$
משפט

שימוע בפרקליטות מיסוי וכלכלה למנכ"ל דורגז לשעבר בפרשת דור כימיקלים

צבי מור, שמרצה בימים אלה מאסר בפרשת קרטל הגז, חשוד בעבירות ניירות ערך בדור כימיקלים, בחקירה שנפתחה בעקבות בדיקת מבקר מיוחד שמונה לבדיקת אי-סדרים בחברה הציבורית

איתי הר אור 20:3424.02.09

יו"ר דור כימיקלים לשעבר, צבי מור, זומן לאחרונה בידי פרקליטות מיסוי וכלכלה לשימוע, טרם הגשת כתב אישום, בפרשת דור כימיקלים, בה הוא חשוד בביצוע עבירות ניירות ערך. גם המנכ"ל לשעבר, מיכאל ינובסקי, זומן לשימוע.

 

מור, שכיהן בעבר כמנכ"ל דורגז, מרצה בימים אלה מאסר שנגזר

עליו בגין הרשעתו בפרשת קרטל הגז. במסגרת הרשעתו זו, נגזרו על מור 4 שנות מאסר וכמיליון שקל קנס.

 

נגד השניים עומדים חשדות של עבירות ניירות ערך וקבלת דבר במרמה, המתמקדים בפעילויותיהם של מור וינובסקי מול חברת כרמל כימיקלים, שבשליטת משפחת דנקנר. על פי החשד, בשנים 1996-2004, בהיותם נושאי משרה בחברת דור כימיקלים הציבורית, ביצעו השניים עסקאות המוגדרות כעסקאות של בעלי עניין, עם חברה פרטית, דבר המחייב אותם בגילוי נאות בפני ישיבות הדירקטוריון.

 

החשדות התגבשו לאור מסקנות של מבקר מיוחד שמונה לצורך בדיקת אי-סדרים בחברה הציבורית דור כימיקלים. דו"ח המבקר המיוחד הביא לפתיחת חקירה של רשות ניירות ערך, שהחלה לפני 3 שנים. דו"ח המבקר קבע, בין היתר, כי בין השניים לבין כרמל נעשו עסקאות שחייבו גילוי נאות, כי מערכת היחסים עם כרמל חרגה מהגדרת יחסים של ספק-לקוח כפי שהיו נהוגים עם חברות אחרות עמה הייתה דור כימיקלים בקשר, והכל בניגוד לחוות דעת משפטית שקיבלה דור כימיקלים. על פי החשד, פעילות זו הסבה הפסדים לחברה הציבורית, והדיווחים לציבור לא שיקפו את הפעילות.

 

במקרים אחרים, כך העלה הדו"ח, ביצעה דור כימיקלים עיסקאות שלא כיסו את העלויות שלה, בין היתר, בכך שמכרה לכרמל כימיקלים חומרים כגון פורמלין, באופן שהסב לדור כימיקלים הפסד, זאת לעומת מכירת אותם כימיקלים לחברות אחרות, שכן הניבו רווח תפעולי.

 

עוד העלה הדו"ח, כי מור וינובסקי קיבלו מדור כימיקלים הלוואות והטבות בשווי של כ-16 מיליון שקל, זאת למרות שהובילו מהלכים אינטנסיביים של רכישת חברות ומפעלים ברחבי העולם, דבר שהביא בסופו של דבר את דור כימיקלים להפסדי עתק.

 

רשות ניירות ערך, שפתחה בחקירה בעקבות מסקנותיו של המבקר המיוחד, חקרה גם את בעלי השליטה בדור כימיקלים, גיל ושמואל דנקנר ואת הדירקטורים שמי שאלתיאל, אביגדור קלנר ורימון בן-שאול.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x