$
סביבה

מייסד ebay: "יצא לי החשק מההייטק"

מאז שג'ף סקול, מיליארדר יהודי בן 44, מכר את חברת ebay לפני שבע שנים, הוא משקיע מיליונים בפתרון סכסוכים ובאיכות הסביבה דרך הקרן לאיומים דחופים שהקים. "אם הסכסוך במזרח התיכון ונושא התפלת המים לא ייפתרו בעשר השנים הקרובות", הוא אומר, "העולם יירד על ברכיו"

רויטל חובל 11:3230.08.09

כמאמר הקלישאה, לפעמים מעשה אחד יכול לשנות לך את החיים. לג'ף סקול, יהודי בן 44 שנולד בקנדה, זה קרה כאשר ייסד את ebay ומונה לנשיאה הראשון ב־1996. החדשנות הגאונית שהביאה ebay לארצות הברית, ובהמשך לשאר העולם, הפכה את סקול למיליארדר.

מה דעתך על מניית EBAY:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

 

אם תשאלו אותו, הרבה מים עברו מתחת לגשר מאז פרצה ebay לשוק העולמי. אבל כל זה מאחוריו. כיום, כאשר כיסיו גדושים, סקול מעדיף להתרכז בדברים גדולים כמו שלום עולמי, ומשקיע את מרבית מרצו בתחום הפילנתרופיה.

 

במקביל להפקת סרטים במסגרת חברת ההפקות Participant Media שבבעלותו, שמקדמת אג'נדה ירוקה, הודיע סקול השנה על הקמת קרן חדשה ל"איומים דחופים". הקרן מנוהלת על ידי לארי בריליאנט, שניהל את הזרוע הפילנתרופית של גוגל, ומטרתה בין השאר להילחם בהשלכות של שינוי האקלים על העולם ובסכסוך במזרח התיכון.

 

לישראל מגיע סקול עם משלחת ה־ELDERS, קבוצה של 12 מנהיגי עולם לשעבר המנסים לקדם שלום עולמי. הפמליה הגדולה, שכללה בין היתר את נשיא ארה"ב לשעבר ג'ימי קרטר, הבישוף וחתן פרס נובל לשלום דזמונד טוטו ועוד, הגיעה לבקר בוואדי פוקין שליד צור הדסה כדי לראות מקרוב פרויקט שזכה לאחרונה לתמיכת קרן סקול בסכום של 750 אלף דולר.

 

הפרויקט, שיזם ארגון ידידי כדור הארץ במזרח התיכון, מנסה לקדם שכנות טובה בין תושבי ואדי פוקין לתושבי צור הדסה, תוך מאבק משותף נגד תוואי גדר ההפרדה שעומדת לחצות בין שני היישובים.

 

"הקרן שלי משקיעה במיזמים חברתיים, ואחד מתחומי המפתח הוא איכות הסביבה. אנחנו עושים זאת, בין השאר, דרך תרומות של מיליוני דולרים לארגוני צדקה שונים בעולם. הקמנו קרן חדשה במזרח התיכון, שאני מקווה שתוכל ליצור שינוי בקהילות רבות באופן שיטתי. במסגרת הקרן החדשה אנחנו עוסקים בנושאים מרכזיים כגון נשק גרעיני, מגיפות, התפלת מים ושלום במזרח התיכון. בשביל לארי בריליאנט ובשבילי נושא המזרח התיכון הוא חדש, אך יש לי כמה רעיונות לפרויקטים חדשים".

 

ג'ף סקול ג'ף סקול צילום: בלומברג

 

אנרגיה סולארית בכפרים נידחים

 

אתה מתכוון להשקיע בחברות מסוג זה בישראל?

"בעבר עבדתי עם IVN (רשת הון סיכוי לישראל), שעוסקת בסוגי אנרגיה אלטרנטיבית ומכוניות חשמליות. אני בהחלט משקיע בחברות כאלה בארה"ב, אבל עדיין לא ממש התחלתי לעסוק בזה בישראל. אחת הסיבות שהגעתי לכאן היא כדי לחפש פה הזדמנויות. אתמול בערב סעדתי עם כמה אנשי עסקים מובילים בישראל. זו רשימה די ארוכה, אבל את יכולה לדמיין לעצמך שמדובר במשקיעים גדולים וחשובים (עידן ובתיה עופר, אפרת פלד, עמי הראל, יעקב פרי, עפרה שטראוס, אהרון פוגל, חמי פרס וניר בורנשטיין - ר"ח).

