שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
סביבה

בלעדי: מפעל חיפה כימיקלים קיבל רישיון עסק

המשמעות: גושפנקה חוקית לפעילותו על רקע הטענות שהוא מזהם, ואפשרות לערוך גיוסי הון חוץ-בנקאיים. היו"ר היוצא: "ניצחון השכל הישר"

נעמה סיקולר 07:0501.03.09

הישג לחיפה כימיקלים: לראשונה מאז הוקם מפעל הדשנים שבמפרץ חיפה (1966) נתנה לו עיריית חיפה רישיון עסק, כך נודע ל"כלכליסט".

 

אף שמדובר ברישיון זמני שניתן למפעל עד סוף 2009 בלבד, מדובר בצעד חסר תקדים מבחינת החברה והמשמעות היא שהמפעל, שבמשך שנים נטען שאינו עומד

בדרישות רישיונות הבנייה ובדרישות איכות הסביבה, הסדיר את הנושאים הללו וקיבל גושפנקה חוקית לפעילותו. נוסף על משמעות המהלך במאבק הארגונים הירוקים נגד המפעל, קבלת רישיון העסק עשויה גם להכשיר גיוסי הון חוץ־בנקאיים של המפעל בעתיד.

 

חיפה כימיקלים מייצר ומשווק דשנים ייחודיים נטולי כלור וכימיקלים לתעשייה, המוצר המוביל שלו הוא חנקת אשלגן. המפעל ממוקם במפרץ חיפה בגדה הצפונית של נחל קישון.

 

מי שחתום על ההישג הזה הוא דווקא היו"ר היוצא של החברה אבי פילוסוף, שאמר בסוף השבוע ל"כלכליסט": "לא רציתי להיות יו"ר של חברה שפועלת ללא רישיון. גם אם מדובר במפעל קטן לשרוכים בתל אביב זו בעיה, ועל אחת כמה וכמה כאשר מדובר בחברה גדולה עם חומרים מסוכנים.

 

כבר ב־2005 קיבלנו על עצמנו התחייבות לעמוד בכל ההיתרים הרגולטוריים, והרגשתי שאם לא נצליח בכך, אני לא רוצה להיות חלק מהחברה. אני מאוד שמח על ההישג. זו אחת הפעולות הברוכות של ההנהלה הקודמת". לדבריו, "אני חושב שזה איתות לעוסקים בתחום שלא ייתכן שבארץ תהיה תעשייה שלא תבין שהסביבה היא חלק אינטגרלי ממנה. אני מקווה שההיתר הזה ישים קץ למלחמה המטופשת על סגירת חיפה כימיקלים. למנהלי החברה יש הון להשקיע בנושא בטיחות, ואני בטוח שהם יעשו זאת".

 

לאורך השנים נמנעה עיריית חיפה מלתת רישיון עסק למפעל שנחשב בזמנו לאחד שאינו עומד בתקני הזיהום וליצרן עיקרי של זיהום אוויר ושפכים. הנושא העיקרי שהיה שנוי במחלוקת בין המפעל לעירייה ולארגונים הירוקים הוא נושא הסכנה הטמונה במכל האמוניה של חיפה כימיקלים. עם זאת בשנים האחרונות השקיעה החברה משאבים רבים בצמצום הזיהום ובמיגון מכל האמוניה.

 

יש תחושה של ניצחון במאבק עם הארגונים הירוקים?

פילוסוף: "זה לא ניצחון על הירוקים, זה ניצחון של השכל הישר על הצהוב. שחיפה כימיקלים תעמוד בכל הדרישות החוקיות זה גם רווח של הירוקים. זה גם ניצחון של השכל על הרגש ועל הביורוקרטיה".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x