שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
משפט

חשש למעילה של 25 מיליון שקל במזרחי טפחות

בני זוג הגישו תביעה כנגד הבנק בטענה שהעביר כספים מחשבונם שבסניף גן העיר לצד שלישי ללא אישורם. הבנק בתגובה: "מדובר בניסיון לעוקץ"

הדר קנה 18:5425.03.09
שני אנשי עסקים יהודים המתגוררים במוסקבה הגישו היום (ד') לבית המשפט המחוזי בתל אביב תביעה חריפה המעלה חשד כי בוצעה מעילה בסך 25.6 מיליון שקל בבנק מזרחי טפחות. בנק מזרחי בתגובה על הטענות מעלה חשש לניסיון "עוקץ" ומספר כי המשטרה חוקרת את הנושא.

 

מיכאל ואלה אקסלרוד

הגישו את התביעה באמצעות עורכי הדין רם גמליאל ונדב דרזנין. בתביעה הם טוענים כי הבנק אפשר העברת כספים לצד שלישיבלא שקיבל הוראה לכך מבעלי החשבון. לטענתם בכך הפר הבנק את הוראותיו של המפקח על הבנקים, לשם עשיית רווח עצמי.

 

על פי כתב התביעה, בני הזוג אקסלרוד שאינם דוברים עברית, פתחו במהלך 2006 חשבונות בבנק במזרחי טפחות בסניף "גן העיר". השניים טוענים כי הופנו אל הסניף הספציפי הזה של הבנק על ידי מיכאל לויטין, יוצא ברית המועצות לשעבר שהיה בעל קשרים מיוחדים בסניף הבנק.

 

בני הזוג טוענים כי הפקידו בבנק 5.5 מיליון דולר במהלך 2006-2007. על פי כתב התביעה, בחודש אוגוסט 2008, בעת ביקור בישראל, פנו הזוג אל סניף הבנק על מנת למשוך מזומנים והתברר להם להפתעתם כי חשבונם עומד ביתרת חובה של 530 שקל. השניים דרשו לקבל תדפיסי תנועות בחשבונם ולאחר חקירה התברר להם כי במהלך ספטמבר 2006 ועד ינואר 2008 הועברו הכספים באמצעות 23 העברות נפרדות שלא כדין לחשבונו של לויטן באותו הסניף. לטענתם כל העברות הכספים התבצעו על ידי פקידה בשם אלה אשפיז על סמך כתב הוראות שנשלח לכאורה באמצעות הפקס על ידי בני הזוג המאפשר אותם.

 

לטענת הזוג, לאחר גילוי גניבת הכספים התברר כי לויטין מוכר למשטרה וחשוד בזיוף דרכונים ותעודות זהות.

 

בני הזוג טוענים כי הבנק פעל בחוסר מיומנות ובחוסר זהירות בכך שלא מנע פעולה אוטומטית של אישור העברות מסוג זו בלא בקרה ואמצעי בדיקה מינימליים. לטענתם מדובר בהתרשלות במודע של הבנק.

 

בנק מזרחי-טפחות מסר בתגובה: "כבר לפני חודשים ארוכים פתחה המשטרה בחקירה בנושא. נכון לרגע זה, אין בידי המשטרה, למיטב ידיעתנו, כל ממצא המאשש את טענותיהם של אקסלרוד". כמו כן נמסר מהבנק  כי הם חושדים שהיה ניסיון "עוקץ": "אין לנו ספק, כי בבית המשפט ייחשף לאשורו הקשר בין הגב' אקסלרוד למר לויטין, קשר שעל פניו אחראי לניתוב חלק הארי של הכספים מחשבונה לחשבונו. יודגש, כי במעמד פתיחת החשבון הגיעה לסניף הגב' אקסלרוד כשהיא מלווה על ידי מר לויטין, תוך שהיא מציגה אותו כאיש אמונה. על מהות הקשר ביניהם עשויה ללמד העובדה, שכבר במועד הפקדת הכספים הראשונה לחשבונה היא ביקשה להעביר סכום מסוים לחשבונו. מאז, רובן המכריע של העברות הכספים, על פי הוראות הלקוחה, היו לחשבונו של מר לויטין. הלקוחה חתמה בסניף על טופס הוראה טלפונית שמשמעותו אפשרות לבצע פעולות באמצעות פקיד הבנק, בטלפון או בפקס. כל ההוראות בדבר העברת כספים מחשבונה הגיעו בפקס ונשאו חתימה הנחזית להיות זו של הלקוחה".

 

 בקשר לשאלות בעניין בדיקת מקור הכסף שהופקד בחשבון, מסר הבנק: "יובהר כי מזרחי-טפחות בכלל וסניף גן העיר בפרט ממלאים בקפדנות אחר הוראות החוק בנושא איסור הלבנת הון, וכך היה גם במקרה זה. אין לנו ספק, כי לאחר שיוסרו המסכות ויורם המסך מעל העובדות האמיתיות, לא יישאר הרבה מטענותיה של הלקוחה נגד הבנק".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x