שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
משפט

היום: ההכרעה האם הוצאות טיפול בילדים יוכרו לצורכי מס

ההערכות במערכת המשפטית הן שבית המשפט יהפוך את פסק הדין התקדימי ויקבל את עמדת המדינה בנושא, שלא להתיר את ההכרה בהוצאה

הדר קנה 07:0730.04.09

בית המשפט העליון צפוי לפרסם היום את הכרעתו באחת מהסוגיות שהסעירו את המדינה בשנה החולפת: ההכרה בהוצאות גן ילדים ומטפלת לצורכי מס הכנסה. זאת לאחר שבאפריל 2008 השופט מגן אלטוביה מבית המשפט המחוזי בתל אביב קיבל את עמדתה של עו"ד ורד פרי, אם לשני ילדים, וקבע בפסק דין תקדימי

כי הטיפול בילדים הוא הוצאה לשם ייצור הכנסה, ולכן היא מותרת לניכוי מהכנסה. השופט אישר הכרה של %100 מהוצאות מס על מטפלות ו־66.6% מההוצאות על גן ילדים או מועדונית.

 

רשות המסים מיהרה להגיש ערעור על החלטתו של אלטוביה, ואף הודיעה שלא תאשר הכרה בהוצאות עד להחלטת בית המשפט העליון בנושא. התנגדותה החריפה של הרשות לפסק הדין נגזרת מההשלכות התקציביות האדירות שיש לטענתה לפסק הדין. מנהל רשות המסים יהודה נסרדישי הודיע במהלך השנה כי עלות היישום של פסק הדין תעמוד על כ־16 מיליארד שקל. "אם אני הייתי יודע שצפויה לי הפתעה כזו לא הייתי עושה הפחתת מס, הייתי שומר את הכסף", אמר.

 

רשות המסים והאוצר אף הסבירו בבית המשפט כי בשנה של משבר כלכלי וגירעון עצום הצפוי בגביית מסים, על אחת כמה וכמה אין לקבל את פסק הדין.

 

עו"ד משה שקל, המייצג את ורד פרי בהליך, התנגד לתפיסתה של רשות המסים וסבר כי האנלוגיה של הרשות היא לא נכונה. לדבריו, אין קשר בין הגירעון לבין העובדה שהורה מחויב לשמור על הילד שלו עד גיל 14. "הוצאות מטפלת זה הוצאה לצורך הכנסה לא פחות מאשר הוצאות המזכירה", אמר שקל.

 

אף שבית המשפט המחוזי התיר את ההוצאה, רוב ההערכות במערכת המשפטית הן שבית המשפט העליון יהפוך את פסק הדין התקדימי של אלטוביה ויקבל את עמדת המדינה בנושא, שלא להתיר את ההוצאה. כל פסיקה אחרת צפויה להביא לביטול פטורים, העלאת מסים ואף דיון מחודש במערך המיסוי של המדינה.  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x