$
בארץ

בלעדי - התייעלות נוסח ביה"ח בני ציון: דפי הציור לילדים חושפים מידע רפואי

במקום לגרוס מסמכים שכוללים מידע על מטופלים במחלקה הפנימית, הם הועברו למחלקת הילדים כדי לשמש כדפי טיוטה בפינת היצירה. התוצאה: פרטים רגישים על חולים ונבדקים במחקרים זמינים לעין כל. בני ציון: "הופתענו לשמוע על כך. ננקוט צעדים מחמירים"

עמיר קורץ 07:0119.04.09

במחלקת הילדים בבית החולים בני ציון (רוטשילד) בחיפה יש פינת יצירה שבה הילדים יכולים לשחק ולצייר כדי להעביר את זמן האשפוז. אלא שכדי לחסוך בעלויות, חלק מהדפים שבהם משתמשים במחלקה הם דפי טיוטה שהגיעו ממחלקות אחרות. מסמכים אלה חושפים מידע רפואי סודי ורגיש על מטופלים ועל

נבדקים בניסויים קליניים. .

 

ל"כלכליסט" הגיעה חבילה של דפים כאלה מאב לילדה שאושפזה בשבוע שעבר במחלקת הילדים. כאשר ישב אותו האב עם בתו לצייר הוא נדהם למצוא בדפים את המידע הרגיש. בראש הערימה היה דף ש"הסגיר" מהיכן הגיעה החבילה ועליו נרשם "עבור מחלקת ילדים דפי טיוטה מפנימית ב'". אותו האב החל לעיין בדפים שהיו בערימה הזו: פקסים, מכתבים פנימיים, מכתבים לגורמי חוץ ומסמכים רבים המכילים מידע רפואי סודי על חולים ועל אנשים שעברו מחקרים רפואיים במחלקה עם שמותיהם של האנשים, פרטיהם האישיים, התרופות שבהן טופלו ותרופות שנבדקו עליהם במסגרת מחקר, התסמינים שנמצאו, דיווח על מקרים חריגים ועוד.

 

כך, למשל, היה בערימה מכתב ששלח מנהל מחלקה פנימית ב' פרופ' אריה אוליבן לבית אבות בנוגע לאחת המטופלות, ששמה ומספר הזהות שלה מצוינים בכותרת המכתב בהבלטה. "הנ"ל משתתפת במחקר במחלקתנו ומקבלת (כאן מופיע שם התרופה) 100 מ"ג ליום", נכתב. "יש לתת לה שני כדורים, רצוי בשעות הבוקר... לא נצפו תופעות לוואי מיוחדות ואין אינטראקציות עם התרופות הקבועות". דף אחר הוא מכתב שנשלח לרופא מסוים ועליו חתום סגן מנהל מחלקה פנימית ב' ד"ר אלעד שיף.

 

מהמכתב אפשר ללמוד לעומק את מצבה של מטופלת ששמה מצוין על הדף. "הגברת נמצאת במעקב במרפאתנו במסגרת מחקר שבו נבדקת יעילות קומדין ריברוקסבן במניעת אירועים תסחיפיים בחולים עם פרפור עליות כרוני", נכתב שם. בהמשך המכתב מפורט כיצד הגיבה הגברת לטיפול שניתן לה והמלצות להמשך טיפול: "חידוש קומדין במסגרת קופת חולים, פרופיל אנזימי כבד כל שבועיים, US כבד".

 

בערימה היו גם דפים עם פרטים של עובדים, כמו למשל טופס הזמנת שם משתמש חדש למתאמת מחקר, טופסי הסכמה של חולים להשתתפות במחקר בעברית וברוסית, טפסים שנשלחו לוועדת הלסינקי וגם למנהל בית החולים ד"ר אמנון רופא, המודיעים על אירועים חריגים שארעו למשתתפים במהלך ניסוי ואפילו טופס שמסכם מחקר שנערך במחלקה עם פירוט מקרי פטירה.

 

לדברי האב שנחשף לדפי הטיוטה, "היו בפינת המשחקים מאות דפים. ברבים מהם פרטים על ניסויים שנערכו, ובחלקם היו גם שמות ופרטים מזהים של האנשים וסוגי טיפולים שהם עברו. בעיניי זה חמור ביותר, מה גם שמחלקת הילדים פתוחה למבקרים ואין שום בעיה לכל אחד לגשת לשם ולנבור בדפים".

 

דובר המרכז הרפואי בני ציון גדי נס בתגובה: "הופתענו לשמוע מכם על הנושא, ואנחנו מודים לכם על כך שהסבתם את תשומת לבנו אליו. זה נראה כיוזמה פרטית לא חכמה והנושא ייבדק. בכוונתנו לנקוט צעדים מחמירים נגד הגורם שעשה זאת".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x