 

"לדעתי זה מאוד מרגש לראות דברים כמו בטר פלייס שמפתחים כאן בישראל. אני מנסה להתמודד עם בעיות מהותיות בעולם, כגון שינוי האקלים והתכלות של סוגי אנרגיות, ולדעתי אפשר לטפל בהן בכמה צורות. לדוגמה, אפשר להשקיע בחברת אנרגיה סולארית, או להקים קרן פילנתרופית של יזמים פרטיים שמנסים להפיק אנרגיה סולארית בכפרים נידחים, או לחלופין לעשות זאת דרך הפקה של סרט. בשבילי, זה למצוא איזון בין כל הדברים האלה".

 

מצאת בישראל תחום עסקי שמעניין אותך כהשקעה עתידית?

"מה שמצאתי זה רצון של אנשי עסקים ישראליים להיות מעורבים בפרויקטים חברתיים. חברות כמו סיסקו או אינטל עושות מיקור חוץ ומעסיקות עובדים פלסטינים. שיתוף פעולה כזה טוב לשני הצדדים. זה מסוג הדברים שעשויים להיות משתלמים מבחינה כלכלית, ויש לזה כמובן היבט חברתי. אני מאמין שפיתוח כלכלי עשוי להביא שלום לאזור".

 

כבר יוצאים מהמשבר

 

יש עוד משהו שהיית רוצה להתמקד בו בבעיות איכות הסביבה?

"ביקרתי בישראל בפעם האחרונה לפני ארבע שנים, וזה מצוין לחזור לכאן. הביקור כאן עזר לי להבין את הלך הדברים. אני חושב שישראל היא אחת המדינות היחידות שיודעות לנצל היטב את משאבי המים שלרשותה, ויש לה טכנולוגיות מצוינות עבור זה. התחום הולך ומשתפר ולמדתי רבות על הנושא של התפלת מים. כמו כן, גיליתי שיש הרבה פתרונות לאנרגיה חלופית שמקורם בישראל. דבר אחד אני יכול לומר על הקהילה העסקית בישראל: אנשי העסקים שהכרתי כאן הם חכמים, בעלי מוסר עבודה גבוה ומצליחים מאוד. כולם מסכימים ששלום ויציבות יסייעו רבות לעסקים שלהם. זה הולך יד ביד.

 

"אני חושב שהשקעה עסקית יכולה לפתור בעיות גדולות ברחבי העולם. שינויים במזג האוויר, שלום במזרח התיכון והתפלת מים הם נושאים שאם לא ייפתרו בתוך חמש עד עשר שנים, הם יגרמו לעולם לרדת על ברכיו. אני חושב שצריך לטפל בנושאים אלה, ואפשר להשקיע בחוכמה באזורים שונים כדי שלכולנו יהיה טוב".

 

המשבר הכלכלי כבר מאחורינו?

"זאת שאלה קשה. כל הממצאים מצביעים על כך שאנו יוצאים מהמשבר. באופן אישי, אני חושב שזה עומד להיות תהליך ארוך יותר ממה שאנו מדמיינים. כמו כן, קיים הנושא של שפעת החזירים, שאמנם לא גורמת ליותר מקרי מוות משפעת רגילה, אך הרבה אנשים יחלו בה וזה ישפיע גם בהיבט הכלכלי".

 

מה דעתך על אופן טיפולה של ישראל במשבר? אתה מכיר את הכלכלה הישראלית?

"לא יותר מדי. זה לא נראה נושא מרכזי לשיחה כאן, אולי זה היה ההפך לפני חצי שנה".

 

מה לגבי חזרתך להייטק?

"יצא לי החשק מההייטק. מכרתי את ebay לפני שבע שנים ומאז הייתי מרוכז בקרנות ובפרויקטים אחרים".

 

יש סיכוי שתעבור לישראל?

"אני אוהב את ישראל ואני יהודי, אבל רוב העסקים שלי נמצאים בדרום קליפורניה, אז בינתיים אני סבור שלא. אלא אם אמצא כלה בישראל".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x