שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

אחרי תלאות רבות: כביש הרוחב 431 ייפתח הלילה לתנועה

הכביש, שהסב עד עתה נזקים כבדים לקבלנית דניה סיבוס שבשליטת לב לבייב, הוא כביש הרוחב הארוך בישראל, המסתייע לאורך 22 קילומטרים. דניה תקבל מענק הקמה של 400 מיליון שקל ועוד 120 מיליון שקל בשנה עבור תפעול הכביש

גיא מי-טל 18:0904.02.09

לב לבייב יכול קצת לחייך: כביש הרוחב 431, שעד כה הסב לו הפסדים כבדים, ייפתח הלילה (בין ד' ל-ה') לתנועה ויתחיל להכניס כסף. אחרי שנתיים וחצי של עבודה ושניים וחצי מיליארד שקל שהושקעו בו, על-ידי דניה סיבוס, חברת הבת של אפריקה ישראל, שבבעלות לבייב, אישרה היום (ד') החברה הלאומית לדרכים (מע"צ) את פתיחת הכביש לתנועה במועד המתוכנן, לאחר שהושלמו כל העבודות.

 

 

כביש 431 הוא כביש הרוחב הארוך בישראל, המשתרע מנתיבי איילון (20) במערב ראשון לציון ועד כביש ירושלים-ת"א (1),  לאורך 22 ק"מ. זהו כביש מהיר, דו-מסלולי ותלת נתיבי. לאורכו כעשרה מחלפים לכבישי האורך, המחברים לישובים כראשון לציון, רמלה, נס-ציונה, באר יעקב ומודיעין.

 

על-פי תנאי הזיכיון, תקבל דניה סיבוס כבר עתה מהמדינה מענק הקמה של כ-400 מיליון שקל. עד כה קיבלה דניה כ-90 מיליון שקל עם פתיחת מחלף ענבה. בנוסף תקבל החברה 120 מיליון שקל בשנה עבור תפעול הכביש במשך 22.5 שנות הפעלתו. הכנסה נוספת היא "אגרת הצל", בסך חצי שקל עבור כל רכב שייסע לכל אורכו של הכביש, או 2 אג' לכל קילומטר.

 

כביש 431 הינו המכרז התחבורתי הראשון המבוצע בארץ בשיטת PFI - Private Finance Initiator. לפי השיטה, שנבנתה במשותף על-ידי משרדי האוצר והתחבורה, הזכיין מקים את הכביש במימונו, מתחזק ומתפעל אותו במשך 25 שנה ומקבל תשלום מהמדינה בתקופת הזיכיון.

 

מנכ"ל מע"צ, אלכס ויז'ניצר, אמר כי "הכביש החדש יביא להפחתת עומסי התנועה בכביש מס' 1 ולהגברת הנגישות שבין דרום ומזרח המדינה, לבין אזור גוש דן".

 

שר התחבורה, שאול מופז, אמר כי "שיתוף הפעולה המוצלח עם הסקטור הפרטי מעודד אותנו להמשך מעורבותו בפרויקטים של תשתיות". עם זאת, ברקע מתנהלות תביעות של דניה נגד המדינה, בסך חצי מיליארד שקל, שלטענתה מגיעים לה.

 

מנכ"ל דניה סיבוס, אילן בן גיגי, אמר כי "השלמת הכביש היא עדות ליכולתה של דניה סיבוס, שרואה בפרויקט זה את אחד מן הפרויקטים החשובים בביסוס מעמדה של החברה כזכיינית וקבלנית של פרויקטים תחבורתיים בישראל".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x