שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
משפט

ביהמ"ש אישר: הקפאת הליכים לרמט - למשך שלושה שבועות

רו"ח עליזה שרון תגיש תוכנית הבראה והסדר נושים עד סוף התקופה. החברה חייבת 158 מיליון שקל לבנקים לאומי, הבינלאומי ואגוד

מארק שון וליאור גוטמן 12:4613.09.09

שופטת בית המשפט המחוזי בתל אביב ורדה אלשיך אישרה לפני שעה קלה הקפאת הליכים לחברת הנדל"ן רמט - למשך שלושה שבועות, עד 30 בספטמבר. רו"ח עליזה שרון מונתה לנאמנה, ועליה להגיש את תוכנית ההבראה והסדר הנושים בסיום התקופה

 

מוקדם יותר היום הגישה רמט את הבקשה להוציא צו

להקפאת הליכים לאחר שנקלעה לחובות כבדים. סך כל החובות לנושים המובטחים שהעיקריים הם שלושת הבנקים - לאומי, הבינלאומי ואגוד - עומד כיום על כ-158 מיליון שקל. מהסכום הזה ניתן להפחית 17 מיליון שקל שהתקבל כתמורה למכירת נכסים ומפוקד כיום בנאמנות לצורך צמצום החובות לבנקים.

 

החוב לבנק לאומי עומד כיום על 76 מיליון, מתוכם 56 מיליון באשראי. החוב לבנק אגוד עומד על כ-32 מיליון שקל, מתוכם 29 מיליון באשראי, והחוב לבינלאומי עומד על כ-50 מיליון מתוכם כ-34 מיליון באשראי. נגד החברה הוגשו 23 תביעות בסך כולל של כ-9 מיליון שקל, בימים האחרונים הוטל גם עיקול זמני על נכסי וחשבונות החברה, בסך של כ-1.5מיליון שקל.

  

בבקשה שהוגשה באמצעות עו"ד חגי אולמן ממשרד יהודה רוה החברה מבקשת להורות על הקפאת הליכים כנגד הקבוצה כולה בשלב ראשון לתקופה של שלושה שבועות בלבד ולאחר מכן, בכפוף להסכמת הבנקים למתן מימון נוסף, למשך כשלושה חודשים נוספים, עד לתום שנת 2009.

 

בבקשה מתוארת תוכנית הפעלה, במסגרתה החברה תופעל כעסק חי, בין היתר תוך הפעלת הפרויקטים, גביית כספים וביטול ערבויות ועל מנת לאתר משקיע שירכוש את פעילות החברה או את קבוצת רמט, ויזרים כספים לחברה, לצורך הסדר הנושים. מהבקשה עולהכי מגעים ראשונים עם משקיעים פוטנציאלים כבר החלו.

 

לרו"ח שרון, שבנתה את תכנית ההפעלה המוצעת על ידי החברה, היו כמה הנחות עבודה שככל הנראה הושגו בהסכמת הבנקים. על פי התכנית, החברה תקבל 1.2 מיליון שקל כמימון מהבנקים בשלב הראשוני, כשעיקר המימון יגיע מבנק לאומי והבינלאומי כשכל בנק יעניק כ-460 אלף שקל. עם אישור המימון בשלב השני החברה תקבל מימון נוסף של 3.8 מיליון שקל ובנק לאומי יעניק מימון שנע בין 1.5-2.5 מיליון שקל.

 

לפני כשבועיים נמנעה רמט מלהעביר חובות ותשלומים שוטפים לספקים, מה שגרם להפסקת העבודות במתחם בנייני האומה בירושלים שם בונה החברה תחנת מעבר מרכבת ישראל לרכבת הקלה. מדובר בקצה הקו המהיר שיפתח ב-2016 בין תל אביב לירושלים. התחנה בירושלים כוללת אזור מסחרי ומעבר מהיר בין הנתיבים הבינעירוניים לעירוניים. רמט זכתה במכרז בסוף 2008, במסגרתו התחייבה החברה לבנות רציפים ומעליות מהירות בעומק של כ-80 מטר מתחת לפני האדמה באזור נוסעים שיוקף בקוביית זכוכית. עלות הפרויקט נאמדה במעל ל-80 מיליון שקל. כאמור, עם הפסקת העבודות חילטה רכבת ישראל את ערבויות רמט בסכום של שישה מיליון שקל.

 

בשבוע שעבר הוגשו לבית המשפט המחוזי שתי תביעות נגד החברה בסכום מצטבר של 7 מיליון שקל. התביעה הראשונה הוגשה על ידי חברת עינב החץ באמצעות עו"ד בועז רוה על סכום של 3.5 מליון שקל, ואילו את התביעה השנייה הגישה החברה הבאר-שבעית מנוליד אלקטרו מכניקה על סכום של כ-3.5 מיליון שקל.

 

על סף הבקשה להקפאת הליכים נפגשו נציגיהם של בעלות השליטה בחברת רמט, האחיות עליזה יפו ומרים דורון, ואלי אלעזרא, לישיבת בוררות אצל עו"ד רם כספי. מדובר על הסכם לרכישת השליטה בחברת הבנייה רמט, שחתם אלעזרא מול בעלות השליטה, לאחר שהחברה נקלעה לקשיים כספיים וחובות של כ־100 מיליון שקל. אלעזרא ביקש לקבל בחזרה את השקעותיו ברמט - 20 מיליון שקל - לאחר שהכריז כי אינו מעוניין עוד ברכישת השליטה בחברה.

 

בהסתדרות אומרים, כי החברה והבנקים "יורקים בפרצופם של העובדים. זאת, משום שהבקשה להקפאת ההליכים אינה כוללת התחייבות לתשלומי משכורות אוגוסט של העובדים". יו"ר הוועד, שמעון ללוש, אמר כי "העובדים מרגישים מרומים, כי כל ההבטחות הופרו והם במצוקה אמיתית לפני החג".

 

רמט נוסדה בשנת 1942 והינה אחת מחברות הבנייה והפיתוח המובילות בישראל. החברה היתה מעורבת במהלך השנים בכל מגזרי הבנייה וההנדסה, ממיזמי ההנדסה האזרחית מורכבים, כגון מנהרות, גשרים, מחלפים, יישורי קרקע וסלילה, ועד מיזמי דיור ותעשייה, מסחר ובניינים ציבוריים.

 

החברה ביצעה כמה מהפרויקטים המורכבים בישראל, ביניהם חציבת אלפי מטרים של מנהרות עבור בזק, משרד הבטחון, עיריית נתניה ואגוד ערים דן לביוב. החברה מתמחה בבניית גשרים ומחלפים ברחבי ישראל. החברה בנתה גם חלק מקו הרכבת בין נמל התעופה בן גוריון לבין תל אביב וכן חלקים של הקו בין מודיעין לנמל התעופה, לרבות מנהרות וגשרים מורכבים. החברה בנתה בתקופה האחרונה את גשר המיתרים בכניסה לירושלים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x