בארץ

השביתה בכללית רפואה משלימה תימשך בימים הקרובים

המטפלים מוחים בין השאר על כך שההנהלה מסרבת להכיר בהתארגנות שלהם בכח לעובדים. הנהלת הרפואה המשלימה: השביתה היא וירטואלית, המרפאות עובדות כרגיל

מיקי פלד 17:3423.09.09

שביתת המטפלים בכללית רפואה משלימה נמשכת זה היום השני וצפויה להימשך גם בימים הקרובים. לטענת ועד המטפלים, השביתה כיום מקיפה כ-80% מהמטפלים, אם כי בהנהלה טוענים שהשביתה אינה מורגשת וכי היא "וירטואלית". הנהלת ש.ל.ה, חברת בת של שירותי בריאות כללית המפעילה את שרותי הרפואה

המשלימה, ניידה היום מספר מטפלים בין הסניפים על-מנת להמשיך טיפולים שנדחו עקב השביתה. בש.ל.ה מכחישים את טענות הוועד, כי גוייסו מטפלים חדשים שיעבדו במקום אלו ששובתים.

 

הסכסוך בין המטפלים להנהלה נסוב על שתי מחלוקות עיקריות. הראשונה היא טענת המטפלים לתנאי ההעסקה לא נאותים, במיוחד על הורדת 10% מהשכר כתוצאה מהתאמות של השכר אל תיקון 24 לחוק הגנת השכר, הקובע כללים נוקשים יותר לתשלום המשכורת על-פי שעות העבודה ולא על-פי תפוקה. יניב קלנר, מטפל שיאצו וחבר בוועד העובדים, אמר, כי "במשך שנים אנו לא מקבלים תשלום על ימי מחלה, חופשה, חגים, נסיעות, וכעת ההנהלה מתחכמת ובמסווה של זכויות יסוד שולחת יד לכיסנו, כל זאת באופן חד צדדי וללא הסכמת העובדים כנדרש בחוק".

 

הויכוח השני הוא במישור המשפטי. בהנהלה טוענים כי כח לעובדים, שהמטפלים השובתים הם חברים בו, אינו הארגון היציג על-פי החוק של כלל עובדי ש.ל.ה. זאת, משום שלא חברים בו שליש מכלל העובדים בחברה, המונים כ-3,000 איש. בארגון, לעומת זאת, אומרים כי הם אינם נדרשים לייצג את כלל עובדי ש.ל.ה, אלא רק את עובדי כללית רפואה משלימה, שרובם חברים בארגון ולכן הם הארגון היציג ויכולים לדון עם ההנהלה על הסכם קיבוצי.

 

למעשה, על-מנת לפתור את המחלוקת על אחד הצדדים לפנות לבית הדין לעבודה שיחליט האם כח לעובדים הוא אכן הארגון היציג. בית הדין יצטרך לדון בשאלה מהי "יחידת המיקוח" בש.ל.ה, כלומר האם הרפואה המשלימה היא גוף נפרד מהשירותים הנוספים אותם מספקת ש.ל.ה, כגון טיפולי שיניים. במידה והתשובה של בית הדין תהיה חיובית וכח לעובדים יציג רשימה של לפחות שליש מהמטפלים, כלומר לפחות 300 עובדים, הוא יהיה הארגון היציג וההנהלה תחוייב להכיר בו.

 

מש.ל.ה נמסר, כי "כל מרפאות הרפואה המשלימה של ש.ל.ה עובדות כרגיל. 60% מהמטפלים אינם שובתים ועובדים בפועל בכל 49 המרפאות של ש.ל.ה. נציגי כח לעובדים אינם בוחלים בשקרים ובסילוף העובדות כמו גם בהפגנת אלימות פיזית ומילולית, איומים ופגיעה במטפלים ובמטופלים וכל זאת בכדי לחפות על כישלונה של השביתה.

 

אנו מכבדים את זכות ההתארגנות ואת זכות השביתה אולם לא נאפשר אלימות מכל סוג שהוא במרפאות. חילוקי הדעות, ראוי שיישארו בין העובדים להנהלה, ומחוץ לחדרי הטיפולים ולמרפאות. הזכות של מטופל לפרטיות מעוגנת בחוק וחשובה לא פחות מזכותם של עובדים להפגין ולשבות. אנו נעשה כל שיידרש על מנת להבטיח יחס וטיפול ראוי למטופלים".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x