שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
משפט

שומרים על אנונימיות: נדחתה תביעה לחשוף פרטים של גולשים שאיימו על חיי מרצה

ביהמ"ש המחוזי בחיפה קבע כי בהודעות מייל שנשלחו למרצה לאדריכלות אין עילה לתביעה לפי חוק איסור לשון הרע

איתי הר אור 11:1917.05.09

בית המשפט המחוזי בחיפה דחה בימים האחרונים תביעה של מרצה באקדמיה נגד חברת נטוויז'ן לחשוף פרטי גולשים, בטענה כי הוציאו נגדו לשון הרע ואיימו על חייו. בתביעה, שהוגשה בידי מרצה לאדריכלות, ביקש התובע להורות ל-013 נטויז'ן לחשוף את פרטיו של גולש באינטרנט, אשר לטענתו שלח לו

הודעות דואר אלקטרוני והודעות באמצעות פורום מסוים הכוללות איומים על חייו ותוכן פוגע.

 

בין היתר, טען התובע כי נשלחו אליו הודעות בפורום אדריכלות ולפיהן "רק עוד קצת אתה תרצה על אדריכלות בבית קברות", וכי לתיבת הדוא"ל שלו נשלחה הודעה לפיה "נוכל מניאק דרוש לך קבר לא עובד חדש". עוד טען התובע כי בפורום האדריכלות, שהוא אחד ממנהליו, הגיעו הודעות שהן לשון הרע בנושא התנהלותו המינית עם סטודנטית ממוסד הלימוד.

 

בית המשפט בחן את השאלה אם בידי התובע עילה המקנה לו זכות לקבל סעד של חשיפת פרטיו של הגולש ששלח את ההודעות. נטויז'ן טענה, באמצעות עו"ד לירון פרמינגר ממשרד עוה"ד רונן ברק ושות', כי האנונימיות ברשת האינטרנט היא ערך חשוב שיש לשמר אותו וכי חשיפת פרטי גולשים עומדת בסתירה לכך. עוד טענה 013 נטויז'ן כי חשיפת הפרטים לא תסייע שכן ייתכן ומדובר ביותר מאדם אחד שכתב מכתובת ה-IP ואולי הכתובת נגנבה על ידי זה ששלח את ההודעות.

 

בפסק הדין, סקר בית המשפט את ההלכות השונות המתגבשות בבתי המשפט, וקבע כי על פי הגישה המסתמנת, לפיה יש לחשוף פרטי גולשים רק אם הם מקימים עילת תביעה לפי חוק איסור לשון הרע, יש לקבל את עמדת 013 נטויז'ן. בית המשפט קבע כי ההודעה השלישית נשלחה אל תיבת הדוא"ל ולא פורסמה ברשת האינטרנט. עוד קבע בית המשפט כי בהודעה שבה נאמר "רק עוד קצת אתה תרצה על אדריכלות בבית קברות" אין עילה לתביעה על פי החוק, וכך גם לגבי ההודעה השלישית לפיה "נוכל מניאק דרוש לך קבר לא עובד חדש", שכן הדבר יכול להיתפס כסגנון ביטוי בלתי ראוי שיש לגנותו, אולם אינו עולה כדי פרסום פוגע כמשמעו בחוק איסור לשון הרע.

 

בית המשפט דחה את תביעתו של המרצה לאדריכלות וחייב אותו בהוצאות משפט בסך עשרת אלפים שקל.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x