות הנחיות מקצועיות של רשות המסים הקובעות כי אין להתיר כהוצאה בייצור הכנסה, סכומי כסף ששולמו עקב עבירה על חוק או תשלומי עונשין, וכפועל יוצא מכך לא הותרו הוצאות שוחד כהוצאה מוכרת לצרכי מס.

 

OECD - הארגון לשיתוף פעולה כלכלי ופיתוח - מאגד בתוכו מדינות עשירות ומפותחות, המייצרות שני שלישים מהתוצר העולמי. הארגון,, שאליו מעוניינת ישראל להצטרף, דורש שהאיסור לנכות הוצאות שוחד לפקיד ציבור זר יופיע במפורש בחקיקה ולא כהנחיה בלבד.

 

האמנה בדבר המאבק בשוחד של עובדי ציבור זרים בעסקאות בינלאומיות היא הכלי המרכזי של ארגון ה-OECD במדיניותו במאבק בשחיתות הבינלאומית. המדינות שהן צד לאמנה זו מתחייבות לפעול למיגור התופעה של שוחד לעובדי ציבור זרים. ישראל, כחברה בקבוצת העבודה העוסקת בנושא, מצטרפת להמלצות הארגון ומקדמת את החקיקה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x