$
דעות

במת כלכליסט: זה הזמן לציונות חדשה

זה הזמן לעודד קידום תעשייה כחול־לבן שתציב את פתרון משבר המים בראש סדר העדיפויות הלאומי

משה גאון 07:2512.07.09

מסלולם של רוב הצעירים הישראלים בימים אלו כולל לימודים מייגעים לבגרויות, גיוס לצבא, טיול חובק עולם, וחזרה למירוץ למיליון - בחירת מסלול לימודים שיקנה נקודת פתיחה אופטימלית לקריירה מבטיחה ומכניסה. אם תבדקו מהם המקצועות הנתפסים בקרב אותם צעירים ככאלו שיבטיחו להם רמת הכנסה

גבוהה, סביר להניח שתקבלו תשובות דוגמת לימודי הנדסה על תחומיה השונים, ראיית חשבון, כלכלה, ואולי אפילו משפטים.

 

לצערי, בגלל המציאות הישראלית העגומה, שבה אנו רואים חדשות לבקרים מפעלים שנקלעים לקשיים המביאים לצמצומים ולעתים אף לסגירה, בצד תעשיות רבות שפונות לייצור במזרח או במדינות שכנות משיקולי עלות, סביר להניח שרבים מאותם צעירים לא ימצאו עבודה בתום לימודיהם האקדמיים.

 

תעשייה ישראלית רחבת היקף מפרנסת אלפי בתי אב במדינת ישראל והיא גורם ראשון במעלה לצמיחה ושגשוג. קל לזכור שישראל מובילה בתעשיית ההייטק, התרופות והביוטכנולוגיה, אך חשוב להדגיש שעוד ענפים רבים, המשתייכים דווקא לתעשייה המסורתית, הם הבסיס להמשך קיומה של תעשייה כחול־לבן. משק בריא הוא בסופו של דבר משק יצרני, המספק תעסוקה לאוכלוסייה המקומית, ואשר מסוגל להתאים את עצמו לרוח הזמן המשתנה.

 

תעשייה בלי הגנות

 

מדינות רבות, בשונה מישראל, נוקטות הגנות על התעשייה המקומית. בהיעדר הגנות אלו בישראל, נוצר מצב שלפיו מדינות זרות בעצם "מייצאות את האבטלה" שלהן לישראל. זה כבר כמה שנים שהתעשיינים הישראלים יוצאים בקול הקורא לנקוט מדיניות ממשלתית בכל הנוגע להעדפת תוצרת כחול־ לבן במכרזים של חברות ציבוריות וגופים ממשלתיים. זאת, כמובן, בהנחה שהתעשייה הישראלית עומדת במחיר ובאיכות. פנייה לביצוע רכישות ממשלתית מחו"ל בשעה שמפעלים ישראליים רבים נאבקים כדי לשרוד את קיומם היומיומי היא תיאטרון האבסורד בהתגלמותו.

 

המשבר הכלכלי הנוכחי רק מדגיש את ההכרח שבשינוי חוק חובת המכרזים, כך שיכלול העדפה לתעשייה כחול־לבן בפרויקטים תשתיתיים, מתוך שימת דגש על פרויקטי BOT שבהם מעורב הסקטור העסקי. שינוי זה יגביר את מעורבות הסקטור העסקי בעשייה הציבורית, וייתן תמריצים לרכישות תוצרת ישראלית.

 

המים כמנוף

 

תעשיית המים הענפה שהתפתחה בישראל לאורך השנים כוללת תעשייה מסורתית בצד תעשייה מתקדמת, ובכלל זה ידע ומיומנות בביצוע פרויקטים הקשורים בהתפלה, בהשבחה ובטיוב מים, וכן במחקר ובפיתוח טכנולוגיות חדשות הקשורות בתחום המים. המוח הישראלי אינו מפסיק לחשוב על דרכים חדשות ויצירתיות להתמודד עם גזירות הטבע.

 

בתקופה זו, שבה ישראל סובלת ממחסור חמור במים, חשוב להבין את הפוטנציאל האדיר הטמון בתחום המים והאנרגיות המתחדשות. המצב הזה, שישראל סובלת ממחסור במים לאורך שנים, מחייב התבוננות פנימה כדי לראות כיצד אפשר לנצל את הידע והניסיון של התעשייה הישראלית, כך שזו תשמש מנוף להתמודדות עם המשבר הכלכלי ועם משבר המים עצמו. יש להציב את פיתוח האנרגיות החלופיות ואת פתרון משבר המים בראש סדר העדיפויות הלאומי, ולאפשר למוח הישראלי להוכיח את יצירתיותו. ניצול משאב זה ומינופו לטובת שיתופי פעולה עם שכנינו אף יתרום ליצירת יציבות באזור.

 

זוהי העת ל"ציונות חדשה", שתגדיר יעדים חדשים, ותאפשר לחברה הישראלית להשקיע את מרצה בחלום ובאתגרים חדשים. ציונות חדשה שתגדיר את חזונה של ישראל המודרנית, שתגדיר מחדש יעדים הגדולים מכולנו יחד, יעדים שיעוררו שוב את הגאווה הלאומית וידחפו אותנו קדימה. ציונות אשר תעודד קידום ופיתוח תעשייה כחול־לבן ואשר תציב את פיתוח האנרגיות החלופיות ואת פתרון משבר המים בראש סדר העדיפויות הלאומי.

 

הכותב הוא יו"ר קבוצת גאון

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x