שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

הרכבת מתקפלת: פרסמה קריטריונים חדשים להעסקת תצפיתנים

אלה פותחים פתח להחזרתם לעבודה של התצפיתנים הערבים שפוטרו, לאחר שסעיף השירות הצבאי למעשה בוטל כתנאי קבלה לעבודה

מארק שון 16:1223.04.09

ארבעה ימים בלבד אחרי הדיון בבית הדין לעבודה, בעניין פיטוריהם של כ-40 תצפיתנים ערבים, הנהלת רכבת ישראל החליטה היום על (ה') קריטריונים חדשים לגיוס תצפיתנים, תוך שהיא פותחת פתח להמשך העסקתם של המפוטרים.

 

כזכור, בתחילת חודש מרץ קיבלו כ-40 מעובדי חברת כוח האדם

"השמירה", המועסקים כתצפיתנים ברכבת, מכתב פיטורים. מהסברים בעל-פה הבינו העובדים, שתנאי המכרז השתנו מאלה שהיו בזמן ההחלטה על העסקתם, ושירות צבאי התווסף כתנאי הכרחי לעבודה.

 

העובדים עתרו נגד הפיטורים ובמסגרת הדיון שנערך בתחילת השבוע בבית הדין האזורי לעבודה בתל-אביב, הציעה הנהלת הרכבת פשרה, לפיה כל עובד ערבי עם וותק של שנה כתצפיתן, יוכל להמשיך את עבודתו, כאשר הוותק יהיה שווה ערך לשירות צבאי. במסגרת הדיון, סירב נציג העובדים, עו"ד תאופיק טיבי, לפשרה בטענה כי מדובר ב"הצעה שמכשירה תנאי לא חוקי".

 

כאמור, במסגרת הקריטריונים שמתפרסמים היום, הלכה הנהלת הרכבת כמה צעדים נוספים לקראת התצפיתנים הערביים ולמעשה נסוגה מהדרישה העקרונית לשירות צבאי כתנאי לעבודה. ברכבת החליטו להוסיף עוד מספר תנאים, בעזרתם יוכל העובד להתקבל לעבודה, ביניהם: עבודה בחברה, מוסד או ארגון בעל מבנה ארגוני היררכי, ניסיון עבודה במשמרות של לפחות 8 שעות בכל משמרת, תוך התנהלות עצמאית ורציפות תעסוקתית של לפחות 18 חודשי עבודה במקום אחד.

 

הנהלת הרכבת אף הכלילה בפרמטרים החדשים את הצעת הפשרה שלה מהדיון וקבעה, כי היא תכיר בניסיון של 12 חודשים בעבודה כתצפיתן בשירות הרכבת, כמקביל לדרישות הניסיון המתבקש.

 

ברכבת ישראל מציינים, כי "הניסיון המקצועי מלמד, שבמקרה בו מדובר בתפקידי ביטחון ובטיחות, שמטרתם שמירה על חיי אדם - דרישת השירות הצבאי היא דרישה עניינית ומתבקשת".

 

עוד נמסר מהרכבת, כי "בשל חשיבות תפקידם של מפקחי המפגשים, החליטה הרכבת להשוות את תנאי העסקתם לתנאי אנשי הביטחון של הרכבת, תחת ההנחה, שבטיחותם של נוסעי הרכבת חשובה בדיוק כמו ביטחונם".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x