$
בארץ

בלעדי - ממששת את האיום: סולתם מפטרת ומוציאה לפנסיה 120 עובדים

ההחלטה על הפיטורים התקבלה בעקבות ביטול של כמה עסקאות ענק בקזחסטן ובמדינות נוספות, והקפאת הזמנות של משרד הביטחון. השבוע ייפגש מנכ"ל החברה עם משרד התמ"ת כדי לקבל סיוע ולנסות למנוע את הפיטורים

מיקי פלד 07:0319.05.09

סולתם מערכות מיקנעם עילית, המייצרת מערכות נשק לתעשיית הביטחון הישראלית, תפטר כ־90 עובדים ועוד 30 ייצאו לפנסיה מוקדמת, כך נודע ל"כלכליסט". זאת לאחר שבתחילת החודש הודיעה החברה להסתדרות כי היא מעוניינת בפיטוריהם של 150 עובדים מתוך 400 העובדים המועסקים בחברה כעת. ככל הנראה

ייכנסו הפיטורים לתוקף ב־1 ביוני.

 

לדברי מקורבים להנהלת החברה, הפיטורים הם תוצאה של המצב הכלכלי שאליו נקלע המפעל לאחר ביטול של כמה עסקאות ענק בקזחסטן ובמדינות נוספות, שלטענת הנהלת סולתם, חייבות מאות מיליוני דולרים לחברה. עם זאת, שירות הביטחון הקזחי הודיע לפני כחודש כי חברות ישראליות מכרו למדינה ציוד צבאי פגום וזו הסיבה לביטול העסקה, שהיקפה מוערך במאות מיליוני שקלים.

 

עוד מקור צרות לחברה הוא משרד הביטחון, שמקפיא רכישת ציוד מרגמות ומערכות תותחים בשל אי־ודאות בנוגע לגודלו של תקציב המשרד ב־2009 וב־2010. החברה החלה לייצר מערכות עבור צה"ל לאחר מבצע עופרת יצוקה, אך עד אישור תקציב המדינה, משרד הביטחון וצה"ל אינם מתכוונים לחדש באופן רשמי את ההזמנות.

 

השבוע ייפגש מנכ"ל החברה דודו מרסיאנו עם נציגים בכירים של משרד התמ"ת, במטרה לבדוק אפשרות לקבל סיוע המוגדר בסדר גודל "משמעותי". שר התמ"ת בנימין בן אליעזר מעורב בנושא, והורה לדרגים המקצועיים במשרד לקיים פגישה עם נציגי סולתם.

 

הפיטורים וההפרשה לפנסיה של העובדים נעשו לאחר מו"מ עם נציגי ההסתדרות במרחב העמקים. גורמים בהסתדרות אומרים כי לא היתה ברירה אלא להסכים לפיטורים, שכן במפעל אין כרגע הזמנות. זאב ליברמן, יו"ר מרחב העמקים בהסתדרות, אמר ל"כלכליסט": "איני מאמין שאלה שהולכים הביתה ימצאו עבודה. יקנעם משופעת בעיקר בחברות הייטק, ואנחנו יודעים מה המצב שם כרגע".

 

העובדים, שהוותיקים בהם מרוויחים עד 8,000 שקל בחודש, יקבלו פיצויים מוגדלים של עד 222%, בעוד שאלה היוצאים לפנסיה יקבלו מענק חד־פעמי שלגביו מתנהל כעת משא ומתן.

 

מחברת סולתם נמסר כי הנהלת החברה פועלת מול משרד הבטחון והתמ"ת כדי לקדם פתרונות שיסייעו למפעל בתקופת המשבר.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x