$
סביבה

משרד הבריאות נגד משפחת עופר: מתנגד להקמת מכרה הפוספטים של כיל בשדה בריר

גם צה"ל מצטרף להתנגדות להקמת מכרה פופסטים מחשש לסיכון בריאותי לחיילי צה"ל המשרתים בבסיס חיל האויר הסמוך נבטים

רויטל חובל 16:2606.10.09

משרד הבריאות וצה"ל מתנגדים להקמת מכרה הפוספטים שמתכננת חברת רותם אמפרט בבעלות כיל (כימיקלים לישראל) שבשליטת חברה לישראלשל משפחת עופר.

מה דעתך על מניית איי.סי.אל:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה
מה חושבים הגולשים ?
     
10% 0% 90%

 

מדובר בתפנית בעמדת משרד הבריאות, מאחר שכאשר הוגשה העתירה במרץ 2009, משרד הבריאות ביקש לקבל חוות דעת בינלאומית כדי לקבוע עמדתו בנושא לנזקים הבריאותיים. כיום, מבלי שהגיעה לידיו של משרד הבריאות חוות דעת, הוא בכל זאת הודיע על התנגדותו.

 

העתירה נוגעת לשני נושאים באשר לתוכנית חברת רותם אמפרט להקמת מכרה הפוספטים בשדה בריר ליד העיר ערד. טיעון אחד נגע לחוסר הסמכות של הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה דרום לדון בתוכנית שכן מדובר בתוכנית של בעלים פרטיים בקרקע ששייכת למינהל. טיעון שני נגע לרישיון שהעניק המפקח על המכרות במשרד התשתיות שהעניק לרותם אמפרט רישיון חיפוש פוספט באתר מבלי שנערך מכרז לאפשר לחברות אחרות להתחרות בחיפוש הפוספט.

 

העותרים, 276 מתושבי ערד המיוצגים על ידי עו"ד אפי מיכאלי, נפגשו לאחרונה עם סגן שר הבריאות יעקב ליצמן ובנוכחות ראש שירותי בריאות הציבור ד"ר איתמר גרוטו, מהנדסת מחוז דרום של משרד הבריאות הדסה אדן ונציגי התושבים. בעקבות הדיון הוחלט כי משרד הבריאות יחזור לעמדתו המקורית המתנגדת להקמת המכרה בשדה בריר ולא יוציא מכרז לקבלתן של חוות דעת בינלאומיות.

 

בסיכום הדיון נרשמו דברי ליצמן לפיהם: "באם קיימים חילוקי דעות בריאותיים בין הגופים, משרד הבריאות מתנגד. תושבי ערד רכשו את דירותיהם גם בשל תנאי מזג האוויר המיטיב עם חולי מחלות נשימתיות. ממצאי הדוח כפיי שציינה הדסה אדן מצביעים על השפעות בריאותיות שיכולות להיגרם בשל חשיפה לאבק, ירידה בתפקודי ריאות ועליה צפויה נוספת של מקרי סרטן ריאות".

 

העותרים הגישו עדכון לבג"צ, בו הם מעדכנים בהתפתחות על שינוי עמדת משרד הבריאות וכן על מידע נוסף שהגיע לידם לפיו גם צה"ל מתנגד להקמת המכרה בשל הסכנה הבריאותית לחיילים המתאמנים באזור. במכתב שנשלח למיכאלי על ידי עוזרת שר הביטחון, עו"ד רות בר, בה היא מבקשת לעדכן כי "צה"ל מתנגד להקמת המכרה בשדה בריר בשל החשש לפגיעה בבריאות חיילי הציבור השוהים בשטחי האימונים הפרוסים באזור זה".

 

מרותם אמפרט נמסר: "אין סכנה בריאותית בכרייה בשדה בריר. זאת, לפי 5 חוות דעת מקצועיות ובלתי תלויות מתחומים שונים שיש ביד החברה המצורפת לתגובה זו. נוכח המחלוקת הקיימת, הציעה רותם אמפרט נגב להקים ועדת מומחים בלתי תלויה שתבדוק את ההשפעה של הכרייה בשדה בריר על תושבי ערד. עמדה זו קיבלה את ברכת הלובי לאיכות הסביבה של הכנסת. במעמד זה הצהירה רותם שאם חוות הדעת הבלתי תלויה תצביע על סכנה בריאותית, רותם לא תכרה בשדה.

 

"עמדת רותם אמפרט היא כי יש להשלים במלואו את ההליך שהחל בוועדה המחוזית לתכנון ובניה לפני כשנה ובו ביקש משרד הבריאות ארכה של שנה על מנת לגבש את עמדתו בנושא הכרייה בשדה בריר - דבר שטרם נעשה. לגבי החשש הבריאותי שמעלה משרד הביטחון, עמדתנו בנושא באה לידי ביטוי בחוות הדעת".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x