$
בארץ

ועדת הכספים תדון מחר בתקנות רשת הביטחון לפנסיה

ח"כ יחימוביץ': "התקנות ריקות מתוכן. המלאכה הקלה שעשה לעצמו האוצר עלולה לעלות לציבור החוסכים ביוקר". ריבלין: לאשר את התקנות ולשנות את הרגולציה בממשלה הבאה

שאול אמסטרדמסקי 14:0112.01.09

על רקע המבצע הצבאי ברצועת עזה, תתכנס מחר (ג') ועדת הכספים לדון בתקנות שהגיש משרד האוצר שמטרתן להסדיר את רשת הביטחון לחיסכון הפנסיוני של העובדים המבוגרים במשק, בהתאם להחלטת הממשלה. לפי שעה, מסתמן כי הדעות חלוקות בקרב חברי הוועדה בין אם מוטב לאשר את התקנות שהגיש משרד

האוצר כפי שהן, או שמא יש לפעול להרחבתן.

 

חברת הוועדה, ח"כ שלי יחימוביץ' (עבודה), שלחה היום מכתב ליו"ר הוועדה, פרופ' אבישי ברוורמן (עבודה), ובו קראה לו "להחזיר את התקנות אל שר האוצר, לדרוש ממנו להגיש הצעת חוק ברורה ומפורטת, ולא להפוך אותנו לחותמת גומי על נייר העשוי להשתנות בלא כל ביקורת שלנו".

 

לדברי יחימוביץ', התקנות הן "סיבוב ריק מתוכן" ואין בהן פירוט מספיק על מנת לאפשר הפעלה ממשית של רשת הביטחון. עוד כתבה יחימוביץ' כי "המלאכה הקלה שעשה לעצמו האוצר עלולה לעלות לציבור החוסכים ביוקר, שכן אם החלטת הממשלה (שעליה נסמכות התקנות, ש"א) תשונה או תבוטל - כל רשת הביטחון תשונה בהתאם. יוצא אפוא שאנו מתבקשים להצביע על חתול בשק: על פריסת רשת ביטחון אשר עלולה להשתנות בכל עת באמצעות החלטת ממשלה חדשה ובלא צורך באישור מחודש של ועדת הכספים".

 

מנגד, חבר הוועדה ח"כ ראובן ריבלין (ליכוד), מסר כי הוא תומך בתקנות שהגיש משרד האוצר. לדברי ריבלין, "צריך להתייחס להסדר זה כהוראת שעה ותו לא. אין לנו שאיפה לייצר ערבות מדינה לטווח ארוך, כדי לא להגביל את רמת התשואה ואת רצונם של החוסכים בימים כתיקונם. צריך לדעת, שמעבר לדאגה לעתידם של החוסכים המבוגרים, התוכנית הזו נועדה להשקיט את התזזית בשוק ההון ולמנוע את קריסתו בעקבות משיכות מבוהלות ולא מבוקרות".

 

ריבלין הוסיף כי "לאחר התייצבות המצב הכלכלי הגלובלי, הממשלה הבאה תהיה מחויבת לבחון את הרגולציה הקיימת בשוק קופות הגמל והפנסיה, ולוודא שההסדרים שהיא מפעילה אכן מבטיחים את כספי החוסכים באופן מקסימלי, ולא מכילים עיוותים וניגודי עניינים שמסכנים למעשה את עתידם, כפי שאנו רואים כעת. בהחלט ייתכן שיש צורך ברגולציה הדוקה וקפדנית יותר על הקרנות והקופות, אך בשלב זה, יש לאשר את התוכנית להתמודדות עם המשבר בטווח הקצר".

 

ברוורמן ביקש שלא להתייחס אתמול לתקנות אלא לנהל את הדיון במלואו סביב שולחן הוועדה. לדבריו, לדיון הוזמנו אנשי אקדמיה מהמובילים בתחום - דוגמת פרופ' אמיר ברנע, פרופ' אביה ספיבק ופרופ' אפרים צדקה – על מנת לשפוך אור על הנושא. 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x