$
בארץ

הפרקליטות: ארה"ב תעניק חסינות חלקית לטלנסקי

משרד המשפטים האמריקני הודיע כי עדותו של העד המרכזי בפרשת מעטפות הכסף בה חשוד ראש הממשלה לא תשמש כראיה ישירה בהליכים פליליים אפשריים נגדו בארה"ב. טלנסקי נדרש להגיע בהקדם לישראל ולהשלים את עדותו

איתי הר אור 16:2125.01.09

הפרקליטות הודיעה בימים האחרונים לסנגורו של משה (מוריס) טלנסקי, עו"ד ז'ק חן, כי לעדותו של טלנסקי בבית משפט ישראלי תינתן חסינות חלקית מפני שימוש בהליכים פליליים אפשריים נגדו בארה"ב.

 

ההודעה נמסרה לפרקליטיו, בהמשך לפגישתם עם פרקליט המדינה ומכתבו אליהם מה-21

באוגוסט 2008, שבהם דנו הצדדים בפנייה לרשויות בארה"ב בעניין השימוש האפשרי שייעשה בעדותו של טלנסקי בהליכים אפשריים בארה"ב.

 

מהמכתב ששלחה הפרקליטות לסנגורו של טלנסקי עולה כי ב-9 בינואר 2009 התקבל מענה מהמחלקה הפלילית ליחסים בינלאומיים במשרד המשפטים של ארה"ב, לפיו בכוונת הרשויות בארה"ב להעניק חסינות מסויגת לעדותו העתידית של טלנסקי בבית המשפט בישראל.

 

על פי הודעת משרד המשפטים האמריקני, לעדותו של טלנסקי בישראל תינתן חסינות, והיא לא תשמש כראיה ישירה בהליכים פליליים אפשריים נגד טלנסקי בארה"ב. עם זאת, ציינו במשרד המשפטים האמריקני כי יתכן שיעשה שימוש בעדותו של טלנסקי בישראל "בנסיבות אחרות", כהגדרת הרשויות בארה"ב.

 

על פי תשובת משרד המשפטים בארה"ב, שימוש בדבריו של טלנסקי בבית משפט ישראלי יכול שיהיה במציאת רמזים וכיווני חקירה של משרד המשפטים בארה"ב, או לשימוש בחקירה נגדית של טלנסקי, במידה ויעיד בהליך בארה"ב.

 

במכתבה של הפרקליטות, באמצעות עו"ד אורי קורב, סגן בכיר לפרקליט מחוז ירושלים, לסנגוריו של טלנסקי, נכתב "נזכיר, כי מר טלנסקי התחייב בבית המשפט, ללא תנאי, להגיע לישראל כדי להשלים את עדותו. לפיכך, בלי קשר למענה האמור של הרשויות בארה"ב מחויב מר טלנסקי להתייצב בפני בית המשפט בישראל להשלמת עדותו".

 

עוד הוסיף עו"ד קורב כי "אנא הודיענו בהקדם מתי מתכוון מר טלנסקי להגיע לישראל ולעמוד בהתחייבותו".

 

איש העסקים מוריס טלנסקי, נדבן ומתרים יהודי-אמריקאי, הוא עד מרכזי בפרשת מעטפות הכסף, שבה חשוד ראש הממשלה אהוד אולמרט בקבלת כספים שלא כדין, בסכום של מאות אלפי דולרים, בתקופות בהן כיהן כראש עיריית ירושלים וכשר התמ"ת.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x